Oferta edukacyjna do wystawy „Ściana mówi – Głosy niesłyszanych"

Lekcje

Lustrzane historie

Wystawa „Ściana mówi” to znakomita sposobność, by młodzież poznała życie i warunki nauki swoich rówieśników w czasie wojny. Pomocą będzie książka "Lustrzane historie", która pozwoli współczesnym uczniom choć trochę zrozumieć, co spotkało ich rówieśników w latach 1939-45. Jak w zwierciadle odbijają się w niej opowieści wnuków i dziadków, pozornie podobne, a jednak zupełnie odmienne. Dzisiejszy młody czytelnik mierzy się z trudnym tematem i doświadczeniami swoją miarą. Dodatkowo ma możliwość kreowania ciągu dalszego historii albo ich innej wersji. Dzięki temu uruchamia empatię i wrażliwość, a wydarzenia sprzed kilku dekad stają mu się bliższe. Konfrontując "wczoraj" i "dziś", nie na zasadzie "czarne-białe", ale poprzez przedstawienie wspólnych i zrozumiałych dla wszystkich problemów, książka nadaje Historii przez duże H osobisty charakter.

Czy akceptacja, wolność i empatia mają kolor, kształt i smak?

Wystawa „Ściana mówi…” stanie się pretekstem do zastanowienia nad tym, czym są dla nas: empatia, akceptacja i wolność. Spróbujemy przenieść nasz sposób rozumienia tych trudnych słów na papier – stworzymy obrazy, będące odzwierciedleniem skojarzeń i emocji, które budzą w nas te zwykłe-niezwykłe słowa. Być może dzięki temu poczujemy ich wielką wartość i moc.

INFORMACJE DLA OSÓB WSPOMAGAJĄCYCH:

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.
  • Oferta adresowana dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, gości niepełnosprawnych.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE:

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

WSTĘP BEZPŁATNY

PROWADZĄCY:

Marek Wiatrowicz, Beata Trybuła, Dominika Zborowska, Joanna Wójcik, Katarzyna Żylińska-Łuc