Odkrywamy tajemnice ogrodu w Charzewicach

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail
Najnowszy, cotygodniowy cykl postów poświęcony będzie Charzewicom – niegdyś jednemu z najlepszych ośrodków ogrodniczych i szkółkarskich w przedwojennej, jak i powojennej Polsce.
Słynął z uprawy owoców południowych, sadzonek drzew liściastych i iglastych, krzewów, ziół leczniczych oraz bylin, szczególnie róż i azalii. To wyjątkowe miejsce stworzyli członkowie książęcego rodu Lubomirskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Rodowy majątek, po II wojnie upaństwowiony, w nowych warunkach geopolitycznych kontynuował część dotychczasowej produkcji. Powstało tu Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze oraz szkoła dla młodych adeptów ogrodnictwa i szkółkarstwa. Dostępne materiały pozwalają nam na odtworzenie historii ogrodów na przestrzeni niemal 200 lat, gdyż jedne z pierwszych inwentarzy roślin wyhodowanych w Charzewicach pochodzą z 1830 r. My skupimy się na przełomowych zmianach przeprowadzonych w parku i kluczowych uprawach, które niegdyś były dumą ośrodka. Nie zabraknie również wybitnych ogrodników, którzy kierowali charzewicką produkcją, oraz bieżących informacji na temat wyjątkowych roślin, jakie do dziś można podziwiać w parku.
Chętnie również poznamy Wasze zdjęcia, wspomnienia i materiały dokumentujące fascynującą historię tego miejsca.

Zapraszamy na naszego Facebooka:
www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola

regionalna baza wiedzy

Zwiedzaj ze stalowowolskim Muzeum

Nowa propozycja turystyczna – Zwiedzaj ze stalowowolskim Muzeum Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ...

Cykl Archeologia Kotliny Sandomierskiej

Cykl Archeologia Kotliny Sandomierskiej. Drugi tom monografii pt. „Archeologia Kotliny Sandom ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj