w tle fot, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S.Udzieli w Krakowie w tle fot, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S.Udzieli w Krakowie

Oferta edukacyjna do wystawy "Dobry chleb"

PRZEDSZKOLA

Lekcje:

Od ziarenka do bochenka

To zajęcia na ekspozycji, podczas których prześledzimy proces powstawania chleba od zasiewu zboża, do wypieku pieczywa. Poznamy zastosowanie dawnych przedmiotów używanych w gospodarstwach i piekarniach, takich jak dzieża, pociosek, cep czy żarna. Opowiemy o znaczeniu, jakie posiadał chleb w dawnych obrzędach i świętach. Zajęcia będą miały charakter aktywizujący młodych odbiorców. Dzieci będą mogły zmielić mąkę na żarnach, wezmą udział w quizie, obejrzą film edukacyjny o powstaniu chleba.

Warsztaty:

Czem chata bogata…

Zapraszamy do wspólnego pieczenia! Podczas warsztatów piekarniczych przybliżymy dzieciom tradycję wypiekania chleba, w tym również pieczywa obrzędowego. Uczestnicy przygotują własne ciasto, inspirując się kształtami pieczywa prezentowanego na wystawie uformują z niego bochenki, kołacze, figurki i szyszki. Wypieczone smakowite i pachnące owoce swojej pracy zabiorą ze sobą do domu.

Pieczemy „szczodraki”. Warsztaty kulinarne z mistrzami tradycji.

Warsztaty poprowadzą Agnieszka i Stanisław Smaliszowie z Pysznicy, którzy od lat promują regionalne i tradycyjne potrawy. Razem upieczemy „szczodraki” - pyszne  rogale wypiekane niegdyś na Nowy Rok. Warsztaty dadzą sposobność do tego, aby dowiedzieć się więcej o tradycjach naszego regionu, szczególnie świątecznych wypiekach.

Chlebem i solą

To forma warsztatów podsumowujących wiedzę zdobytą podczas zwiedzania ekspozycji. Dzieci utrwalają wiadomości poprzez zabawę i inne aktywności. Będą mogły obejrzeć animację ,,Od ziarenka do bochenka” i wziąć udział w krótkim quzie dotyczącym wiedzy o chlebie. Aktywizując swoje zmysły, rozpoznają przyprawy używane do chleba, zbadają przedmioty (ich ciężar, kształt, zastosowanie) związane z powstawaniem chleba, zagrają w grę planszową. Zajęcia zakończy twórcza manualna praca - dzieci ulepią z masy solnej różne rodzaje chleba, inspirując się tymi oglądanymi na wystawie.

Pieczywo jarmarczne - pierniki

Warsztaty kulinarne podczas, których wykonamy i ozdobimy piernikowe łakocie.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229

· Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00

· Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min. Czas trwania warsztatów: Pieczemy „szczodraki”. Warsztaty kulinarne z mistrzami tradycji:  1,5-2 h,

· Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!

· W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

· Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE:

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

WSTĘP BEZPŁATNY!

PROWADZĄCY:

Dominika Zborowska, Marek Wiatrowicz, Beata Trybuła, Katarzyna Żylińska-Łuc, Joanna Wójcik

Program zajęć spełnia wymagania podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego:  4.1, 4.2, 4.3, 9.1, 9.2, 10.1, 10.2