Just a Thing - Saint Petersburg

  • data: 23 maja - 30 maja 2012
  • kurator: kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
  • inne: Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
  • nieco dłuższy tekst:

W poszukiwaniu niezwykłości w zwykłych przedmiotach.

Projekt obejmuje 10 specjalnie zaprojektowanych na potrzeby wystawy prac autorstwa 10 młodych polskich designerów: Aze design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego. Wystawa, po raz pierwszy pokazana na DMY 2011 w Berlinie, a następnie w Paryżu i Wiedniu w tym roku jedzie na wschód – do Petersburga i Lwowa. Wschodnia trasa wystawy rozpocznie się w maju 2012 podczas festiwalu Saint-Petersburg Design Week w dniach 23 - 30 maja 2012.

  • Drukuj
  • E-mail

Tematem wystawy JUST A THING jest zwykły przedmiot, pozornie nudny i nieatrakcyjny. Jednak taki, jak się wydaje, błahy temat wyzwolił ogromne pokłady kreatywności, zainspirował projektantów do niezwykłych rozwiązań. Kurator wystawy postawił przed designerami zadanie zaprojektowania dowolnego przedmiotu, który zmieści się do pudełka ze sklejki o standardowych wymiarach 75x75x75 cm. Jedynym ograniczeniem projektowym była więc tylko wielkość pudełka.

Niektórzy autorzy prezentowanych na wystawie prac są dojrzałymi, znanymi w Europie twórcami, jak np. Malafor, Aze Design, Beton czy Paweł Grobelny, inni jak Krystian Kwieciński i Łukasz Wysoczyński są dopiero na początku drogi. Wszyscy to utalentowani projektanci, których prace zadziwiają wyobraźnią, pasją i humorem, prowokują, każą się zastanowić nad rolą designu w naszym życiu, udowadniają, że na proste pytania możemy uzyskać zaskakującą odpowiedź. 
Projekty przedstawione na wystawie JUST A THING stanowią komentarz do niedawno wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacji pod tytułem „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century” pod redakcją merytoryczną prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku. Książka i wystawa są więc zaproszeniem do refleksji i dyskusji o rzeczach „zwykłych i niezwykłych”, próbą poszukaniadefinicji „zwyczajności” w designie i określenia czy przedmiot jest zwykłą rzeczą czy czymś więcej…
Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson Cielecka, znawczyni polskiego i światowego wzornictwa i sztuki użytkowej, autorka wielu wystaw designu. Organizatorzy wystawy – Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli - z sukcesem wspierają i promują polski design i projektantów za granicą.


Zwykła rzecz

Just a thing

26 października – 26 listopada 2012 Lwowskie Muzeum Historyczne, Lwów Kurator: Agnieszka Jacob ...

JUST A THING

20 – 23 września 2012 Design Night Festival w Tallinnie Kurator: Agnieszka Jacobson Cielecka O ...

Just a Thing - Saint Petersburg

W poszukiwaniu niezwykłości w zwykłych przedmiotach. Projekt obejmuje 10 specjalnie zaprojektowa ...

Just a Thing, Paryż

Międzynarodowe Targi Maison&Objet ...

Zwykła rzecz +

Wystawa jest polską odsłoną objazdowego projektu, pokazanego wcześniej w ramach DMY (Internation ...

Just a Thing, Berlin

W Muzeum rusza projekt ZWYKŁA RZECZ! Będzie to kolejna seria wystaw promująca polski design na ca ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj