Ferie w Muzeum 2017

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

I turnus - 16.01 - 20.01

II turnus - 23.01 -27.01

  • Drukuj
  • E-mail

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 

ul Sandomierska 1 (siedziba Muzeum) oraz

ul. Staszica 14 (lokal po dawnej bibliotece miejskiej)

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w okresie ferii w dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 12.00 zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat, na różnorodne zajęcia i warsztaty, oraz grupy zorganizowane na zajęcia muzealne na ekspozycjach: "Miasto i las", "Pierścionek z orłem w koronie", "Piotr Michałowki 1800 - 1855. Niezależny, bezinteresowny, wolny".

Czekają na Was:

Interaktywne wystawy, zabawy, warsztaty plastyczne, prezentacja, ciekawe materiały edukacyjne publikacje, karty pracy, gry.

 

WSTĘP WOLNY!


W programie:

 TURNUS I,

Miasto i las

(ul. Staszica 14)

poniedziałek / Dzikie zwierzęta w mieście

Zajęcia oraz zabawy na wystawie pozwolą dzieciom bliżej przyjrzeć się życiu dzikich zwierząt zamieszkujących nasze miasta.W odkrywaniu świata miejskich zwierząt pomoże nam animowana prezentacja . Natomiast w części plastycznej wykonamy maski jeży, ptaków, lisów, zajęcy i wielu innych dzikich mieszkańców miasta.

wtorek /Skrzydlaci sąsiedzi

Tego dnia wcielimy się nie tylko w rolę kreatywnych obserwatorów  ale przeistoczymy się w ptaki  dzięki  specjalnie przygotowanym ubrankom. Podczas zabawy poznamy ich zwyczaje, nauczymy się rozróżniać  ich odgłosy. W części plastycznej wykonamy kukiełkowe „Ptasie radio"  (Warsztat łączący pracę plastyczną, elementy dramy i wspólnej recytacji. Z kartonu, drewnianych patyczków, kolorowych papierów, piórek i innych materiałów przygotujemy ptasie kukiełki, które później wykorzystamy w inscenizacji wiersza „Ptasie radio" Juliana Tuwima.)

środa /Ptasia stołówka - czyli słów kilka o karmnikach

Stół, krzesła, obrus, sztućce, talerze... tego wszystkiego używamy w naszych stołówkach. Czy zwierzęta są równie wymagające? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na dokarmianie ptaków i innych zwierząt zamieszkujących nasze miasto? W czasie zajęć warsztatowych odpowiemy na te i inne pytania oraz przygotujemy wspólnie najprostsze karmniki dla naszych skrzydlatych sąsiadów. Tego dnia wykonamy również fantazyjne prace plastyczne z plasteliny i ptasiego pokarmu - łąkę czyli naturalną stołówkę dla ptaków.

czwartek / Gniazda -  mieszkania czy tylko dla ptaków?

Czym jest gniazdo, jak wygląda, które zwierzęta je budują? Odpowiedzi odszukamy na ekspozycji i w publikacji dla dzieci Miasto i las. W części plastycznej metodą kolażu zilustrujemy gniazdo dla wybranego zwierzaka oraz wykonamy jego przeskalowaną wersję.

piątek / Ornitologia a co to takiego?

Kto nie chciałby przyjrzeć się z bliska otaczającej przyrodzie? Poznać zwyczaje zwierząt bez nadmiernej ingerencji w ich nieodkryty świat? W czasie warsztatów spróbujemy przygotować papierowe lornetki, by zachęcić do pilniejszej obserwacji natury. Na zakończenie naszej przygody z miejskimi zwierzętami ozdobimy koszulki lub torby.

 

Artysta i jego swiat 

(ul. Sandomierska 1)

poniedziałek / Artysta i jego świat

Kim jest artysta? Na czym polega proces tworzenia? Czy praca twórcza daje szczęście i sławę? Czym jest  temat w malarstwie?  Na te i wiele innych pytań odpowiemy na przykładzie życia i działalności Piotra Michałowskiego podczas zwiedzania ekspozycji. W części artystycznej wykonamy wielkoformatowe dzieła malarskie przedstawiające gromady koni. Stworzymy również przy użyciu różnorodnych narzędzi szkice wcielając się naprzemiennie w rolę artysty oraz modela.

wtorek / Chłop, dama, Żyd – charakterystyczne portrety Michałowskiego

W czasie zajęć warsztatowych pogłębimy wiedzę na temat sztuki portretu. Przypomnimy też, jakie postaci Piotr Michałowski portretował najchętniej. Nasze prace wykonamy na dużych arkuszach papieru, z wyciętym otworem na głowę. Warsztaty zwieńczy przymiarką każdego uczestnika warsztatów do wykonanego portretu i pamiątkowe zdjęcie. Podczas zajęć podejmiemy próbę stworzenia wizerunków swoich kolegów techniką kolażu, oraz narysowania karykatury.

środa / Portrety konne

Motyw konia opanowany do perfekcji przez Michałowskiego, pojawiający się w licznych jego kompozycjach malarskich i rysunkowych uczynimy tematem naszych artystycznych zmagań.Stworzymy bowiem jego  wizerunek przy pomocy różnorodnych środków artystycznych oraz wykorzystamy jako temat prac rękodzielniczych, (przykładowo: szyte koniki na patyku, koniki na spinaczach, butelka metodą decoupage z motywem konia, wyklejane koniki.)

czwartek /Patriotyzm ma wiele twarzy...

Czym jest patriotyzm, ojczyzna? Dlaczego pielęgnowanie tradycji jest naszym obowiązkiem? Kogo nazywamy bohaterem narodowym? Na ekspozycji Pierścionek z orłem w koronie, poprowadzimy zajęcia, których celem jest interpretacja przez uczestników tego, czym jest i jak przejawia się patriotyzm. Dzieci spróbują stworzyć definicję patriotyzmu na podstawie ścieżek wystawy, a na warsztatach plastycznych wykonają godło w różnorodnych technikach, udekorują torbę motywem patriotycznym lub też stworzą swój wizerunek patrioty.

piątek / Jadalne i niejadalne płaskorzeźby

Ostatniego dnia zapraszamy na piernikowe szaleństwo. Na zajęciach przygotujemy ciasto, wytniemy kształty i ozdobimy. W pierwszej części zajęć warsztatowych, ciasto, tym razem z masy solnej, posłuży nam do stworzenia płaskorzeźbionych wizerunków,  portretów, budynków wszystkiego tego co kojarzy nam się z patriotyzmem a co zobaczymy na wystawie Pierścionek z orłem w koronie.

 

TURNUS II

Miasto pełne zwierząt

(ul. Staszica 14)

poniedziałek / Miasto pełne zwierząt

Niezaprzeczalnie naszymi sąsiadami są dzikie zwierzęta, dlaczego więc nie poznać ich bliżej. Wystawa, oraz stworzone do niej materiały edukacyjne (karty pracy, gry)  pomogą nam przy tworzeniu wspólnej edukacyjnej gry dla dzieci o dzikich zwierzętach w naszym mieście. (memory lub planszowej)

wtorek / gniazdo, budka lęgowa, mieszkanie

Jak powinna wyglądać dobrze wykonana budka lęgowa dla ptaków? Czy istnieją inne zwierzęta, dla których możemy przygotować budkę lęgową? Po co konstruuje się takie budki? Tymi frapującymi sprawami zajmiemy się w czasie zajęć warsztatowych. Dowiemy się jak wykonać prawidłowo budkę lęgową oraznamalujemy fantazyjne mieszkania dla różnych gatunków zwierząt.

środa / Nietoperze, lisy, dziki... – fakty, mity i legendy

Czy każdy lis jest chytry, a dzik dziki i nieobliczalny? Czy to prawda, że nietoperze piją ludzką krew i wplątują się we włosy, a każda sroka lubi kraść błyskotki? Obalimy mity, przedstawimy fakty! Wspólnie odszukamy odpowiedzi na te pytania. Będzie to również okazja by poznać  wiersze i opowiadania, których bohaterami są zwierzęta. Odegramy krótkie scenki . Natomiast w części plastycznej wykonamy zwierzaki z masy solnej.

czwartek / Ślady - na tropie dzikich zwierząt

Czy potrafimy rozpoznać po śladach  jego właściciela? Przekonamy się podczas zajęć zamieniając się w tropicieli dzikich zwierząt. Wykonamy z plasteliny, modeliny ślady wybranych zwierząt, które posłużą nam do zabawy i działań plastycznych. Tego dnia również zabierzecie do domu własnoręcznie wykonane magnesy na lodówkę.

piątek / Ptaki, ptaszki i ptaszynki

Podczas warsztatów stworzymy różnorodne ptasie wizerunków z wykorzystaniem wybranych materiałów – ptaszki z włóczki, papieru, papierowych talerzyków, ptaki malowane farbkami witrażowymi.

Na początku każdego dnia zajęć przeprowadzimy gry i zabawy zapoznawczo-integracyjne.

 

Cudze chwalicie ...

(ul. sandomierska 1)

poniedziałek /Archeolog - kto to taki?

Zajęcia, podczas których zamienicie się w archeologów, poznacie ich narzędzia i specyfikę pracy. Wspólnie spróbujemy odtworzyć pracę archeologa podczas ,,wykopalisk", odkopując wybrany przedmiot i tworząc odpowiednią rysunkową dokumentację. Dzięki zajęciom i zabawie na ekspozycji dowiecie się, jak żyli ludzie w bardzo odległych czasach. Natomiast w części warsztatowej wykonacie m.in. gliniane naczynia oraz dawne monety.

wtorek / Stoi na stacji lokomotywa

Naszą kolejową przygodę rozpoczniemy od wiersza Lokomotywa Juliana Tuwima.Dowiecie się, czym jest tor, semafor, parowóz, elementy lokomotywy parowej. Przybliżymy wam również zawody związane z funkcjonowaniem kolei. W części plastycznej stworzymy m.in. własną lokomotywę, uzupełniając ilustracjami poszczególne wagony oraz grę planszową wykorzystującą tematykę podróży i kolei.

środa / O dawnych ubiorach

Sposób ubierania się mieszkańców wsi regionu dolnosańskiego, tkaniny, ornamenty zdobnicze, kolory odkryją swe tajemnice przed uczestnikami zajęć na etnograficznej częściwystawy stałej. Co wpływało na stroje ludności wiejskiej, z czego wynikał określony sposób barwienia, co symbolizowały poszczególne kolory na strojach? Dowiecie się, jak kiedyś wytwarzano tkaniny, szyto z nich ubrania, a potem zdobiono. Podczas warsztatów spróbujecie swoich sił tkając na niewielkich krosnach, oraz tworząc niewielkie laleczki w lasowiackich strojach.

czwartek / Od ziarenka do bochenka

Tego dnia prześledzimy proces powstawania chleba od zasiewu zboża, do wypieku pieczywa. Pomogą nam w tym eksponaty, gry planszowe, zagadki. Ostatni etap powstania chleba poznamy w praktyce sami wypiekając smaczne pieczywo.

piątek / Biografie rzeczy

Na wystawie Pierścionek z orłem w koronie obejrzymy przedmioty użytkowe patriotycznie zaangażowane, w których, jak w lustrze, odbija się historia Polski, a przede wszystkim uczucia i działania Polaków na rzecz swojej ojczyzny. Poznamy ich biografie. W części warsztatowej w ślad za twórcami wspomnianych przedmiotów podejmiemy próbę stworzenia projektu własnej porcelany z historią, pomnika dla ulubionego króla jak również spróbujemy zilustrować historie wybranych przedmiotów.

Na początku każdego dnia zajęć przeprowadzimy gry i zabawy zapoznawczo-integracyjne.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Obowiązują wcześniejsze zapisy!

Zapisy: (pn.-pt: 8.00 – 16.00) 797 120 229 - ul Sandomierska; 797 120 224 - ul Staszica 14

Zapraszamy na turnusy w terminach:

I turnus - 16.01 - 20.01; ul Sandomierska 1 oraz ul. Staszica 14

II turnus - 23.01 - 27.01; ul Sandomierska 1 oraz ul. Staszica 14

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 12.00

Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Miejsce: ul Sandomierska 1 oraz ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej)

Prosimy o wypełnienie karty kwalifikacyjnej (do pobrania na stronie www oraz w siedzibie Muzeum) i dostarczenie jej do muzeum przed rozpoczęciem każdego turnusu.

Liczba miejsc ograniczona!

 

aktualności

Rodzinna niedziela w Muzeum

Święta tuż, tuż :)zapraszamy więc w ramach Rodzinnej niedzieli w Muzeum na kreatywne warsztaty ...

Kwartet Śląski - Pokolenie Stalowowolskie

9 grudnia o godz. 17:00 zapraszamy na koncert Kwartetu Śląskiego w składzie Szymon Krzeszowiec (I ...

MIKOŁAJKI W MUZEUM

6 grudnia każdego roku obchodzimy dzień ulubionego przez wszystkie dzieci św. Mikołaja. Zachęca ...

Oferta Świąteczna – Bożonarodzeniowa

Jak co roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za sprawą autorskich propozycji zajęć plastycznych ...

Zapraszamy na warsztaty florystyczno-rękodzielnicze pt. "Las w słoiku"

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na warsztaty florystyczno- rękodzielnicze w Szkole Rysun ...

Malarstwo i Mural w Szkole Rysunku i Malarstwa w Stalowej Woli

10 listopada w Stalowej Woli ruszyła Szkoła Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński”, której organizat ...

Promocja książki Szkło i Ceramika art déco

Zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą publikację Muzeum „Szkło i ceramika art déco ze z ...

Lekcja Śpiewania na Rynku w Rozwadowie

W sobotę, 10 listopada o godz. 15.00, na Rynku w Rozwadowie odbędzie się Lekcja Śpiewania najpi ...

Otwarcie wystawy Wielka Wojna nad Dolnym Sanem

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Wielka Wojna nad Dolnym Sanem" już w najbliższą sobotę o godz. ...

Trwają zapisy do Szkoły Rysunku i Malarstwa! Dołącz do nas!

Od 10 listopada rusza Szkoła Rysunku i Malarstwa w Stalowej Woli. ...

"Z Rozwadowa do Lwowa"

W najbliższą niedzielę, 4 listopada, godz. 18:00 zapraszamy na spektakl pt. "z Rozwadowa do Lwowa ...

Ważna informacja!

W związku ze zmianą ekspozycji Muzeum jest nieczynne do 4.11.2018. W dniu 12.11.2018 Muzeum ...

Korale koloru koralowego

25-29.10.2018, Designblok w Pradze,   Korale koloru koralowego ...

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

 Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centra ...

Zapraszamy na rodzinną niedzielę

W niedzielę 21 października serdecznie zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy "Świ
...

Zarządzanie Bezpieczeństwem Muzeum - Nowe Wyzwania w Ochronie Muzeów

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Muzeum Regionalnego w Stalowej W ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj