Oferta edukacyjna do wystawy "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci"

SZKOŁA PODSTAWOWA I-III

Lekcje

Po co nam ilustracja?

W czasie zajęć zastanowimy się wspólnie nad sensem tworzenia ilustracji do książek, bajek, legend, opowieści. Przyjrzymy się historii ilustracji, spróbujemy rozpoznać na wystawie różne techniki tworzenia ilustracji i poznamy etapy ich powstawania. Spróbujemy własnych sił w ilustrowaniu. Z pomocą wyobraźni na bazie kilku prostych form będziemy mogli stworzyć własne ilustracje do naszych ulubionych książek i wierszy.

Przepis na książkę

Co jest potrzebne, żeby powstała książka i jakie etapy jej tworzenia można wyróżnić? Ile osób pracuje zwykle nad pojedynczą publikacją? Z jakich elementów składa się książka tradycyjna? Czym są książki elektroniczne? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie w czasie zajęć warsztatowych w ramach wystawy „Tu czy tam?”. Będziecie mieli okazję spróbować swoich sił w zadaniach redaktorskich i ilustratorskich.

Ilustracje, które wyszły z książek

Zapraszamy wszystkie dzieci do świata bajek i wierszy! Na wystawie spotkamy się z całą rodziną Tralalińskich, policzymy wszystkie wagony wymienione w wierszu „Lokomotywa”, poznamy historię Malutkiej, pomówimy o znaczeniu naszych zmysłów i spróbujemy skomponować wspaniały utwór muzyczny. Nasza nowa ekspozycja to miejsce, w którym ilustracje i tekst wychodzą z książkowych okładek i docierają do dziecka poprzez wszystkie zmysły!

„Dar rzeki Fly”

W czasie warsztatów przeniesiemy się na chwilę do Nowej Gwinei, gdzie wśród rozkołysanych palm i skrzeczenia papug poznamy legendę Dandaj i Lejtuuka – najpiękniejszą historię miłości między matką i dzieckiem… Spróbujemy też, wiedzeni opowieścią Marii Krüger, odmalować najważniejsze momenty tej pouczającej fabuły. Warsztatom towarzyszy słuchowisko muzyczne dla dzieci. „Dar rzeki Fly” przez wiele lat był lekturą obowiązkową dla IV klasy szkoły podstawowej. Zapraszamy do wspólnego zapoznania się z tym niezwykłym utworem i podjęcia próby przelania wyobrażeń wzbudzonych tą piękną narracją.

Zaprojektuj własnego eko-superbohatera!

Jakimi cechami powinien być obdarzony superbohater? Czy siła i zręczność wystarczą do pokonania złych mocy? A może wystarczy ubrać specjalny kostium lub posłużyć się magicznym talizmanem? Uruchom fantazję i razem z nami stwórz zupełnie nową postać! Kto wie - może Twój superbohater stanie się idolem następnych pokoleń czytelników bajek i komiksów? Warunek – eko-bohaterowie w imię ratowania naszej wspaniałej planety muszą podlegać recyklingowi, dlatego do ich powstania użyjemy: kartonów, butelek pet, gazet, puszek, papieru, nakrętek… itp. materiałów.

Co zrobić z tym kłopotem?

Czy zdarzyło się Wam kiedyś przypalić żelazkiem ulubione ubranie albo pamiątkowy obrus? W takiej sytuacji myślimy zwykle, że tak zniszczony materiał do niczego już się nie nadaje… Nic bardziej mylnego! Udowodnimy Wam, że przypalony ślad, który zostawia po sobie stopa żelazka może stać się inspiracją do stworzenia bardzo wielu różnorodnych ilustracji. Zainspirowani publikacją „Moc kłopotów” Iwony Chmielewskiej spróbujemy dać drugie życie tym pozornie zniszczonym materiałom. W tym celu wykorzystamy specjalne szablony i specyficzną technikę barwienia papieru watą i pastelami.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.15 do 15.30
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej), 37-450 Stalowa Wola

Prowadzący: Katarzyna Żylińska - Łuc, Beata Trybuła, Dominika Zborowska

Ceny: 4 zł

Przedszkola, klasy I – wstęp bezpłatny

Program zajęć spełnia:

• wymagania szczegółowe podstawy programowej dla klasy I: 1.1, 1.2, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 5.1, 5.2, 11.1.
  • wymagania szczegółowe podstawy programowej na koniec klasy III: 1.1, 1.2, 1.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.2, 4.3, 5.3, 5.6, 5.7.