z archiwum rodzinnego Marii Durkacz Nowak z archiwum rodzinnego Marii Durkacz Nowak

Spotkanie pt. Kresy i poszukiwania genealogiczne z cyklu Szanujmy wspomnienia

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

30 stycznia 2020 r.

godz. 16.00

 

W pamięci przechowujemy wspomnienia tego miejsca, gdzie urodziliśmy się, gdzie żyli ojciec i matka, gdzie pochowani są dziadowie. Na Kresach, terenach Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej obecnie leżących poza granicami naszego kraju znajdują się także rodzinne miejscowości wielu Polaków. Kresowianie po wybuchu II wojny światowej w sposób szczególny doświadczyli wykorzenienia. Na przestrzeni lat nasi rodacy nie zawsze mogli tam swobodnie docierać i szukać śladów swoich przodków. Po 1989 r. aż do dzisiaj dzięki większej dostępności do archiwów można łatwiej odnajdywać informacje o własnej rodzinie i własnych korzeniach.

  • Drukuj
  • E-mail

Duże zainteresowanie tematyką genealogiczną dotyczy także mieszkańców Stalowej Woli i regionu. Wystawa pt. Kresy moje utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli, prezentowana obecnie w muzeum zwróciła uwagę na kresowe pochodzenie wielu stalowowolan. Dzięki aktywności Kresowian i miłośników tematu, można poznać wiele interesujących szczegółów z życia ich rodzin oraz dowiedzieć się o sposobach docierania do zapomnianych osób i faktów.

Na planowanym spotkaniu pt. Kresy i poszukiwania genealogiczne, w tematykę poszukiwań i genealogii rodzinnej wprowadzi Janusz Ciba pasjonat – amator tematyki genealogicznej, który udostępnił na wystawę o Kresach wiele ciekawych rodzinnych dokumentów.

Spotkanie skierowane jest do wszystkich, którzy interesują się genealogią i zagadnieniami związanymi z terenami Ziem Wschodnich II RP. Spotkanie da możliwość do podzielenia się swoją wiedzą na temat historii własnej rodziny i przodków, a także do obejrzenia wystawy o Kresach.

WSTĘP WOLNY

Zorganizowane w tym celu spotkanie z cyklu „Szanujmy wspomnienia” odbędzie się w czwartek, 30 stycznia 2020 r., o godzinie 16.00 w Muzeum Regionalnym w Sali na parterze, ul. Sandomierska 1. Po spotkaniu uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę Kresy moje utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli.

 

aktualności

Ważna informacja

Informujemy, że w dniu 11 czerwca 2020 r., ze względu na przypadające święto Bożego Ciał
...

Zajrzyjmy do Pława. Cykl wspomnieniowy

Z końcem XIX wieku na terenie dawnej wsi Pławo, staraniem mieszkańców została zorganizowana szk ...

Akcja Zbieramy przepisy. Pyszna leśna kuchnia z Puszczy Sandomierskiej

W drugiej połowie roku przygotowujemy się do otwarcia dwóch wystaw poświęconych Puszczy Sandomi ...

Plenerowa wystawa sztandarowych wyrobów Zakładów Południowych i Huty Stalowa Wola

Zdjęcia archiwalne i współczesne prezentujące wybrane produkty Zakładów Południowych i Huty S ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj