w tle fot, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S.Udzieli w Krakowie w tle fot, ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S.Udzieli w Krakowie

Oferta edukacyjna do wystawy "Dobry chleb"

SZKOŁA PODSTAWOWA IV-VI

Lekcje:

Pieczywo odświętne

Chleb zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu człowieka. Ten podstawowy składnik naszego pożywienia jest również mocno obecny w naszej tradycji, religii i obrzędowości. Na zajęciach oprócz informacji dotyczących historii chleba, poznamy rolę pieczywa w obrzędach dorocznych, zwyczajach rodzinnych, o jego bogatej symbolice. Dowiemy się m.in dlaczego pieczono dawniej korowaje? Jakie zwyczaje związane z chlebem towarzyszą świętom wielkanocnym i bożonarodzeniowym. Kto otrzymywał tzw. ,,lalkę” z chleba? Porozmawiamy o szacunku do chleba i o tym, co z dawnych zwyczajów przetrwało do naszych czasów.

Przy chlebowym piecu

Tradycja wypiekania chleba ma swoją długą historię. Na zajęciach przybliżymy, jak zmieniał się jego wygląd oraz sposób wytwarzania pieczywa do czasów współczesnych. ,,Zajrzymy” w swoich opowieściach do dawnej gospody, piekarni i na jarmark. Poznamy zwyczaje i obrzędy, w których chleb pełnił ważną rolę. Spotkanie będzie miało formę aktywizującą uczestników, gdyż będą mogli zmielić mąkę na żarnach, obejrzeć film i rozwiązać quiz.

Warsztaty:

Czem chata bogata…

Zapraszamy do wspólnego pieczenia! Podczas warsztatów piekarniczych przybliżymy dzieciom tradycję wypiekania chleba, w tym również pieczywa obrzędowego. Uczestnicy przygotują własne ciasto, inspirując się kształtami pieczywa prezentowanego na wystawie uformują z niego bochenki, kołacze, figurki i szyszki. Wypieczone smakowite i pachnące owoce swojej pracy zabiorą ze sobą do domu.

Pieczemy „szczodraki”. Warsztaty kulinarne z mistrzami tradycji.

Warsztaty poprowadzą Agnieszka i Stanisław Smaliszowie z Pysznicy, którzy od lat promują regionalne i tradycyjne potrawy. Razem upieczemy „szczodraki” - pyszne  rogale wypiekane niegdyś na Nowy Rok. Warsztaty dadzą sposobność do tego, aby dowiedzieć się więcej o tradycjach naszego regionu, szczególnie świątecznych wypiekach.

Pieczywo jarmarczne - pierniki

Warsztaty kulinarne, podczas których wykonamy i ozdobimy piernikowe łakocie.

Kosze z papierowej wikliny

Jednym z etapów pracy przy powstawaniu chleba było rośnięcie ciasta. Uformowane bochenki wkładano do okrągłych słomianych, wiklinowych lub glinianych foremek. Na zajęciach wykonamy takie foremki, kosze z papierowej wikliny, poznając jednocześnie nową technikę artystyczną.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229

· Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00

· Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min. Czas trwania warsztatów: Pieczemy „szczodraki”. Warsztaty kulinarne z mistrzami tradycji:  1,5-2 h,

· Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!

· W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

· Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE:

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

CENY:

Lekcje: 4 zł

Warsztaty:  5–8 zł (Pieczemy „szczodraki”. Warsztaty kulinarne z mistrzami tradycji: cena 8 zł )

PROWADZĄCY:

Dominika Zborowska, Marek Wiatrowicz, Beata Trybuła, Katarzyna Żylińska-Łuc, Joanna Wójcik

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

• JĘZYK POLSKI: I (1.2, 1.7, 1.8), II (2.11), III (1.8);
  • HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO: 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 5.1. 7.2
  • PLASTYKA: 1.1, 2.1.
  • PRZYRODA: 1.2, 1.8, 7.3, 9.2, 9.3.