Modna w stylu art déco

Art déco to styl, który ze świata sztuki przeniósł się do wielu dziedzin życia: mody, rzemiosła, architektury, wystroju wnętrz. Nasza wystawa przeniesie Was do świata w stylu art déco, czyli do 20-lecia międzywojennego. Zobaczycie luksusowe suknie i różne akcesoria, m.in. torebki, wachlarze czy flakony na perfumy. Przybliżymy także ważny aspekt zachodzących wówczas zmian społecznych, których integralną częścią była walka kobiet o miejsce w życiu społecznym i politycznym.

• powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki

OFERTA DLA KLAS INTEGRACYJNYCH

LEKCJE

Co to jest art déco?

Podczas lekcji na wystawie najmłodsi poznają termin art déco i na przykładzie obiektów z wystawy spróbują rozpoznać jego typowe elementy. Opowiemy o tym, że to nie tylko moda, ale część dynamicznie zmieniającego się świata, nawet symbol tych zmian.

Moda przemija, styl pozostaje

Moda jest jednym z najbardziej dynamicznych aspektów kultury, wywołanym postępem technologicznym, ekonomicznym i politycznym. Strój to nie tylko okrycie, ale również symbol statusu społecznego, płci czy też wyznania. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku moda znacząco ewoluowała, przechodząc od funkcjonalności do wyrażenia indywidualności i tożsamości.

Podczas zwiedzania ekspozycji dowiemy się między innymi, jak ważnym czynnikiem zmiany ubioru były ruchy emancypacyjne oraz dokonamy charakterystyki strojów, w tym galanterii i dodatków w stylu art déco. W oparciu o archiwalne zdjęcia zastanowimy się także, czy w ubiorze mieszkanek Stalowej Woli, czołowego miasta COP-u, odnajdziemy styl charakterystyczny dla mody końca lat trzydziestych.

Modna w stylu art déco

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o modzie art déco. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną przede wszystkim obiekty z zakresu rzemiosła artystycznego: suknie, nakrycia głowy, flakony na perfumy i inne.

Przeprowadzone na wystawie oprowadzania służyć będą zapoznaniu się z poszczególnymi obiektami i rozwojowi wrażliwości na nowoczesną modę międzywojnia.

Ponadto w Galerii Alfonsa Karpińskiego odbędą się stacjonarne wykłady pt. Historia mody damskiej XIX/XX wieku, służące zaprezentowaniu ścieżki rozwojowej, która doprowadziła do powstania art déco oraz zrozumieniu zmian w modzie w I połowie XX wieku.

WARSZTATY

Zostań projektantem mody

Realizacja własnych projektów daje dzieciom dużą satysfakcję i buduje poczucie własnej wartości. Podczas naszych warsztatów porozmawiamy o zawodzie projektanta mody, czym się zajmuje, jakie powinien posiadać umiejętności i kto może nim zostać. W kolejnej części na przygotowanym już szablonie wykonamy własny projekt stroju w formie kolażu. Użyjemy do tego ścinków materiałów, bibuły, piór, cekinów itp.

Wachlarz

Zwieńczeniem inspirującej wystawy będzie udział w ciekawym warsztacie plastycznym, na którym uczestnicy wykonają praktyczną pamiątkę – wachlarz. Współcześnie koncentrujemy się na jego praktycznej funkcji i używamy do chłodzenia, lecz w okresie międzywojennym wachlarz był ozdobą oraz ruchomą reklamą. Duży, jednokolorowy, wykonany z okazałych strusich piór, był obok długiego łańcucha sztucznych pereł nieodzownym uzupełnieniem toalety wytwornej damy.

Tańcowała igła z nitką

Warsztaty szycia to świetna okazja, aby oswoić najmłodszych z igłą i nitką. Podczas zajęć uczestnicy poznają różne rodzaje ściegów, nauczą się, jak przyszyć guzik lub wykonają inne ozdoby. Będzie to też okazja do stworzenia swojego autorskiego projektu piórnika, który jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego ucznia. Nie zabraknie elementów charakterystycznych dla art déco.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:

• na parkingu wydzielone i oznakowane jedno miejsce dla samochodów osób niepełnosprawnych;
  • winda;
  • brak progów na ekspozycji stałej i w pracowni artystycznej;
  • toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych;

grupy zorganizowane ze szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych, warsztatów terapii zajęciowej itp. zachęcamy do skorzystania z oferty dla szkół, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji szkolnej oraz stopnia i rodzaju niepełnosprawności podopiecznych.

• Wymagania ogólne: 4), 6), 7)
  • Wymagania szczegółowe: 3.5),6),10), 4. 2),3),4), 13. 1),2),3),4)

Miejsce:

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego