dział archeologii

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Dział archeologii gromadzi materiały zabytkowe dotyczące wszystkich okresów pradziejów oraz wczesnego średniowiecza.

  • Drukuj
  • E-mail

Zbiór zabytków archeologicznych pozwala na stosunkowo dobre poznanie najdawniejszej przeszłości regionu w dorzeczu dolnego Sanu i Łęgu w epokach: kamienia, brązu i żelaza czyli od początków osadnictwa ludzkiego aż po czasy wczesnego średniowiecza.

Z okresu paleolitu i mezolitu są to materiały krzemienne odkryte w Jastkowicach.

Z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu pochodzą zabytki takie jak naczynia gliniane oraz siekiery, topory, motyki, narzędzia żniwne wykonane z krzemienia, kamienia i rogu (m.in. z Niska, Zarzecza, Agatówki, Rzeczycy Długiej, Zabrnia, Krawców, Trześni i Pysznicy). Interesującym zabytkiem jest siekierka brązowa z Turbi.

Dla późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza najbardziej reprezentatywny zbiór stanowią materiały z cmentarzysk tarnobrzeskiej kultury łużyckiej z Pysznicy i Gorzyc:

popielnice czyli naczynia, do których składano spalone szczątki zmarłych oraz ozdoby brązowe.

Kolejne cenne zabytki to przykłady uzbrojenia i wyposażenia grobowego wojowników z kultury przeworskiej: z Koziarni i Bojanowa,  groty włóczni z Rozwadowa, Gorzyc, Pikul i Nowosielca oraz miecz i nożyce z Zarzecza. Ten zbiór wzbogacają rekonstrukcje grotu z napisami runicznym z Rozwadowa oraz miecza z Rzeczycy Długiej, importowanego z terenów Cesarstwa Rzymskiego z wyobrażeniem bogini Wiktorii i orła legionowego.

Natomiast z okresu wczesnego średniowiecza pochodzą ozdoby z cmentarzyska w Trześni: kabłączki srebrne, cynowe, brązowe i pierścionek.

W kolekcji Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli znajdują się również zabytki pochodzące z prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych w latach 2014–2017 na cmentarzach z czasów I wojny światowej w Zdziarach, Domostawie i Kłyżowie.

działy muzeum

dział sztuki

Początek zbiorom sztuki w stalowowolskim Muzeum Regionalnym dał przekaz kolekcji Towarzystwa Sztuk ...

dział historii

Dział historii gromadzi przede wszystkim zabytki, archiwalia i fotografie obrazujące dzieje Stalow ...

dział etnografii

Dział etnografii zajmuje się gromadzeniem zabytków kultury ludowej Lasowiaków, zamieszkujących ...

dział archeologii

Dział archeologii gromadzi materiały zabytkowe dotyczące wszystkich okresów pradziejów oraz wcz ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj