JURYsdykcja

  • data: 15 lutego – 4 marca 2004
  • kurator:
  • inne:

T. Tatarczyk, T.Ciecierski, K.Piotrowska, G. Sztwiertnia,A. Czajowska-Magdziak, S. Toman

  • Drukuj
  • E-mail

Muzeum Regionalne od dwóch lat organizuje konkurs dla uczniów i studentów szkół artystycznych, pt. "Autoportret" inspirowany twórczością wielkiego mistrza. Konkurs cieszy się rosnącą popularnością, w czym swój niewątpliwy udział ma dobór jury, w którym zgodzili się zasiadać twórcy należący do grona najwybitniejszych postaci w polskiej sztuce współczesnej.

„JURYsdykcja" to wystawa prac jurorów stalowowolskiego konkursu, będąca jednocześnie pierwszą w historii prezentacją twórców w takim składzie. A zestawienia tak wybitnych indywidualności pozazdrościć nam mogą największe galerie i muzea. Na wystawie obejrzeć było można prace sześciorga malarzy.

Jednym z najbardziej cenionych za granicą polskich współczesnych artystów jest Tomasz Ciecierski. Niezwykła wrażliwość na barwę sprawia, iż jest mistrzem w użyciu koloru do budowania nasyconej emocjami formy.

W swoich abstrakcyjnych pejzażach, tworzonych często niejako z zestawienia wielu obrazów, potrafi przeciwstawić gładko nakładanej farbie niepokojąco wzburzoną fakturę powierzchni, nie zatracając przy tym wewnętrznej harmonii całości. Z każdego dzieła emanuje wyczuwalna ekscytacja towarzysząca procesowi tworzenia..

Krystyna Piotrowska, malarka dzieląca swój czas pomiędzy Polskę i Szwecję, mówi o swojej sztuce: „Wybieram fragmenty rzeczywistości, aby stworzyć nową rzeczywistość. Intryguje mnie dwoistość, niejednoznaczność, gra.

Fascynuje mnie płaska powierzchnia obrazu, bo jest to dla mnie wyrazem dwoistości. W jednej bowiem postaci jest jednocześnie obiektem i ideą. Jest mistyfikacją i rzeczywistością. Jest abstrakcją i realnością..."

Wielce utalentowany uczeń Jerzego Nowosielskiego, Grzegorz Sztwiertnia, dziś sam będący wykładowcą krakowskiej ASP, swoim działaniem wykracza znacznie poza obszar malarstwa. Uparcie dążący do poznania prawdy na temat człowieczego wnętrza, demonstrując z pozoru naturalistyczne wizje ze świata medycyny, porusza się w obszarach z pogranicza psychotroniki, religii i magii. Z dużą swobodą używa różnorodnych środków, łamiąc przy tym wszelkie konwencje. Pełniąc rolę przewodnika po meandrach swojej sztuki, zmusza widza do uruchomienia intelektu i posługiwania się wyobraźnią w wędrówce po świecie dosłowności. Jego twórcze poczynania mają prowadzić do skutków terapeutycznych w sferze mentalnej odbiorcy.

Na ogromnej ilości wystaw w Polsce, wielu krajach Europy i Stanach Zjednoczonych prezentował swoje prace Tomasz Tatarczyk, absolwent ASP w Warszawie (dyplom u Jana Tarasina).

Inspiruje go natura i najbliższe otoczenie, których realizm przedstawia symbolicznie nadając im głębszego znaczenia. Autor ogranicza środki artystycznego wyrazu, jakimi się posługuje, z wielką precyzją poruszając się w obrębie ograniczonej skali barwnej, głównie czerni, bieli i szarości.

Na płótnach dostrzec można znaczne zróżnicowanie faktury; od gładkich do bardzo uplastycznionych powierzchni. Jednym z ulubionych ostatnio przez malarza tematów jest intrygujący czarny pies.

Miłym lokalnym akcentem będzie zaprezentowanie obrazów Alicji Czajkowskiej-Magdziak i Sławomira Tomana. Alicja Czajkowska-Magdziak, nagrodzona ostatnio (po raz kolejny) w „Porównaniach" organizowanych co roku przez sandomierskie BWA, od niedawna kojarzona jest z prowadzoną przez siebie galerią Tło – nietuzinkowym miejscem promocji sztuki, które zyskało bardzo szybko popularność i prestiż w środowisku.

Sławomir Toman, będący absolwentem ASP w Krakowie oraz Ecole de Beaux-Arts w Rennes, obecnie wykładowca na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie, bezsprzecznie stanowi „stalowowolski wkład" do panteonu polskiej współczesnej Sztuki, tej przez duże „S". Dwa lata temu po raz pierwszy znalazł się w gronie nominowanych do „Paszportu Polityki".

Wystawa „JURYsdykcja" była dla widza znakomitą okazją do zapoznania się z najnowszymi współczesnymi trendami w sztuce. Jednocześnie stworzyła niepowtarzalną szansę do obserwacji sposobów artystycznego postrzegania świata tak nietuzinkowych twórczych osobowości.

archiwum wystaw 2004

Ostrów Lednicki w państwie pierwszych Piastów

Wyspa tajemnic – tak można określić Ostrów Lednicki, wyspę na jeziorze położonym między Gn ...

JURYsdykcja

T. Tatarczyk, T.Ciecierski, K.Piotrowska, G. Sztwiertnia,A. Czajowska-Magdziak, S. Toman ...

Fotografia Dzikiej Przyrody

Wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody" stanowi pokłosie międzynarodowego konkursu organizowanego ...

Xawery Dunikowski. Dzieła w zbiorach wawelskich

Kolejną propozycją Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli jest wystawa rzeźb Xawerego Dunikowskiego. ...

Marc Chagall – ilustracje do Biblii i inne litografie

Wizytę w niezwykłym świecie obrazów Chagalla umożliwiła wystawa kolorowych litografii eksponow ...

Plakaty Joana Miró

Joan Miró to kolejna postać z panteonu wybitnych artystów XX wieku, której twórczość można p ...

Duch Azji – wystawa fotografii Tomasza Gudzowatego

Wystawa prac Tomasza Gudzowatego, jednego z najwybitniejszych fotografów na świecie, czterokrotneg ...

Rzeczpospolita w czasach Jana III Sobieskiego

Na wystawie aprezentowane zostały eksponaty z wielu placówek muzealnych: m.in. Muzeum Historyczneg ...

Vincent van Gogh

Prezentowanych było 25 prac Vincenta van Gogha; obrazy olejne, akwarele i rysunki. Organizatorem pr ...

Pejzaż malarzy polskich ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki

Matejko, Fałat, Siemiradzki... te nazwiska zna każdy Polak. Już dziś mury Muzeum Regionalnego w ...

Cmentarne Anioły – wystawa fotografii Mieczysława Wrońskiego

Jest to wystawa organizowana przez Muzeum Regionalne, ale prezentowana poza jego siedzibą. Miejscem ...

Wojsko Polskie 1908-1945

W przededniu Święta Niepodległości, w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli zostanie otwarta wys ...

Norblin Czartoryskich w kolekcji Muzeum Okręgowego w Winnicy

Jan Piotr Norblin de la Gourdaine (1745 –1830), francuski malarz i rysownik, przez długi czas zwi ...

Picasso, Matisse, Miró – grafika

Rzadko mamy okazję stykać się z dziełami sztuki światowej, pracami artystów, którzy wyznaczal ...

Albrecht Dürer i jemu współcześni

Albrecht Dürer (1471–1528), określany przez historyków sztuki mianem grafika wszech czasów, zd ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj