Korale koloru koralowego

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Korale koloru koralowego

Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka

od 9 do 19 października, Galeria Fise w Budapeszcie,

od 25 do 29 października, Designblok w Pradze

  • Drukuj
  • E-mail

Podczas Budapest Design Week zaprezentowana zostanie wystawa, której tytuł w języku polskim to gra słów „Korale koloru koralowego”. Kuratorka wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie czy można wyodrębnić w projektowaniu kolorystykę typową dla krajów regionu: czeską i słowacką, węgierską czy polską? Wystawa jest próbą określenia kolorystycznej tożsamości Polski i krajów sąsiedzkich. Analizuje barwy wybrane przez projektantów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier dla podobnych do siebie przedmiotów: wazonów oraz wzorów tkanin. Na podstawie zebranych obiektów powstaną zbiory kolorów: różów i błękitów, zieleni i żółci, które zaistniały w projektach pochodzących z Czech i Słowacji, Węgier i Polski.

Jak mówi kuratorka „Pojedyncze kolory łatwo określić: zielone, niebieskie czerwone. Zestawione ze sobą przestają być jednoznaczne, stają się językiem. Projektanci pytani o swoje kolorystyczne decyzje wzruszają ramionami. Mówią, że wybierają to, co modne albo to, co się sprzedaje. To jednak nie wyczerpuje tematu”. Dlatego w swojej wystawie zamiast analizować wybory projektantów skupia się na krajach i dodaje: „Na to, jak widzimy kolory i jak ich używamy składa się wiele czynników. Światło i otoczenie. Ziemia i niebo, miasta i przyroda. Tradycyjnie używane materiały i zestawienia, do których zdążyliśmy przywyknąć. Ważny też jest kontekst, w tym regionie naznaczony szarością komunistycznej estetyki. Jednak projektanci nie odwołują się do tradycji ani natury. Sięgają po materiały dostępne, wybierają kolory modne.” Wystawa pokazana zostanie od 9 do 19 października w Galerii Fise w Budapeszcie, a następnie od 25 do 29 października na Designblok w Pradze.

W wystawie uczestniczą projektanci z Czech (Dechem Studio, Milan Pekar, Klara Sumova, Roman Sedina, Vessels Design, Geometr), Węgier (Eszter Soptei, Edina Andrasi, Sara Kele), Słowacji (Michaela Bednarova, Simona Janisova, Linda Vikova) oraz Polski (Maria Jeglińska, Monika Patuszyńska, August Studio, Sebastian Pietkiewicz, Agnieszka Bar, Andrzej Mędrek, Alicja Tyburska, Andrzej Bero).

 

Organizator wystawy: Instytut Adama Mickiewicza

Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Współorganizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Galeria Fise, Instytut Polski w Budapeszcie

Koordynator: Ewelina Wiechnik, tel 15 844 855 56 w. 17, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Więcej informacji: www.culture.pl

 

Projekty są częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021. Program POLSKA 100 prezentuje najważniejsze osiągnięcia polskiej kultury ostatnich stu lat, które nadal inspirują twórców i odbiorców na całym świecie.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj