Oferta edukacyjna do wystawy "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci"

OFERTA DLA DOROSŁYCH

Książka obrazkowa, czyli współistnienie obrazów i słów

„(…) Pośród badaczy książki obrazkowej, pomimo różnic w podejściu, istnieje zgoda w sprawie pojmowania formy książki obrazkowej jako tej, która jest złożona z dwu sposobów przedstawiania, dwu reprezentacji – obrazów i słów – stanowiących jeden kulturowy tekst. Niezgoda natomiast panuje w szczegółach pojmowania wagi tej podwójności, np. czy książka obrazkowa jest przede wszystkim książką, w której najważniejsza jest historia do opowiedzenia za pomocą słów i zilustrowana za pomocą obrazów, czy raczej jest rodzajem sztuki narracji wizualnej, którą dookreślają słowa? Czy może wreszcie równoważność obrazów i słów jest istotą tego gatunku? Pytania te rodzą się podczas analizy relacji obrazów i tekstów oraz pracy tych dwu modalności na rzecz jakości książki obrazkowej pojmowanej jako całość.(…)”

(Małgorzata Cackowska, Czym jest książka obrazkowa? O pojmowaniu książki obrazkowej w Polsce - część I, [w:] "Ryms" nr 5, wiosna 2009, str. 5; część II, [w:] "Ryms" nr 6, lato 2009, s. 14-16; część III, [w:] "Ryms" nr 8, zima 2009/2010, s. 12-13)

Wystawa „Tu czy tam?” stanie się inspiracją do dyskusji na temat wagi ilustracji w książkach obrazkowych. Zastanowimy się nad prymatem ilustracji w książkach dla dzieci i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak ważna jest alfabetyzacja wizualna w praktyce pedagogicznej.

Jak czytać książkę obrazkową?

W ramach spotkań warsztatowych spróbujemy dokonać przekładu intersemiotycznego ilustracji, pochodzących z książek zgromadzonych na wystawie „Tu czy tam?”. Będziemy zarówno przekładać znaki słowne na znaki plastyczne, jak i odwrotnie – wychodząc od znaku plastycznego stworzymy teksty, mogące oddać sens przekazu płynącego z ilustracji.

INFORMACJE:

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 229
  • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.15 do 15.30
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej), 37-450 Stalowa Wola

Prowadzący: Katarzyna Żylińska - Łuc, Beata Trybuła, Dominika Zborowska

Ceny: 4 zł