Dizajn - oferta edukacyjna dla szkół podstawowych

DIZAJN

Oferta edukacyjna przygotowana dla dzieci ma na celu przybliżyć najmłodszym znaczenie pojęcia Dizajn. Z tym wieloznacznym terminem odnoszącym się do przedmiotów użytkowych, dzieł sztuki, mogącym oznaczać ich wygląd ale i projektowanie, dzieci spotykają się coraz częściej w codziennym życiu. Zwrócimy uwagę na elementy ich najbliższej przestrzeni, które zanim się pojawiły trzeba było zaprojektować, nie tylko zabawki, którymi się bawią, krzesło na którym siedzą, budynek szkoły, jej wnętrze, plac zabaw ale i całe miasto.

Podczas zajęć:

• Odpowiemy na wiele pytań: min.  Czym jest dizajn? Kogo nazywamy dizajnerem? Co można zaprojektować? Co kryją definicje: przedmiot użytkowy i  grafika użytkowa?
  • Poznamy różnorodne projekty i ich twórców.
  • Zastanowimy się na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania.
  • Porozmawiamy o funkcjonalności i estetyce produktów oraz o potrzebach ich odbiorców.
  • Zwrócimy uwagę na rolę projektowania w naszym życiu.
  • Dowiemy się czym charakteryzowało się modernistyczne miasto i modernistyczny dom
  • Zastanowimy się jakie powinno być miasto przyjazne dla jego mieszkańców.
  • Poznamy nasze miasto Stalową Wolę i jego modernistyczną architekturę
  • Podczas zajęć plastycznych spróbujemy swoich sił w różnych dziedzinach projektowania.

Działania plastyczne w większości przypadków poprzedzi wstęp teoretyczny bazujący na prezentacji multimedialnej, oraz zabawa Domino-dizajn.

Domino – dizajn - Zabawa podczas której wspólnie dowiemy się czym jest dizajn. Dzieci otrzymają elementy domina, na których pojawią się różnorodne produkty zaprojektowane przez dizajnerów i wdrożone do produkcji. Zabawa będzie też czasem na rozmowę o roli projektowania w naszym otoczeniu.

Pakiet edukacyjny podzielony został na cztery tematyczne części:

Dialog z miastem – warsztaty poświęcone tematyce miasta w tym również modernistycznej Stalowej Woli

Wnętrza i ich mieszkańcy – warsztaty skupiające się na roli projektowania wnętrza oraz znajdujących się w nim przedmiotów.

Grafika użytkowa – warsztaty przybliżające działania w obrębie projektowania grafiki służącej celom użytkowym.

Inspiracje - kultura ludowa a dizajn –  warsztaty dające obraz dizajnu inspirowanego polską  sztuką i kulturą ludową.

Szczegółowe informacje na temat zajęć znajdują na naszej stronie w zakładce edukacja