Just a Thing, Wiedeń

  • data: 30.09 – 9.10.2011
  • kurator: kurator: Agnieszka Jacobson Cielecka
  • inne: koordynacja:Beata Nowak, Marzena Kościółek-Tofil
  • nieco dłuższy tekst:

Vienna Design Week

  • Drukuj
  • E-mail

organizatorzy:
Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Zwykłe czy niezwykłe?

Polscy designerzy prezentują swoje nowe projekty na Vienna Design Week

To już kolejna odsłona wystawy JUST a THING – po wrześniowej prezentacji na międzynarodowych targach Maison&Objet w Paryżu w październiku br. projekty polskich designerów zostaną przedstawione na Vienna Design Days . Austriacka publiczność zobaczy 10 nowych prac 10 młodych polskich designerów i grup projektowych: Aze design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego.

Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson Cielecka, znawczyni polskiego i światowego wzornictwa i sztuki użytkowej, autorka wielu wystaw designu. Organizatorzy wystawy – Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli - z sukcesem wspierają i promują polski design i projektantów za granicą. Wystawa JUST A THING jest tego najlepszym przykładem.

Tematem wystawy JUST A THING jest zwykły przedmiot, pozornie nudny i nieatrakcyjny. Jednak taki, jak się wydaje, błahy temat wyzwolił ogromne pokłady kreatywności, zainspirował projektantów do niezwykłych rozwiązań. Kurator wystawy postawił przed designerami zadanie zaprojektowania dowolnego przedmiotu, który zmieści się do pudełka ze sklejki o standardowych wymiarach 75x75x75 cm. Jedynym ograniczeniem projektowym była więc tylko wielkość pudełka.

„Do udziału w projekcie zaprosiłam 10 projektantów. Otrzymali warunki, jakie obiekt miał spełniać i dofinansowanie z Instytutu Adama Mickiewicza na wykonanie prototypu. Dostali też temat i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało z przesłanek praktycznych - 10 przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem „zwykła rzecz", każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam" – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka – „Cóż to znaczy „zwykła rzecz"? Każdy projektant dąży przecież do tego, aby stworzyć rzecz zaskakującą, niepowtarzalną, wymykającą się definicjom – „niezwykłą". Czy zwykła rzecz może być niezwykła? Okazuje się, że tak, mimo iż w swoich pudełkach projektanci w większości zamknęli zwykłe przedmioty: siedziska (Wolski, Malafor), stoliki (Wysoczyński i Grobelny), lampy (Kwieciński i Stolarski), naczynia (Lapolka).

Jednak dmuchany fotel Malafora jest zaprzeczeniem wszystkich przyzwyczajeń dotyczących mebla do siedzenia: niematerialny i niekonstrukcyjny, mimo to spełnia swoją funkcję. Stołek Wolskiego jest prowokacją, zapożyczenie formy od ciała ludzkiego choć niedosłowne, stawia nas  w niezręcznej sytuacji. Wysoczyński oprócz prozaicznego przeznaczenia mebla odpowiada na inną potrzebę: magazynowania - nie tylko przedmiotów w szufladach, także przedmiotów ułomnych, uszkodzonych i niekompletnych, obarczonych wspomnieniami.

Lapolka, Aze design i Beton odpowiadają na zadany temat emocjonalnie. U Lapolki dmuchane kieliszki, służące raczej do zabawy, niż picia stają się grą słów: literalnego znaczenia „dmuchania" i zwyczajowego „szkła". Aze design proponując przeglądanie się w portretach z przeszłości przyznaje sie do potrzeby wyobrażania siebie w innych rolach i innych czasach. Beton zwraca uwagę, zaskakuje, budzi uśmiech, drażni. Co jest „zwykłą rzeczą" w projecie Betonu?"

Niektórzy autorzy prezentowanych na wystawie prac są dojrzałymi, znanymi w Europie twórcami, jak np. Malafor, Aze Design, Beton czy Paweł Grobelny, inni jak Krystian Kwieciński i Łukasz Wysoczyński są dopiero na początku drogi. Wszyscy to utalentowani projektanci, których prace zadziwiają wyobraźnią, pasją i humorem, prowokują, każą się zastanowić nad rolą designu w naszym życiu, udowadniają, że na proste pytania możemy uzyskać zaskakującą odpowiedź.

Projekty przedstawione na wystawie JUST A THING stanowią komentarz do niedawno wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacji pod tytułem „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century" pod redakcją merytoryczną prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku. Książka i wystawa są więc zaproszeniem do refleksji i dyskusji o rzeczach „zwykłych i niezwykłych", próbą poszukania definicji „zwyczajności" w designie i określenia czy przedmiot jest rzeczą czy czymś więcej...

wystawa Just a Thing

30 września – 9 października 2011, Vienna Design Week (www.viennadesignweek.at) Ausstellungszentrum Heiligenkreuzerhof, Eingan Schönlaterngasse 5 bzw. Grashofgasse 3, A-1090 Wien. Wystawa otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach 10:00 – 18:00

Wystawa JUST A THING została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie (www.iam.pl i www.culture.pl) i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

kurator wystawy

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu w Polsce i na świecie. Od 2008 dyrektor artystyczna i kuratorka wystaw na festiwalu designu Łódź Design (www.lodzdesign.com). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu, w tym między innymi: UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND wraz z Pawłem Grobelnym (2009), NATURALNE ZASOBY POLSKIEGO DESIGNU (2009), POLSKA FOLK (2010), MATERIA PRIMA (2010), DZIECINADA (2010). Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000-2007 redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

organizatorzy

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury. Działanie Instytutu jest częścią strategii promocji Polski za granicą.

Instytut promuje polską kulturę na świecie i współpracuje z innymi krajami. Prezentuje dziedzictwo i współczesne dokonania polskiej kultury. Organizuje prezentację projektów zagranicznych partnerów w kraju. Mamy na koncie wiele dużych wydarzeń kulturalnych i równie ambitne plany. Za nami Sezon Polski we Francji, Niemczech, Rosji, Izraelu oraz POLSKA! YEAR zakończony niedawno w Wielkiej Brytanii. W ramach dotychczas zrealizowanych projektów Instytut zaprezentował ponad 3000 wydarzeń kulturalnych w 26 krajach, które obejrzało ponad 20 milionów widzów. Strony IAM w Internecie odwiedzają użytkownicy z ponad 120 krajów świata. Portal culture.pl nr to stworzony przez Instytut wielojęzyczny system informacji o polskiej kulturze. Znaleźć tam można informacje o aktualnych imprezach w Polsce i za granicą oraz wiele danych encyklopedycznych, w tym sylwetki wybitnych Polaków.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli jest nowoczesną instytucją specjalizującą się w promocji współczesnego designu oraz organizowaniu wystaw w kraju i za granicą.

Muzeum czerpie inspirację z tradycji miasta Stalowa Wola, które zostało wybudowane od podstaw w latach 30. XX wieku. Modernizm i dekoracyjność stylu art déco są obecne w architekturze i urbanistyce, zachowanych wnętrzach niektórych budynków, ale też w zbiorach Muzeum: kolekcji sztuki użytkowej utrzymanej w stylistyce art déco. Muzeum tworzy platformę dialogu między tradycjami modernistycznymi a nowoczesnymi działaniami we współczesnej kulturze. Wzornictwo i projektowanie pozostaje ważną sferą nie tylko kultury, ale i gospodarki, dlatego Muzeum jest kontynuatorem idei, z których wyrosła Stalowa Wola. Promuje design oraz sztukę współczesną, prowadząc szeroko zakrojoną działalność edukacyjną oraz wystawienniczą.

Muzeum jest organizatorem serii wystaw designu: UNPOLISHED, POLSKA FOLK, DZIECINADA – prezentowanych na branżowych imprezach m. in. w Londynie, Berlinie, Paryżu, Mediolanie i Wenecji.

Ponadto Muzeum realizuje różnorakie programy edukacyjne, m. in. Szlak Architektury Art Déco, czy Dostępne muzeum – program przystosowania działalności dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Joanna Łozińska, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; Tel: +48 660 41 41 02

Zwykła rzecz

Just a thing

26 października – 26 listopada 2012 Lwowskie Muzeum Historyczne, Lwów Kurator: Agnieszka Jacob ...

JUST A THING

20 – 23 września 2012 Design Night Festival w Tallinnie Kurator: Agnieszka Jacobson Cielecka O ...

Just a Thing - Saint Petersburg

W poszukiwaniu niezwykłości w zwykłych przedmiotach. Projekt obejmuje 10 specjalnie zaprojektowa ...

Just a Thing, Paryż

Międzynarodowe Targi Maison&Objet ...

Zwykła rzecz +

Wystawa jest polską odsłoną objazdowego projektu, pokazanego wcześniej w ramach DMY (Internation ...

Just a Thing, Berlin

W Muzeum rusza projekt ZWYKŁA RZECZ! Będzie to kolejna seria wystaw promująca polski design na ca ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj