Z muzealnego skarbca.

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Z muzealnego skarbca. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

  • Drukuj
  • E-mail

 Na wystawie prezentowane jest malarstwo polskie przełomu XIX i XX w., m.in. prace Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała Malczewskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Kamockiego, Józefa Pankiewicza oraz Leona Wyczółkowskiego. Wyjątkową, ważną część prezentacji zbiorów stanowi malarstwo europejskie czyli cenne przykłady szkół: włoskiej, flamandzkiej, holenderskiej oraz niemieckiej. To dzieła m.in. Francesca Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka, Jana Molenaera II, a także nieznanych z imienia – acz znakomitych warsztatowo – twórców z kręgu Juana de Flandes i Davida Teniersa Młodszego. Ekspozycja wzbogacona została prezentacją licznych wyrobów rzemiosła artystycznego – porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

 

Lekcje

Porcelana – białe złoto

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak doszło do powstania porcelany? Co jest niezbędne do stworzenia tych małych dzieł sztuki? Co wspólnego ma porcelana z muszlą? Podczas spotkania odpowiemy na te pytania. Dowiemy się także, jakich technik używano do jej zdobienia i poznamy najpopularniejsze zakłady produkujące porcelanę.

Historie skryte w portretach

Patrząc na portrety możemy mieć wrażenie, że wszystkie są do siebie podobne. Postaci na nich uwiecznione mają poważne, a niekiedy srogie miny. Jednak kiedy przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że możemy dostrzec wiele ciekawych szczegółów: intrygujące stroje, niestandardowe fryzury, interesujące przedmioty. Wtedy też pojawia się pytanie, kim były sportretowane osoby? Czym się zajmowały? To prawdziwa zabawa w detektywów, którzy próbują odgadnąć tożsamość sportretowanych. Na pewno da wiele radości uczestnikom lekcji i poszerzy ich wiedzę o sztuce.

 

Warsztat

Krajobraz uchwycony w kole tondo

Podczas warsztatów dowiemy się, jaki charakter może mieć pejzaż, a następnie na specjalnych talerzach papierowy wykonamy jeden z omówionych krajobrazów.

 

Podstawa programowa:

Szkoła podstawowa IV-VIII

2), 10), I.1, 3, III.6, I. 1,2, 3, 6, II.2, III. 5.

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj