Modna w stylu art déco

Art déco to styl, który ze świata sztuki przeniósł się do wielu dziedzin życia: mody, rzemiosła, architektury, wystroju wnętrz. Nasza wystawa przeniesie Was do świata w stylu art déco, czyli do 20-lecia międzywojennego. Zobaczycie luksusowe suknie i różne akcesoria, m.in. torebki, wachlarze czy flakony na perfumy. Przybliżymy także ważny aspekt zachodzących wówczas zmian społecznych, których integralną częścią była walka kobiet o miejsce w życiu społecznym i politycznym.

Lekcje

Moda przemija, styl pozostaje

Moda jest jednym z najbardziej dynamicznych aspektów kultury, wywołanym postępem technologicznym, ekonomicznym i politycznym. Strój to nie tylko okrycie, ale również symbol statusu społecznego, płci czy też wyznania. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku moda znacząco ewoluowała, przechodząc od funkcjonalności do wyrażenia indywidualności i tożsamości.

Podczas zwiedzania ekspozycji dowiemy się między innymi, jak ważnym czynnikiem zmiany ubioru były ruchy emancypacyjne oraz dokonamy charakterystyki strojów, w tym galanterii i dodatków w stylu art déco. W oparciu o archiwalne zdjęcia zastanowimy się także, czy w ubiorze mieszkanek Stalowej Woli, czołowego miasta COP-u, odnajdziemy styl charakterystyczny dla mody końca lat trzydziestych.

Modna w stylu art déco

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o modzie art déco. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną przede wszystkim obiekty z zakresu rzemiosła artystycznego: suknie, nakrycia głowy, flakony na perfumy i inne.

Przeprowadzone na wystawie oprowadzania służyć będą zapoznaniu się z poszczególnymi obiektami i rozwojowi wrażliwości na nowoczesną modę międzywojnia.

Ponadto w Galerii Alfonsa Karpińskiego odbędą się stacjonarne wykłady pt. Historia mody damskiej XIX/XX wieku, służące zaprezentowaniu ścieżki rozwojowej, która doprowadziła do powstania art déco oraz zrozumieniu zmian w modzie w I połowie XX wieku.

Wachlarz

Zwieńczeniem inspirującej wystawy będzie udział w ciekawym warsztacie plastycznym, na którym uczestnicy wykonają praktyczną pamiątkę – wachlarz. Współcześnie koncentrujemy się na jego praktycznej funkcji i używamy do chłodzenia, lecz w okresie międzywojennym wachlarz był ozdobą oraz ruchomą reklamą. Duży, jednokolorowy, wykonany z okazałych strusich piór, był obok długiego łańcucha sztucznych pereł nieodzownym uzupełnieniem toalety wytwornej damy.

Biżuteria w stylu art déco

Jako pamiątkę z wystawy o modzie proponujemy samodzielnie wykonaną broszkę, którą możemy wykorzystać także do stworzenia opaski, spinkę do krawatu lub brelok. Podstawy biżuterii zrobimy z żywicy epoksydowej. Do ich wykończenia użyjemy koralików, piórek, brokatu w kolorystyce charakterystycznej dla art déco.

Miejsce:

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego