Program edukacyjny do wystawy „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”.

Warsztaty na ekspozycji

Kraj kwitnącej wiśni – o Japonii słów kilka.

Świat bliski dziecięcej wyobraźni: czyli Fauna i Flora, tym razem ukazana przez japońskich artystów w pracach malarskich, drzeworytach, ceramice będzie punktem wyjścia by przybliżyć wybrane elementy kultury japońskiej. Podczas warsztatów przeniesiemy się w wyobraźni do Kraju kwitnącej wiśni. Poznamy jego krajobraz oraz mieszkańców. Dowiemy się jakie kwiaty i zwierzęta możemy tam spotkać. Jak dawniej wyglądali Japończycy (epoki Edo), w co się ubierali? Co jedli? W co wierzyli? Jakie mieli tradycje oraz podejście do życia? Poznamy ich pismo, ceramikę, nieznaną nam sztukę.

Warsztaty plastyczne

Japońskie laleczki

Tradycyjne japońskie lalki wykonywane były z  papieru nazwanego 'Washi', który swą strukturą przypomina materiał. Lalki Washi Ningyou wytwarzane są ręcznie. Podczas warsztatów uczniowie spróbują wykonać własne papierowe lalki nawiązujące stylistyką do tradycyjnych lalek Washi Ningyou.

Materiały: papier, klej, nożyczki, tkaniny, ozdobne materiały.

Papierowe wachlarze

Warsztaty przybliżające tworzenie japońskich wachlarzy.

Materiały: szablony, papier, pędzle, farby i różne ozdoby.

ZaMaskowane obrazy

Na warsztatach stworzymy prace przy użyciu techniki maskowania.

Materiały: brystol, świeczki, akwarele.

Ceramika do zjedzenia

Podczas spotkania spróbujemy wykonać jadalne naczynia według receptury opracowanej przez dwie absolwentki warszawskiej ASP. Własną miskę, talerz czy łyżeczkę będzie można wyprodukować z masy w skład której wchodzi min. główny składnik kuchni japońskiej czyli ryż, jak również banan, mąka ziemniaczana, olej i woda. Wykonane naczynie spróbujemy ozdobić, będzie można je zjeść ofiarować komuś lub poczęstować nią ptaki.

W świecie komiksów - Manga

Podczas warsztatów opowiemy o długiej tradycji rysowania japońskiej mangi, oraz docelowo stworzymy własne komiksy.

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42  (lekcje), 15 844 85 56 wew.15, 797 120 229 (warsztaty plastyczne)
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. otwarcia muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 60 min. do 90 min.

• opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • w przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną
  • nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi

Miejsce :

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1
37-464 Stalowa Wola

Prowadzący:

Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Marek Wiatrowicz, Joanna Wójcik

warsztaty plastyczne: Edyta Lisek – Lubaś, Dominika Zborowska

Ceny:

lekcje - 4 zł
warsztaty plastyczne - 5/8 zł (w zależności od materiałów)