rysunki

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:


  • Drukuj
  • E-mail

Kolekcja rysunków Alfonsa Karpińskiego w Muzeum Regionalnym jest największą w polskich zbiorach poświęconą temu artyście i tworzy spójny zbiór jego twórczego ouvre. Znajdujemy tam zespół szkiców akademickich (studium męskich postaci), rysunki rodzajowe, portrety kobiece, studium postaci kobiecych i inne. Wśród obrazów w kolekcji muzeum znajdują się wyjątkowe, różnorodne przedstawienia – od charakterystycznych portretów i kwiatów po sceny rodzajowe.

Zbiór prac Alfonsa Karpińskiego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zapoczątkował oddany badacz historii Rozwadowa, ks. Wilhelm Gaj-Piotrowski. Udało mu się bowiem zakupić w 1978 roku komplet rysunków od siostrzenicy Karpińskiego Barbary Wilczyńskiej z Krakowa. Ks. Gaj-Piotrowski ofiarował Muzeum 16 rysunków artysty, w tym szkic do obrazu „Pożegnanie”, szkice przedstawiające matkę i żonę malarza, czy fragment paryskiej pracowni. Zbiór poszerzony został wkrótce o zakup 25 rysunków, wśród których dominują akty męskie – studia z akademii wiedeńskiej. Stworzyły one  spójną całość, pozwalając prześledzić poszczególne etapy twórczości Karpińskiego wyrażające się w szkicach. Stąd poczynając od szkiców z Bronowic, przez studia postaci z Wiednia po prace z Paryża – powstała unikatowa kolekcja rysunków pokazująca Alfonsa jako artystę rzetelnego i konsekwentnego w uprawianiu swojej sztuki.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj