Program edukacyjny do wystawy „Świat stawonogów”

LEKCJE MUZEALNE

Budowa i czynności życiowe stawonogów

Stawonogi to najliczniejszy typ zwierząt na Ziemi. Dotychczas opisano ponad milion gatunków. Według danych IUCN opisano 950 000 gatunków owadów i 40 000 skorupiaków. Liczby w pozostałych grupach stawonogów wahają się – w zależności od źródła – od kilkunastu tysięcy (np. wije) do ponad 60 tysięcy gatunków pajęczaków, a z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Aby zrozumieć rozbieżności w liczebności i zasady kwalifikacji, na podstawie żywych przykładów różnych grup zostaną wyszczególnione różnice w budowie zewnętrznej, środowiskach ich występowania i czynnościach życiowych. Na koniec uczestnicy uzupełnią kartę pracy, systematyzując wiedzę zdobytą na zajęciach.

Przedstawiciele mikroświata

Stawonogi są jedyną grupą bezkręgowców, która w pełni zaadaptowała się do życia na lądzie. Jakie cechy budowy oraz fizjologii pozwoliły im na to? Prześledzimy ewolucję tych zwierząt, poznając gromady należące do stawonogów: trylobity, wije, owady, pajęczaki, skorupiaki. Omówimy wybrane spośród typów stawonogów, pod kątem budowy, funkcji życiowych oraz miejsca występowania. Pomogą nam w tym żywe okazy. Przeanalizujemy również najciekawsze przypadki pod kątem różnych cech, dzięki którym wpisały się na listę rekordów w świecie zwierząt.

Mali sąsiedzi – stawonogi a życie człowieka

Podczas warsztatów porozmawiamy o znaczeniu stawonogów w życiu człowieka, gospodarce, medycynie. Uczestnicy wykonają graficzne mapy myśli, uwzględniając przygotowane przez edukatora materiały, wiedzę zdobytą w szkole oraz własne doświadczenia związane z omawianym tematem.

WARSZTATY TWÓRCZE

Inspiracje naturą

Inspiracje zwierzęce w szeroko pojętym projektowaniu i sztuce to zagadnienie warsztatów twórczych, podczas których przyjrzymy się, w jaki sposób motywy zwierzęce są wykorzystywane w pewnych dziedzinach twórczości. Podczas zajęć zaprojektujemy funkcjonalny przedmiot, inspirując się bogactwem kształtów stawonogów.

Drugim wariantem zajęć jest praca nad projektem grafiki. Punktem wyjścia uczynimy wspomniane już stawonogi. Zabawa kształtem, multiplikacja lub realne odwzorowanie wizerunku pozwoli nam stworzyć projekt, który następnie przeniesiemy na koszulkę lub poszewkę za pomocą techniki sitodruku.

Materiały: farby do tkanin, kartony, szablony, pędzle, koszulki, poszewki, (koszulki lub poszewki dostarczają uczestnicy warsztatów).

Ruchome obrazy

Świat zwierząt to nieustanny ruch. Będziemy pamiętać o tym podczas zajęć plastycznych, tworząc ruchome obrazy. Podczas warsztatu opowiemy o podstawowych technikach animacji oraz procesie powstawania filmów animowanych. Stworzymy krótkie filmy animowane, których bohaterami uczynimy wybrane stawonogi.

Materiały: papier, kalki, papiery kolorowe, kartony, kredki, farby.

Ślady przeszłości

Niektóre wymarłe zwierzęta pozostawiły po sobie ślad w postaci skamieniałości, odcisków będących zachowanym w skale negatywem zewnętrznej powierzchni ich ciała. Podczas zajęć wybierzemy jednego z przedstawicieli licznej grupy stawonogów, również spośród tych wymarłych, i spróbujemy utrwalić jego wygląd, najpierw za pomocą gliny – pozytyw, a następnie za pomocą gipsowego odlewu – negatyw.

Materiały: glina, narzędzia rzeźbiarskie, papier, ołówki, gips.

Ewolucja – rewolucja

Punktem wyjścia naszych warsztatów będzie słowo ewolucja, natomiast podczas nich  dokonamy rewolucji. Praca będzie polegała na stworzeniu ,,stawonoga”, którego kształt podczas całej naszej pracy będzie ewoluował, przechodząc z rąk do rąk kolejnych uczestników. Warsztat ma na celu nie tylko zwrócić uwagę na temat ewolucji, ale przede wszystkim pobudzić wyobraźnię, odciąć od schematycznego myślenia, zapewnić dobrą zabawę. Prace wykonamy w niewielkich grupach techniką rysunkową bądź rzeźbiarską.

Materiały: glina, narzędzia rzeźbiarskie, kartki papieru, ołówki, zdjęcia stawonogów.

Miejsce: Hala Warsztatów obok Zespołu Szkół nr 1, ul. Hutnicza 17.

Rezerwacje: tel.  797 120 224 (Dominika Zborowska, Joanna Wójcik; w godz. 8.00-15.00)

Prowadzenie:

Dominika Zborowska – edukator, artysta plastyk, kulturoznawca

Joanna Wójcik – edukator, historyk

Katarzyna Beczek – kurator wystaw przyrodniczych

Czas trwania: 45 / 60 min.

Koszt:

lekcja muzealna – 5 zł / 8 zł (lekcja z żywymi stawonogami)

warsztaty – 5 zł