Dizajn - oferta edukacyjna dla szkół podstawowych

Dialog z miastem

Warsztaty w pracowni plastycznej:

MODERNISTYCZNE MIASTO – „DOBRE MIASTO”

Dzieci dowiedzą się dlaczego planuje się miasta oraz czy miasto może być dobre albo niedobre dla swoich mieszkańców. Dzieci będą wykonywały różne budynki potrzebne w mieście oraz dowiedzą się czym wyróżnia się miasto modernistyczne.

MODERNISTYCZNY DOM – „CO TO JEST PLAN I SKALA?”

Zajęcia pomogą zrozumieć najmłodszym tytułowe pojęcia oraz stworzą szansę zaprojektowania przez uczestników swojego idealnego modernistycznego domu/ mieszkania.

WĘDRÓWKA W PRZYSZŁOŚĆ – PRZYSTANEK STALOWA WOLA.

Obejrzymy projekty architektoniczne realizowane w naszym współczesnym krajobrazie, zdjęcia różnych miast i miejsc w przestrzeni miejskiej. Zastanowimy się z jakich elementów składa się obecne miasto oraz co mogłoby się zmienić w jego przestrzeni np. za 1000 lat.  Wybiegając w naszej wyobraźni daleko, daleko w przyszłość stworzymy na dużych formatach papieru miejski kolaż takiego miasta.

BUDUJEMY WIEŻE, BUDUJEMY MOSTY…

Na zajęciach poznamy zasady konstrukcji, wytrzymałości budowli, dowiemy się z jakie są najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku oraz jaka jest różnica między budowlą a budynkiem. Wreszcie spróbujemy wykonać z wybranych elementów konstrukcję najwyższej wieży oraz najdłuższego mostu pamiętając o jej wytrzymałości oraz wyglądzie estetycznym.

MIASTO NOCĄ

Uczestnicy na dużych arkuszach papieru będą wspólnie projektować swoje miasto widziane nocą. Będziemy malować światłem, przy pomocy farb fluorescencyjnych, ożywiając w ten sposób miejską przestrzeń.

Wnętrza i ich mieszkańcy

POKÓJ MOICH MARZEŃ

Zaprojektuj pokoik, w jakim chciałbyś mieszkać. Zwróć uwagę na meble, kolory ścian, lampy, dywany. Dostaniesz tekturowe pudełko, w którym urządzisz swój kącik. Ściany pomalujesz na ulubione kolory, a może masz ulubiony wzór? Pamiętaj o miejscu do nauki, zabawy i spania. Jeśli posiadasz zwierzaka – wyznacz mu dobrą przestrzeń w pokoju. W pokoju marzeń musisz czuć się bezpiecznie i wygodnie.

Warsztat przeznaczony dla najmłodszych dzieci, ma na celu rozwijanie twórczego myślenia    i wyobraźni przestrzennej. Z pomocą edukatora dziecko pobudza wyobraźnię, wyrabia smak estetyczny, uczy się odpowiedzialności za przestrzeń, która go otacza. W trakcie warsztatu pozna ogólne zasady projektowania wnętrza, co jest ważne i od czego zacząć.

CODZIENNA – NIECODZIENNA ZASTAWA

Zaprojektujemy oryginalną misę, kubek, talerz – przedmiotom używanym na co dzień, nadamy nowy, niecodzienny charakter łącząc dziecięcą wyobraźnię z klasycznymi motywami występującymi we wzornictwie przemysłowym. Zastanowimy się nad estetyką i funkcjonalnością produktów istniejących na rynku oraz tych nowo powstałych, stworzonych przez uczestników warsztatów.

Inspiracje – kultura ludowa a dizajn

Na warsztatach zaprezentujemy projekty z zakresu designu oraz architektury zainspirowane sztuką i rzemiosłem ludowym – formą, materią, rozwiązaniami technicznymi. Poznamy projektantów, którzy w swojej twórczości sięgają np. po technikę wyplotu, wykorzystują tradycyjne sploty w nowoczesnej formie.

Warsztaty plastyczne do wyboru:

Wyplatana biżuteria –  tworzenie wisiorków, bransoletek, kolczyków z wełny, sznurków, nici, filcu.

Materiały: wełna, sznurek, nici, filc, nożyczki, koraliki.

Filcowe wycinanki – tworzenie fantazyjnych podkładek na stół nawiązujących do tradycyjnych ludowych wycinanek.

Materiały: nożyczki, nożyki, filc.

Czerwone korale tworzenie z masy papierowej korali i ozdabianie ich ludowymi motywami przy użyciu techniki decoupage.

Materiały: klej, masa papierowa, pędzle, lakier do decoupage, serwetki, sznurek.

Apaszki – malowanie na tkaninie z wykorzystaniem ludowych motywów.

Materiały: tkaniny, farby do malowania na tkaninie, szablony, pędzle.

Kufry pełne skarbów - plecione z tzw. papierowej wikliny kawałków gazet kuferki.

Materiały: kolorowe gazety, klej, tektura, nożyczki.

Sznurkowe lampiony - tworzenie lampionów z klejonego sznurka.

Materiały: sznurek, klej, balony, nożyczki, folia.

Eko cudeńka – tworzenie różnorodnych ozdób z trawy lub słomy.

Materiały: nici, trawa, słoma, nożyczki, klej.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Warsztaty muzealne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 844 85 56 wew.15, 797 120 229
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. otwarcia muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony, czas trwania uzależniony jest od rodzaju warsztatów: od 60 min. do 90 min.

• opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • w przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną
  • nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi

Miejsce :

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1
37-464 Stalowa Wola

Oraz

Lokal po dawnej bibliotece miejskiej

ul. Staszica 14

37-464 Stalowa Wola