Grafiki Rembrandta van Rijna

  • data: 9 czerwca – 30 lipca 2006
  • kurator:
  • inne:

Kolekcja sławnych, owianych legendą akwafort holenderskiego geniusza doby baroku, przybywa do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w jubileuszowym roku 400-lecia urodzin artysty.

  • Drukuj
  • E-mail

W dorobku artystycznym Rembrandta, oprócz fascynujących od stuleci obrazów, znajduje się 300 prac graficznych. Wykonane zostały w technice akwaforty, z niezwykłą jak na tamten czas precyzją. Miedziane płyty, które sporządził artysta jako matryce tych grafik, mają swoją niezwykła historię. Po śmierci malarza popadły w zapomnienie i zaginęły. Dopiero po dwustu latach, dzięki uporowi dwóch XIX- wiecznych indywidualności francuskiego świata sztuki - rytownika i grafika Amanda Duranda oraz dyrektora Luwru Georgesa Duplessisa – niektóre z nich zostały odnalezione, odrestaurowane i mogły przetrwać aż do naszych czasów.

Ówcześnie istniejące płyty miedziorytnicze Rembrandta były tak zabrudzone i podrapane, że odtworzenie grafik graniczyło z niemożliwością. Durand mozolnie opracował specjalną technikę konserwacji i odtworzenia pierwotnego stanu. Udało się to zrobić w latach 1865-1867. Odbitki zrobione przez Amanda Duranda były wykonane na niezwykle wartościowym papierze czerpanym i jest to jedna z wielu przyczyn dla których uchodzą za nieprześcignione w swojej świetności i czystości.

Prezentacja 278 oryginalnych rycin Rembrandta van Rijna z późnej edycji 1865 według Amanda Duranda w to pierwsza w Polsce tak wielka ekspozycja dorobku miedziorytniczego XVII-wiecznego genialnego artysty.

Wśród tematów prezentowanych grafik dominują najbardziej charakterystyczne dla zainteresowań Rembrandta. Oglądać można jego sławne autoportrety, sceny rodzajowe, holenderskie pejzaże, motywy biblijne, wizerunki znamienitych mieszczan i zwykłych żebraków. W każdej z prac dostrzec można artyzm ich twórcy polegający m.in. w mistrzowskim wyczuciu perspektywy, doskonałości kompozycji, przenikliwości w przedstawieniu portretowanych osób czy ekspresyjności scen rodzajowych. W zestawie prac, które oglądać można na wystawie znajdują się dzieła uważane za najbardziej spektakularne osiągnięcia w dorobku artysty w dziedzinie grafiki.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn urodził się 15 lipca 1606 r. w Lejdzie. Holenderski malarz, grafik i rysownik, mistrz operowania światłem, znakomity portrecista, pozostawił po sobie około 700 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2000 rysunków. Sztuka graficzna Rembrandta znalazła naśladowców już za jego życia, a echo tych rycin pojawia się w sztuce do dzisiaj. Jego słynne akwaforty, wykonywane z niezwykłą jak na tamte lata precyzją; obecnie należą do najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki na całym świecie. Zmarł 4 października 1669 r. w Amsterdamie.

archiwum wystaw 2006

Sekrety mumii egipskich - czyli stąd do wieczności

Bez konieczności podróżowania w czasie i przestrzeni każdy może pooddychać atmosferą staroży ...

Boznańska nieznana

Wystawa obejmująca ponad 70 obrazów Olgi Boznańskiej pochodzących w większości z prywatnych ko ...

Kultura Żydów galicyjskich

Na tę niezwykłą wystawę składa się unikatowa kolekcja judaików, pochodząca ze zbiorów Muzeu ...

Grafiki Rembrandta van Rijna

Kolekcja sławnych, owianych legendą akwafort holenderskiego geniusza doby baroku, przybywa do Muze ...

Grafiki i monotypie Wojciecha Weissa

Wojciech Weiss (1875-1950) uznawany jest za jednego z najciekawszych malarzy polskiego modernizmu. M ...

Dialog - Roman Opaliński

Początek roku 1990, naznaczony zdobyciem niepodległości przez Ukrainę, dał wielu ukraińskim ar ...

Lubomirscy linii przeworskiej. Arystokraci i kolekcjonerzy

Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, potężny magnacki ród Lubomirsk ...

Polski plakat art déco

Odzyskanie przez Polskę niepodległości przyniosło nie tylko zasadniczą odmianę w życiu polity ...

Moneidy i podszeptywacze. Rzeźba Stanisława Magdziaka

Stanisław Magdziak, artysta działający w Stalowej Woli, odbył studia w Krakowskiej Akademii Sztu ...

Fotografia dzikiej przyrody 2005 – Wildlife Photographer of the Year

Od ponad czterdziestu lat BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie organizują ...

Autoportret 2006

Wystawa pokonkursowa..... ...

Wiatr halny. Tatry w malarstwie polskim XIX i XX wieku

Na wystawie zgromadzono ponad 100 obrazów, począwszy od dzieł Jana Nepomucena Głowackiego, któr ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj