Oferta edukacyjna do wystawy „Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

LEKCJE:

W świecie bogów i ludzi 

Wierzenia starożytnego Egiptu, bóstwa, święte zwierzęta i niebiańscy opiekunowie, sposoby zapewnienia sobie pomyślnej egzystencji w przyszłym życiu, mumie, amulety, przedmioty wotywne niezbędne wg Egipcjan do życia w obu światach, poznajemy w trakcie lekcji prowadzonej na wystawie.  

 

Mumie, piramidy, amulety, skarabeusze…   

Dlaczego Egipcjanie mumifikowali swoich zmarłych? Na czym polegał ten proces? Dlaczego faraonom budowano tak okazałe grobowce? Do czego służyły amulety? To tylko niektóre z zagadnień, jakie wyjaśnimy na wystawie. Lekcja muzealna przybliży tajemniczy świat starożytnego Egiptu, kulturę, wierzenia, magiczne obrzędy.

 

Miejsce zwierząt w staroegipskiej kulturze   

Czy starożytni Egipcjanie mumifikowali zwierzęta? Dlaczego czczono tak wiele zwierząt i co mają one wspólnego ze staroegipskimi bogami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielimy podczas zajęć na wystawie. Przybliżymy także obrzędy pogrzebowe, rytuały magiczne oraz cechy pisma hieroglificznego.

 

Egipt – wielka starożytna cywilizacja 

W czasie lekcji na wystawie młodzież pozna najważniejsze cechy kultury starożytnego Egiptu, bogactwo wierzeń i obrzędów. Wyjaśnimy takie pojęcia jak mumia, mumifikacja, piramida, skrzynki kanopskie, ureusz, znak ank. Przybliżymy także ich rolę i znaczenie w życiu dawnych Egipcjan.

 

WARSZTATY:

Święte zwierzęta – egipskie koty  

Egipcjanie ze szczególnym kultem traktowali zwierzęta. Ich postaci pojawiały się w sztuce, malarstwie i rzeźbie. Koty, które uczynimy tematem naszego spotkania, otaczano najprawdopodobniej największą czcią. Podczas zajęć nie tylko dowiemy się z jakim bóstwem utożsamiano koty, ale wykonamy rzeźby z masy papierowej przedstawiające ich podobizny.

 

Egipski panteon 

Na warsztatach poznamy bóstwa egipskiego panteonu następnie wydrapiemy ich wizerunki lub zwierzęta z nimi utożsamiane. Przybliżymy starszym uczestnikom wybrane fragmenty mitologii egipskiej. Poznamy także jedną z  technik malarskich stosowanych już w starożytnym Egipcie tzw. sgraffito, polegające na wydrapywaniu wierzchniej warstwy pomalowanej powierzchni ściany.

 

Krajobraz Nilu

Jednym z najstarszych zachowanych przykładów malarstwa Egipskiego jest dekoracja ściany grobu z IV tysiąclecia p.n.e Składają się na nią sceny przedstawiające krajobraz Nilu obfitujący w ptaki, zwierzęta i ryby. W tym otoczeniu ukazany jest również człowiek. Na zajęciach stworzymy wspólnie pracę malarską przedstawiającą nasze wyobrażenie tego miejsca. Będzie to również świetna okazja by porozmawiać o Egipskim kanonie w malarstwie.

 

Amulety 

Amulety jako przedmioty o charakterze magicznym stanowiły najpowszechniejszą biżuterię w starożytnym Egipcie.  Przypisywano im ochronne właściwości oraz nierzadko moc przynoszenia szczęścia. Miały chronić właściciela zarówno za życia jak i po śmierci. Posiadały różnorodne kształty i formę, nawiązującą do symboliki lub bóstwa. Zainspirowani licznymi przykładami amuletów prezentowanych na wystawie podczas warsztatów wykonamy własne amulety.

Technika wykonania amuletu zostanie dostosowana do wieku uczestników.

 

Egipskie torby 

Na warsztatach ozdobimy bawełniane torby motywami związanymi z kulturą egipską.

 

Święte pismo starożytnych Egipcjan – hieroglify

Mieszkańcy starożytnego Egiptu spisywali święte księgi, opisywali osiągnięcia faraonów, obserwacje astronomiczne za pomocą hieroglifów. Podczas spotkania dowiemy się jakie znaczenie posiadają poszczególne znaki hieroglificzne. Zdobytą wiedzę  oraz umiejętność czytania znaków wykorzystamy by zaszyfrować  różnorodne wiadomości. Nasze komunikaty wypiszemy na dekoracyjnym papierze.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42,  797 120 229
 • Zajęcia mogą się odbywać: od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 15.30
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas prowadzenia zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli; ul. Sandomierska1

Prowadzący:

Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

Ceny:

Lekcje: 4 zł

Warsztaty: 5/7 zł

Przedszkola, klasy I – wstęp bezpłatny

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj