Program edukacyjny do wystawy „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”.

Warsztaty na ekspozycji:

Fascynująca Japonia

Sztuka i rzemiosło artystyczne prezentowane na wystawie stanie się punktem wyjścia, by porozmawiać o Japonii, o jej mieszkańcach, dawnych wierzeniach, religii, estetyce i filozofii, zwyczajach, życiu codziennym, bogatej kulturze, która tak mocno zafascynowała dziewiętnastowiecznych kolekcjonerów i fascynuje do dziś.  Dla grup z dysfunkcją wzroku klasyczne oprowadzanie uzupełnione zostanie metodą audiodeskrypcji.

Era samurajów

Spotkanie będzie okazją wzbogacenia wiedzy na temat samurajów. Uczestnicy dowiedzą się kim byli. Jakie reguły kierowały ich życiem, jakie mieli zwyczaje. Odpowiemy na wiele pytań: Jak wyglądała ówczesna taktyka wojenna? Kim byli wędrowni rycerze?Z jakich elementów składało się uzbrojenie samuraja i jak zmieniało się na przestrzeni wieków? Bedziemy mieli okazję dotknąć i przymierzyć samurajską zbroję. Dla grup z dysfunkcją wzroku klasyczne oprowadzanie uzupełnione zostanie metodą audiodeskrypcji.

Warsztaty plastyczne:

Ceramika do zjedzenia

Podczas spotkania spróbujemy wykonać jadalne naczynia według receptury opracowanej przez dwie absolwentki warszawskiej ASP. Własną miskę, talerz czy łyżeczkę będzie można wyprodukować z masy w skład której wchodzi min. główny składnik kuchni japońskiej czyli ryż, jak również banan, mąka ziemniaczana, olej i woda. Wykonane naczynie spróbujemy ozdobić, będzie można zjeść ofiarować komuś lub poczęstować nią ptaki.

Papier czerpany

Przygotowanie papieru czerpanego było jednym z etapów powstawania chociażby szablonów katagami. Na zajęciach będziemy uczestniczyć w procesie powstawania papieru czerpanego.

Materiały: celuloza, barwniki, sita, mikser.

Ikebana

Przez wieki stworzono w Japonii wiele stylów i szkół układania kwiatów. Warsztaty przybliżą poszczególne style ikebany, tak by móc samodzielnie stworzyć ikebanę.

Materiały: naczynia i narzędzia do układania kompozycji, kwiaty, gałązki etc.

Japońskie  laleczki

Tradycyjne japońskie lalki wykonywane były z papieru nazwanego 'washi', który swą strukturą przypomina materiał. Lalki Washi Ningyou wytwarzane są ręcznie. Podczas warsztatów uczniowie spróbują wykonać własne papierowe lalki nawiązujące stylistyką do tradycyjnych lalek Washi Ningyou.

Materiały: papier, klej, nożyczki, tkaniny, ozdobne materiały.

Japońskie  maski teatralne

Japoński teatr nō jest najstarszym na świecie z istniejących (nacisk: na istniejący) teatrów, nie było żadnych przerw w jego działalności. Maskę określa japońskie słowo: kamen - określające każdą maskę. Warsztaty przybliżą uczestnikom sposoby tworzenia japońskich masek z papieru mache.

Materiały: papier mache, narzędzia do formowania, farby.

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 (lekcje), 15 844 85 56 wew.15, 797 120 229 (warsztaty plastyczne)
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. otwarcia muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 60 min. do 90 min.

• w przypadku klasy opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • w przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną
  • nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli