Odkrywamy tajemnice ogrodu w Charzewicach

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Pomarańcze, figi, granaty, kaktusy...

  • Drukuj
  • E-mail

W ogrodach Lubomirskich w Charzewicach uprawiano bardzo dużo gatunków drzew, kwiatów, warzyw i owoców. Jakich? Dowiemy się tego z ogrodniczego inwentarza, który powstał prawie 200 lat temu. Autorem rękopisu jest najprawdopodobniej Maciej Prohaska, znany jako nadworny ogrodnik barona Karola Wacława von Larischa vel Larysza w Osieku (woj. małopolskie, pow. oświęcimski). Inwentarz ów podzielony jest na kategorie: drzewa zagraniczne, drzewa owocowe, kwiaty oraz nasiona ogrodowe warzyw i kwiatów. Uprawa prowadzona była jednocześnie w gruncie i inspektach. W glinianych lub drewnianych donicach hodowano tak egzotyczne rośliny jak pomarańcze, cytryny, granaty, figi, krzewy laurowe oraz oleandry, bukszpany, hibiskusy, agawy amerykańskie, aloesy, kaktusy, klematisy, cyprysy, budleje czy męczennice. W gruncie rosły drzewa owocowe: grusze, jabłonie, morele i brzoskwinie. Uprawiano kwiaty, doskonale nam dziś znane rojniki, szałwie, pierwiosnki, lewkonie, męczennice czy śniedki. Ogrody Lubomirskich produkowały również nasiona kwiatów: astrów, cynii, pelargonie w 12 gatunkach i dziesiątki innych. O niesamowitym bogactwie gatunków świadczy jedna z pozycji zapisanych w inwentarzu: „kwiatów różnych mniejszego gatunku w ogóle znajduje się 927”!

Produkowane były tam też nasiona warzyw: kalafior, kapusta, brokuły, cykorie, rzodkiewka, rzepa pomidory, buraki, groch cebula, brukiew, kukurydza, gorczyca, szpinak, jarmuż, marchew, ale także melony i kawony (arbuzy), jak napisał ogrodnik: „w wielu dobrych gatunkach”.

W inwentarzu tym znajdziemy również wykaz zatytułowany „rekwizyta ogrodowe”, w którym wśród dziesiątek narzędzi i przyborów ogrodniczych znalazły się konewki, cebry, nożyce, piłki, grabki, szafa na nasiona i walec do „tłoczenia darni”.

To dopiero początek naszej pracy nad tym wyjątkowym dokumentem, którego forma rękopisu i setki łacińskich nazw nie ułatwiają zadania. Podejmujemy jednak to wyzwanie, by odkryć kolejne tajemnice charzewickiego ogrodu.

 
 

regionalna baza wiedzy

Zwiedzaj ze stalowowolskim Muzeum

Nowa propozycja turystyczna – Zwiedzaj ze stalowowolskim Muzeum Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ...

Cykl Archeologia Kotliny Sandomierskiej

Cykl Archeologia Kotliny Sandomierskiej. Drugi tom monografii pt. „Archeologia Kotliny Sandom ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj