Fragment Mała Panorama Racławicka, Wojciech Kossak, własność prywatna Fragment Mała Panorama Racławicka, Wojciech Kossak, własność prywatna

Oferta edukacyjna do wystawy „Kossakowie - co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów”

Lekcje

Malarstwo Kossaków

W trakcie lekcji prowadzonej na ekspozycji ukazującej artystyczny dorobek trzech pokoleń twórczej rodziny Kossaków uczniowie poznają biografie uzdolnionych (także literacko) członków rodu, ich zainteresowania artystyczne, dobór tematów oraz specyfikę malarskiej indywidualności, a ponadto zapoznają się z różnorodnymi technikami malarskimi: od rysunku, poprzez akwarele, olej, aż po grafikę.

Historia Polski pędzlem malowana

Na podstawie obrazów pędzla Kossaków prezentowanych na wystawie oprócz walorów wybitnego malarstwa uczniowie poznają fakty i mity z dziejów Rzeczpospolitej, dotyczące między innymi: barwnego życia na Kresach, wojen napoleońskich, Wiosny Ludów czy okresu międzywojennego; nauczą się również odróżniać prawdę od fikcji i postacie historyczne od literackich w Sienkiewiczowskiej Trylogii.

Warsztaty plastyczne

Portrety konne

Podczas warsztatów wykonamy z dużych kartonów sylwety koni, które posłużą nam potem do wykonania pamiątkowego zdjęcia – współczesnego portretu konnego. Materiały: tektury, nożyczki, ołówki, farby, pędzle, taśmy papierowe.

W drzeworytni Kossaka

Dowiemy się na czym polega technika drzeworytu i w jaki sposób stworzyć w tej technice graficznej stronę czasopisma. Materiały: drewniane deseczki, dłuta graficzne, papier, wałki, farba graficzna.

Malarskie impresje nadwornego malarza Wojska Polskiego

Warsztaty dotyczące malowania scen batalistycznych, a za modeli posłużą nam papierowe żołnierzyki, które wcześniej sami wykonamy. Materiały: brystol, tektura, farby, pędzle, nożyczki, ołówki.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229, 15 842 00 42, 15 844 85 56 wew.15.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. pracy muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony, zależy jest od rodzaju warsztatów: od 60 do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
  • Istnieje możliwość dostosowania tematyki lekcji np. do wymagań programu szkolnego.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli