Z muzealnego skarbca.

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Z muzealnego skarbca. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

  • Drukuj
  • E-mail

Na wystawie prezentowane jest malarstwo polskie przełomu XIX i XX w., m.in. prace Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała Malczewskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Kamockiego, Józefa Pankiewicza oraz Leona Wyczółkowskiego. Wyjątkową, ważną część prezentacji zbiorów stanowi malarstwo europejskie czyli cenne przykłady szkół: włoskiej, flamandzkiej, holenderskiej oraz niemieckiej. To dzieła m.in. Francesca Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka, Jana Molenaera II, a także nieznanych z imienia – acz znakomitych warsztatowo – twórców z kręgu Juana de Flandes i Davida Teniersa Młodszego. Ekspozycja wzbogacona została prezentacją licznych wyrobów rzemiosła artystycznego – porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

 

Lekcje

Z porcelany wyczarowane

Co wspólnego ma August II Mocny z laleczką z saskiej porcelany? Jak pomyłka doprowadziła do powstania określenia „wzór cebulowy”? Dzieci podczas lekcji muzealnej poznają ciekawą historię powstania porcelany. Poruszymy temat ceramiki jako elementu życia codziennego naszych przodków. Najmłodsi uczestnicy lekcji dowiedzą się, że porcelana to nie tylko talerze, półmiski czy filiżanki.

Malarstwo dla najmłodszych

A gdyby spojrzeć na obrazy tak, jak na ilustracje w książkach? Każdy kryje w sobie niezwykłą historię. W końcu wyszły spod ręki mistrzów takich jak Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Józef Chełmoński. I jeśli nawet najmłodsi jeszcze nie słyszeli o tych postaciach, to poprzez zabawę poznają ich dzieła i oswoją się z przestrzenią muzealną.

 

Warsztaty

Saska Porcelana

W trakcie zajęć w naszej sali warsztatowej wybierzemy się w podróż tropem porcelany. Dowiemy się kto wpadł na pomysł wydobycia” białego złota” oraz poznamy najpopularniejsze sygnatury porcelany. Następnie każdy z uczestników ozdobi wydruk
z filiżanką i nada jej swój autorski inicjał.

 

Podstawa programowa:

Przedszkola:

1), 5), 6), 9), 17), I.7, II.3, II.4, II.8, III.4, III.8, III.9, IV.2, IV.6, IV.8.

Szkoła podstawowa I-III

1), 2), 7), 10),11), 3), 7.f, I.7, II.1, 1.C,V. 2.1,2,3, III. 2.6.

 

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj