Dni Dizajnu w Stalowej Woli 2013, Dizajn w przestrzeni moderny

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Od 26 do 28 kwietnia Stalowa Wola zamieni się w miasto designu, rusza bowiem pierwsza edycja wydarzenia popularyzującego młody design oraz wzornictwo i architekturę przedwojennego miasta.

Celem imprezy jest stworzenie corocznego wydarzenia wpisanego w kalendarz miejski, dostępnego nie tylko dla mieszkańców, ale także dla szerokiej grupy osób związanych i zainteresowanych sztuką, dizajnem i architekturą.

  • Drukuj
  • E-mail

DLACZEGO STALOWA WOLA?

Nieprzypadkowo wydarzenie organizowane jest w Stalowej Woli. Miasto wybudowane w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego uważane jest za unikatowy zespół urbanistyczny i architektoniczny z lat międzywojennych. Powstało na peryferiach, z dala od głównych ośrodków i to stanowi o jego wyjątkowości. Z jednej strony projektanci czerpali ze wzorców zachodnioeuropejskich, z drugiej jednak mocno odwoływali się do warunków lokalnych, wykorzystując najlepsze wzorce projektowe z lat 20. i 30. XX wieku.

Wydarzenie organizowane pod hasłem DIZAJN W PRZESTRZENI MODERNY ma za zadanie przypominać o wyjątkowości hutniczego miasta, jego niepowtarzalnej urbanistyce i architekturze, oraz wskazać pozytywne wpływy dizajnu na poprawę jakości życia.

Idea nawiązuje do tradycji miejsca oraz do jego współczesnej sytuacji. Jako wzorcowe modernistyczne miasto, zaprojektowane na deskach kreślarskich w dwudziestoleciu międzywojennym, Stalowa Wola może promować dobre wzornictwo, świadome kształtowanie przestrzeni i nowoczesne podejście do otoczenia i przedmiotów codziennego użytku

Dizajn to dobre projektowanie otaczającej człowieka rzeczywistości. Poprzez wartości wizualne, użytkowe i funkcjonalne przedmiotów i usług, realnie podnosi jakość życia codziennego. Stalowa Wola stawia na dizajn, bo wynika to z historii i tradycji, z obecnego w mieście przemysłu oraz architektury modernistycznej. Organizatorom imprezy chodzi o to, byśmy nauczyli się korzystać z naprawdę dobrych projektów i dowiedzieli się, w jaki sposób dizajn można wykorzystać w praktyce, w kształtowaniu przestrzeni miejskiej.

Program obchodów Dni Dizajnu skonstruowany jest tak, by mogły się w nie włączyć różne grupy odbiorców. Przygotowane zostały wystawy współczesnego dizajnu, warsztaty dla studentów szkół projektowych, panel dyskusyjny, wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także inne wydarzenia towarzyszące, realizowane przez środowisko kreatywne z całej Polski.

Warsztaty dla studentów w terenie: KOMUNIKACJA WIZUALNA W STALOWEJ WOLI

Prowadzenie: Paweł Grobelny, Jolanta Starzak

Warsztaty dla studentów szkół projektowych będą połączone z otwartą dyskusją publiczną nad ich wynikami. Poprowadzą je pedagodzy – specjaliści w zakresie dizajnu oraz znawcy stalowowolskiej architektury modernistycznej.

Tematem tegorocznych warsztatów będzie komunikacja wizualna w przedwojennych częściach Stalowej Woli.

Studenci spróbują odpowiedzieć na pytania: jak przeprojektować przestrzeń, by przy minimalnych nakładach finansowych sprawić by była bardziej przyjazna i czytelna dla mieszkańców i przyjezdnych oraz w jaki sposób można uczynić z modernistycznej dzielnicy wizytówkę miasta?

Poruszanie się po mieście i system oznakowania przestrzeni to kluczowe zagadnienia związanie z komunikacją. Jak więc stworzyć takie oznakowanie, by służyło możliwie najszerszej grupie użytkowników przestrzeni?

Panel dyskusyjny i wykłady: STALOWA WOLA – ESTETYKA PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

W panelu wezmą udział: Jolanta Starzak, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Dawid Strębicki, Jakub Woynarowski

W dyskusji skupimy się na kwestiach związanych z przedwojennymi wzorami projektowymi, czytelnymi do dziś w przestrzeni miejskiej, i połączymy je ze współczesnym projektowaniem. Odpowiemy na pytanie, co można zmienić w mieście, by zaistniało jako całość, oraz czy potraktować Stalową Wolę jako wzorzec miasta funkcjonalnego, które może inspirować.

Czy dziś potrafimy korzystać z bogactwa jakie posiadamy? Czy nie umykają nam gdzieś hasła przyświecająca narodzinom miasta – nowoczesność, funkcjonalność, życie wśród zieleni, w dobrze oznakowanej przestrzeni? Jak możemy wpłynąć na poprawę wizerunku miasta przy niewielkich nakładach finansowych? Jakie rozwiązania możemy zaproponować by usprawnić i polepszyć jakość życia w naszym otoczeniu?

Zaproszeni goście wygłoszą wykłady, a w otwartej dyskusji każdy będzie mógł zabrać głos. Liczymy szczególnie na obecność i opinie mieszkańców oraz osób, którym sprawy miasta nie są obojętne. Studenci przedstawią wyniki swojej pracy, związane z usprawnieniem komunikacji wizualnej w przedwojennych częściach miasta.

 

WYSTAWY 26 kwietnia – 19 maja 2013

W ramach Dni Dizajnu w Stalowej Woli otwarte zostaną trzy wystawy prezentujące różne zagadnienia związane ze współczesnym projektowaniem.

Szeroki zakres tematyczny prezentowanych ekspozycji pozwala na dostrzeżenie, jak elastyczną i pojemną dziedziną jest współczesny dizajn.

Wystawom towarzyszy bogata oferta warsztatów i lekcji muzealnych dostosowana do różnych grup wiekowych.

 

NIEŚWIADOMOŚĆ ZBIOROWA

Kuratorzy i projektanci: Kosmos Project (Maciej Jelski, Ewa Bochen)

Wystawa dizajnu , pierwszy raz pokazywana w Polsce. Ukazuje wyjątkowość korzeni polskiej kultury materialnej i duchowej, dzięki odwoływaniu się do starosłowiańskich tradycji. Za pomocą języka współczesnego dizajnu przedstawione zostały dawne obrzędy dziadów i sobótki. Do wytworzenia przedmiotów zastosowano obok współczesnych technik przemysłowych tradycyjne techniki rzemieślnicze: wikliniarstwo oraz tkactwo. Projektanci poszukiwali takich form, motywów i technik, które pozwoliłyby oddać atmosferę rytuału, jego energię i siłę oddziaływania.

KTO TY JESTEŚ?

Kuratorki: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Klara Czerniewska

Projektanci: Marta Bakowski, Chmara.Rosinke, Patrycja Domanska, Jadwiga Drewinski, Kiryk Drewinski, Lex Drewinski, Ida Dutka, Aleksandra Gaca, Maria Jeglińska, Paulina Matusiak, Bartek Mejor, Joanna Ocias, Filip Pągowski, Monika Piatkowski, Justyna Popławska, Kamila Słocińska, Jo Szczepanska, Aleksandra Szymańska, Agata Wycichowska

Wystawa jest prezentacją prac projektantów urodzonych w latach 1950 – 1985, którzy zajmują się różnymi dziedzinami dizajnu, 2d i 3d i mieszkają w różnych krajach.

To bardzo niejednorodna grupa i różnorakie prace. Jakie jest zatem spoiwo wystawy? Wszyscy są w jakiejś mierze polskimi projektantami. W jakiej? Nie sposób określić. Ich historie są różne. Związki z Polską także. Jedno jest pewne: to utalentowani twórcy, których prace i projekty są warte poznania.

Ekspozycja skłania do postawienia wielu pytań; czy tożsamość twórców w czasach globalizacji jest widoczna w projektowanych przez nich przedmiotach? Czy ma wpływ na to, co projektują i w jaki sposób?

ILUSTROWANY ELEMENTARZ DIZAJNU

Kurator: Ewa Solarz

Ilustratorzy: Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Joanna Gniady, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Bartłomiej "Arobal" Kociemba, Karolina Kotowska, Tomek Leśniak, Anna Niemierko , Ola Niepsuj, Agata Nowicka, „Endo”, Marianna Oklejak, Jan Bajtlik, Joanna Rusinek , Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska .

Ikony światowego dizajnu widziane oczami najlepszych polskich ilustratorów książek młodego pokolenia. Wystawa prezentuje „wszechobecność” dizajnu, uświadamiamłodemu widzowi, że wszystko co nas otacza zostało zaprojektowane; czasem stało się kanonem dizajnu, czasem po prostu przedmiotem, którym posługujemy się na co dzień. Wystawie towarzyszy książka „Ilustrowany elementarz dizajnu” (autorka Ewa Solarz, wydawca „Wytwórnia”) oraz warsztaty dla dzieci.

Jak pisze kuratorka wystawy: Wystawa to zbiór 100 przedmiotów, od małych – jak spinacz do papieru, po duże jak samolot; są wśród nich ołówek z gumką i hula hoop, wiadro i temperówka. Do współpracy zaprosiłam 25 polskich ilustratorów. Utalentowanych grafików młodego pokolenia. Każdy z nich narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je na wystawie według kolejności alfabetycznej jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: tak abyście mogli dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę coca coli.

Dziecięce spotkania z dizajnem, cz. 1

Szczególne miejsce w programie Dni Dizajnu zajmują warsztaty dla dzieci i młodzieży, które poprowadzą pedagodzy, projektanci i kuratorzy wystaw. Część pierwsza od godz. 16:00-19:00, 26 kwietnia, ul. Sandomierska 1

Projektanci z grupy projektowej Kosmos Project przeprowadzą warsztaty pod tytułem: W poszukiwaniu kwiatu paproci, podczas których uczestnicy, po wysłuchaniu legendy o kwiecie paproci, będą tworzyć instalacje świetlne inspirowane tajemniczym światem roślin. Wraz z projektantami zastanawiać się będą nad możliwością wykorzystania kształtów występujących w naturze do stworzenia przedmiotów użytkowych. Natomiast na warsztatach prowadzonych przez kuratorkę i autorkę książki Ilustrowany elementarz dizajnu dzieci dowiedzą się między innymi: dlaczego pan Wedel podpisywał każdą czekoladę, kto wynalazł długopis, do jakich owoców nawiązuje kształt butelki Coca-Coli, do czego Filipińczykom służyło jojo i dlaczego pewien Amerykanin wymyślił plaster z opatrunkiem. Na koniec dzieci same wymyślą i narysują przedmiot na swoją ulubioną literę z alfabetu.

Dziecięce spotkania z dizajnem, cz. 2

Druga część warsztatów dla dzieci, pod tytułem Przemysłowe formobranie, odbędzie się w godz. 17.00-19:00, ul. Hutnicza 17, miejsce wystawy "COP dla przyszłości" . Uczestnicy będą bawić się w poszukiwaczy figur geometrycznych. Wszystkie figury, które uda się dostrzec i odnaleźć w przedmiotach z wystawy zostaną przerysowane i zaprojektowane na nowo, tak by nad im bardziej współczesną formę.

DizajnBUS

Specjalnie oznakowany autobus w sobotę, 27 kwietnia o godz. 15:00  (parking przy hotelu Hutnik, ul Prymasa Wyszyńskiego 12) zabierze mieszkańców i zainteresowanych na wycieczkę po przedwojennych dzielnicach miasta, by mogli zapoznać się z unikatową urbanistyką i architekturą modernizmu z czasów narodzin Stalowej Woli.

Projekcja Filmu

Zurbanizowani reż. G. Hustvit2011. Finałowy dokument filmowej trylogii G. Hustvit’a o dizajnie. Fabuła filmu skupia się na tematyce przestrzeni miejskiej, zawiera wypowiedzi najważniejszych światowych architektów, planistów i wszystkich tych, którzy swoją działalnością przyczynili się do wprowadzenia zmian w swoich miastach. Film ukazuje wielką różnorodność koncepcji miejskich z całego świata i odpowiada na pytania kto jest odpowiedzialny za kształtowanie naszych miast i jak tego dokonuje.(projekcja o  godz. 17:00, 26 kwietnia, ul. Sandomierska 1)


 

Zapisy na DizajnBUS   tel. 15 842 00 42

Koordynacja, dodatkowe informacje:  Iwona Pityńska,  tel. 15 844 85 56 w.15


 

aktualności

Gramy razem! 31. Finał WOŚP

31. Finał WOŚP zagra już w tę niedzielę pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszys ...

Kurs na przewodnika po Rozwadowie

Po ubiegłorocznym kursie Stalowa Wola zyskała grupę certyfikowanych przewodników miejskich, opro ...

Przystanki historyczne w przestrzeni miasta Stalowej Woli

Już w tym roku o historii Stalowej Woli będzie można dowiedzieć się więcej dzięki punktom inf ...

Dzień Babci i Dziadka :)

Najbliższy weekend upłynie wielu z nas pod znakiem Dnia Babci i Dnia Dziadka:) ...

Informacja o zakończeniu realizacji projektu ...

Zakończenie remontu i otwarcie nowej wystawy w Galerii Alfonsa Karpińskiego Piąty etap rewaloryz ...

Uwaga! Zmiana godzin pracy Muzeum

Uwaga! Zmiana godzin pracy Muzeum. ...

Jak ferie, to do Muzeum!

Już za kilka dni wyczekiwany przez dzieci czas ferii zimowych. Nie wszystkie wyjadą na zimowiska c ...

Nowa wystawa czasowa w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Zaledwie dwa tygodnie temu otwierano po remoncie Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego i nową wy ...

Godziny pracy Muzeum – święto Trzech Króli

Macie wolne w święto Trzech Króli i szukacie ciekawych możliwości spędzenia czasu wolnego ...

Nowa wystawa czasowa w Muzeum COP

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na wystawę wyjątkowych modeli kolekcjonerskich z okresu ...

Wesołych Świąt!

Drodzy Przyjaciele naszego Muzeum, życzymy Wam,
by ten szczególny okres Bożego Narodzenia..... ...

Nowa wystawa czasowa w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Jej urodę znamy dobrze z obrazów urodzonego w Rozwadowie Alfonsa Karpińskiego, od wieków jest na ...

Otwarcie Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

W końcu nastał ten czas – 30 grudnia otwieramy Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego po remon ...

Jarmark Bożonarodzeniowy w Rozwadowie – Otwieramy odnowiony Rynek

Jarmark po latach ponownie zawita do Rozwadowa. Serce tego niegdyś handlowego miasteczka biło w ry ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj