Dostępne Muzeum – gość niepełnosprawny w Muzeum

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza wszystkich do korzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej. Pracownicy Muzeum starają się sprostać oczekiwaniom i wymaganiom, jakie niesie ze sobą obsługa gości niepełnosprawnych.

• powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Film

Ponad barierami, poza uprzedzeniami

Niepełnosprawność, choroba może dotknąć każdego z nas, choćby z racji wieku. Świat coraz mocniej to sobie uświadamia i coraz szerzej otwiera się na ludzi z różnymi dysfunkcjami, zaczyna dostrzegać ich potrzeby i stara się na nie odpowiedzieć. Jedną z tych potrzeb jest uczestnictwo w kulturze. Muzeum pozbawione barier społecznych, intelektualnych i architektonicznych staje się wyjątkowym miejscem, instytucją, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką umożliwia ludziom niepełnosprawnym jej autentycznie przeżywanie. Tylko takie muzeum może w pełni wykorzystać swój potencjał wystawienniczy i edukacyjny. Jak udostępnić ofertę muzeów osobom dotkniętym różnego rodzaju niepełnosprawnością - to przewodni temat niniejszej witryny.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od kilku lat realizuje program Dostępne Muzeum, w którego ramach powstała rzeźbiarska Galeria przez Dotyk, pakiet edukacyjny, przewodnik dla muzealników, cykl warsztatów i lekcji muzealnych. Likwidowane są bariery architektoniczne w zabytkowej siedzibie Muzeum, pokonywane też są bariery mentalne, które zatrzymują nas w bierności wobec Innego. Odbywają się tu szkolenia dla muzealników w zakresie obsługi gości niepełnosprawnych.

Ta witryna ma służyć popularyzacji sprawdzonych przez nas rozwiązań, publikacji ważnych materiałów, wymianie doświadczeń i dyskusji między muzealnikami. Zapraszamy Państwa do jej odwiedzania i współtworzenia

> Galeria przez dotyk

Galeria przez Dotyk to stała plenerowa wystawa 24 kamiennych rzeźb, wykonanych przez artystów polskich i ukraińskich z przeznaczeniem do percepcji dotykowej.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:

Ekspozycję stałą, Z dziejów regionu nadsańskiego, można zwiedzać przy użyciu palmtopów, przystosowanych do potrzeb z dysfunkcjami wzroku lub słuchu.

Palmtopy można wypożyczać w punkcie kasowym Muzeum po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod nr tel. 797 120 229.

Przepraszamy, obecnie ekspozycja stała jest nieczynna.

dostosowanie obiektu dla potrzeb osób z dysfunkcją narządów ruchu

• na parkingu wydzielone i oznakowane 1 miejsce dla samochodów osób niepełnosprawnych
  • na ekspozycji plenerowej Galerii przez Dotyk ciągi komunikacyjne dla zwiedzających na wózkach inwalidzkich
  • podjazd dla osób niepełnosprawnych w części frontowej przed budynkiem
  • zwonek elektryczny z przyciskiem przy drzwiach wejściowych
  • antypoślizgowe posadzki w strefie wejściowej, w holu i na klatce schodowej
  • platforma samojezdna do transportu wózków na I piętro
  • brak progów w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych
  • poręcze: na klatce schodowej; na korytarzu I i II piętra: prowadnice dla osób niepełnosprawnych
  • toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo
  • sklepik samoobsługowy, po którym bez ograniczeń mogą poruszać się wózki inwalidzkie
  • specjalnie przygotowane wycieczki edukacyjne, warsztaty, lekcje muzealne dostosowane do potrzeb gości niepełnosprawnych

Informacja i rezerwacja:
Dział Edukacji (797 120 229)

dostosowanie muzeum do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących

• dzwonek elektryczny z podświetlanym przyciskiem przy drzwiach wejściowych
  • poręcze na klatce schodowej; prowadnice na I i II piętrze
  • kompleksowy system informacji z myślą o osobach słabowidzących
  • artefakty rzeźbiarskie
  • makieta budynku Muzeum
  • specjalnie przygotowana do percepcji dotykowej plenerowa wystawa rzeźb - Galeria przez Dotyk, zlokalizowana na dziedzińcu Muzeum i wyposażona w oświetlenie; ponadto: podpisy w brajlu umieszczone na aluminiowych tabliczkach, opisy rzeźb przygotowane w formacie mp3, katalog wystawy dostępny w alfabecie brajla
  • wystawa stała Z dziejów regionu nadsańskiego (eksponaty archeologiczne, etnograficzne, z zakresu historii i sztuki) uzupełniona o zbiór artefaktów do percepcji dotykowej, a także: opisy do wystawy w brajlu, palmtopy z opisami dźwiękowymi do wystawy dla osób niewidomych, palmtopy z tekstem i zdjęciami dostosowanymi do odbioru przez osoby słabowidzące, przewodnik do wystawy w alfabecie brajla, Folder informacyjny Muzeum i Program Edukacyjny - Dostępne Muzeum drukowane wielką czcionką. Obecnie ekspozycja jest nieczynna.
  • urządzenie steap-hear przy recepcji, do samodzielnego poruszania się po muzeum
  • penfriend - czytnik etykiet, do wypozyczenia w recepcji
  • bogaty program warsztatów artystycznych
  • wycieczki dotykowe

UWAGA: osoba niewidoma może wejść na ekspozycję z psem przewodnikiem

dostosowanie muzeum do potrzeb osób niesłyszących i słaboszłyszących

• obsługa gości w języku migowym: wycieczki edukacyjne, oprowadzanie, warsztaty, lekcje muzealne; zajęcia prowadzone są przez surdopedagoga
    w języku migowym
  • Program Edukacyjny warsztatów artystycznych pt. Powiedz mi co widzę adresowany do osób niesłyszących i słabosłyszących.

dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych intelektualnie

• lekcje muzealne
  • warsztaty artystyczne
  • Program Edukacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

muzeum objazdowe

Prowadzone są również zajęcia poza siedzibą Muzeum.

strona internetowa projektu