DZIECINADA na Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci

  • data: POZNAŃ 2 - 10 czerwca 2012
  • kurator: Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
  • inne: Organizator Festiwalu: Concordia Design; Współorganizator Wystawy DZIECINADA: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
  • nieco dłuższy tekst:

2 czerwca w Concordia Design w Poznaniu rozpocznie się Pierwszy w Polsce Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci. Cały scenariusz Festiwalu powstał z myślą o dzieciach ich edukacji i dobrej zabawie. Słowo design będzie  tu odmieniane i przetwarzane na wszystkie sposoby po to, by je odczarować i pokazać, że oznacza nic innego jak ulubioną zabawkę, dobrze uszyte ubranie albo wygodne krzesło. Podczas tego wydarzenia dzieci wielokrotnie będą mogły poczuć się prawdziwymi projektantami.

  • Drukuj
  • E-mail

Festiwal otwiera wystawa „DZIECINADA – polski design dla dzieci”. To najciekawsze produkty polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych. Na wystawie pokazane zostaną przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach oraz produkty wytwarzane na skalę przemysłową: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy – rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu czy po prostu służące do dobrej zabawy. Wiele z nich powstało z prawdziwej potrzeby, gdyż rodzice-projektanci nie znaleźli wcześniej w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą wyobraźnia lub próbą powrotu do czasów dzieciństwa. Wszystkie prezentowane na wystawie przedmioty – są funkcjonalne, proste, estetyczne, przyjazne – po prostu dobrze zaprojektowane. Wszystkie zostaną poddane konfrontacji z oceną najbardziej wymagającego i bezpośredniego krytyka – dziecka.  Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, a współorganizatorem  Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

- Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska Teddies, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowego – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. - Osobną kategorią są lalki, z pretensjami do dorosłości, modne i wyzywające, jak te od Doroty Kuran czy Laloushki Marty Hryniak i Agnieszki Niezgody  naiwne uproszczone lecz pełne charakteru. Jeszcze inni, jak Trzy Myszy, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci.

Wystawę można oglądać od 2 do 10 czerwca w Concordia Design w godz. sobota 2 czerwca w g. 11.00-19.00, niedziela 3 czerwca w g. 10.00-18.00, 4-10.06.2012 w g. 10.00-19.00 (Wstęp bezpłatny). 


 

Dziecinada – polski dizajn dla dzieci

DZIECINADA na Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci

2 czerwca w Concordia Design w Poznaniu rozpocznie się Pierwszy w Polsce Festiwal Designu i Kreatyw ...

Dziecinada – polski dizajn dla dzieci

Kolejna odsłona wystawy Dziecinada w ramach Łódź Design Festival 2011. Wystawa „Dziecinada" t ...

Mali Europejczycy rosną - polskie książki dla dzieci małych i starszych

Nasze Muzeum partnerem Dni Polskich w Spazio Europa w Rzymie, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci, Wenecja

La Biennale di Venezia jest jedna z imprez towarzyszących karnawałowi w Wenecji, skierowana przede ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci

Wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj