Pakiet edukacyjny do wystawy „Rozwadowski Sokół na skrzydłach niepodległości”.

Spotkanie na ekspozycji:

Jedna niedziela w miesiącu oprowadzanie po ekspozycji.

Pod skrzydłami „Sokoła”

W oparciu o wystawę plenerową goście poznają założenia i zasady działania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz historię rozwadowskiego „gniazda” tej organizacji, przejawiającego aktywność w latach 1906-1939, interesujące postaci jego członków i spektakularne działania mające znaczący wpływ na wychowanie patriotyczne i życie kulturalne dawnych mieszkańców Rozwadowa. Dowiedzą się również jaką rolę w kształtowaniu osobowości osób odznaczających się później spektakularnymi dokonaniami na rzecz miasta, regionu czy kraju odegrała przynależność do organizacji.

Śladami Sokołów i Sokolic

Wycieczka po Rozwadowie w poszukiwaniu śladów mieszkańców będących niegdyś członkami Sokoła oraz miejsc, w których Towarzystwo Gimnastyczne przejawiało swą szczególną aktywność. Przypomnienie losów miasteczka wiążących się z czasami wymagającymi wykazywania szczególnego hartu ducha i patriotyzmu – cech kształtowanych u Sokołów i Sokolic.

Warsztaty plastyczne:

Światoczułość patrioty

Podczas warsztatów uczestnicy tworzą po jednej stronie książki traktującej o szeroko pojętym patriotyzmie. W tym celu każdy otrzymuje kopertę ze światłoczułym papierem fotograficznym i wszyscy wybierają się na poszukiwania układów świateł i cieni i różnych przedmiotów znalezionych po drodze. Na zakończenie wyjmują z kopert naświetlone papiery i utrwalają je chemicznie, następnie rozwieszają do suszenia na sznurze, snując w tym czasie swe opowieści o wolności i postawach patriotycznych. Materiały: światłoczuły papier fotograficzny, sznur, spinacze, chemiczne utrwalacze.

Zapraszamy do „Sokoła”

Działania plastyczno-projektowe dadzą możliwość zaprojektowania zaproszenia na jedno z wydarzeń odbywających się w Sokole: przykładowo bal, przedstawienie Teatru Amatorskiego, jedną z uroczystości o charakterze niepodległościowym, czy sportowym. Zaproszenia napiszemy używając stalówki, własnoręcznie ozdobimy.