Program edukacyjny do wystawy „Rozwadowski Sokół na skrzydłach niepodległości”.

Lekcja:

Pod skrzydłami „Sokoła”

W oparciu o wystawę plenerową uczniowie poznają założenia i zasady działanie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz historię rozwadowskiego „gniazda” tej organizacji, przejawiającego aktywność w latach 1906-1939, interesujące postaci jego członków i spektakularne działania mające znaczący wpływ na wychowanie patriotyczne i życie kulturalne dawnych mieszkańców Rozwadowa.

Sokół – niebiański wojownik

Podczas lekcji opartej na wystawie plenerowej uczniowie dowiadują się dlaczego sokół stał się godłem Towarzystwa Gimnastycznego i co miał symbolizować. Poznają również jaką odgrywał sokół w polskiej kulturze i tradycji oraz znaczeniu symboliki tego ptaka w mitach egipskich czy nordyckich. Podejmą próbę ustalenia rozwijanie jakich cech charakteru i kształtowanie jakich zachowań młodych ludzi stawiała sobie za zadanie organizacja Sokół.

Warsztaty muzealne:

Z życia ,,Sokoła” – wydarzenia z przed lat

Na ekspozycji zapoznamy się z historią budynku, działalnością Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, porozmawiamy o charakterze wspomnianej organizacji szerzącej wartości patriotyczne, narodowowyzwoleńcze w kontekście ówczesnej sytuacji na ziemiach polskich.

W części plastyczno- projektowej uczestnicy stworzą plakat promujący wydarzenia sprzed lat, dotyczący odbywających się co jakiś czas zlotów Sokołów i Sokolic.

Przedpola wolności - Wycieczka po Rozwadowie

Poszukując śladów I wojny światowej w dawnym galicyjskim miasteczku, udamy się tropami bohaterów bitew sprzed 100 lat, uwiecznionych na kartach historii i wśród mogił cmentarza żołnierzy wielu narodów. Odpowiemy na wiele pytań: w czyich rękach pozostawał w czasie wojny Rozwadów? gdzie znajdował się obóz dla jeńców? w których budynkach utworzono wojenne lazarety? Jak wyglądało życie mieszkańców podczas działań wojennych, przed jej wybuchem oraz jak zmieniło się po odzyskaniu niepodległości?

Rozwadowska sekcja sportowa na tropach historii – czyli Rozwadowska Gra Staromiejska

To propozycja aktywnego odkrywania historii jednej z najstarszych dzielnic miasta Stalowej Woli, czyli Rozwadowa. Specjalnie opracowana karta z pytaniami, zagadkami oraz planem pomoże odszukać obiekty ważne historycznie, miejsca w których czas dawno się zatrzymał. Dwa rodzaje pytań o zróżnicowanym stopniu trudności umożliwią sprawdzenie swej wiedzy każdemu, zaś osoby które wykażą się dogłębną znajomością tematu lub umiejętnością pozyskiwania dodatkowych informacji mogą uzyskać tytuł SuperGracza.

(Karty Gry do pobrania w kasie muzeum po uprzednim zgłoszeniu.)

• Lekcje i warsztaty muzealne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. (lekcje): 15 842 00 42 (warsztaty): 15 844 85 56 wew.15, 797 120 229
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. pracy muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony, czas trwania uzależniony jest od rodzaju warsztatów:
  • spotkanie na ekspozycji 45-60 min.
  • spotkanie na ekspozycji z częścią plastyczną min. 90 min.
  • wycieczka 90-120 min.

• opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • w przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną
  • nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi

Miejsca prowadzonych zajęć:

• Rynek w Rozwadowie (Stalowej Woli)
  • obok budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół przy ul. Rozwadowskiej 21
  • Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przy ul. Sandomierskiej 1