Z muzealnego skarbca.

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Z muzealnego skarbca. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

  • Drukuj
  • E-mail

Na wystawie prezentowane jest malarstwo polskie przełomu XIX i XX w., m.in. prace Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała Malczewskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Kamockiego, Józefa Pankiewicza oraz Leona Wyczółkowskiego. Wyjątkową, ważną część prezentacji zbiorów stanowi malarstwo europejskie czyli cenne przykłady szkół: włoskiej, flamandzkiej, holenderskiej oraz niemieckiej. To dzieła m.in. Francesca Rizzo da Santacroce, Martena van Valckenborcha, Abrahama Storcka, Jana Molenaera II, a także nieznanych z imienia – acz znakomitych warsztatowo – twórców z kręgu Juana de Flandes i Davida Teniersa Młodszego. Ekspozycja wzbogacona została prezentacją licznych wyrobów rzemiosła artystycznego – porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.

 

Warsztat: szkoła średnia, dorośli

Tondo z pejzażem

Podczas warsztatów stworzymy pejzaż w kształcie Tonda- czyli koła, który będzie określał nasze ulubione bądź wymarzone miejsce, do którego chcielibyśmy się udać. W trakcie naszego spotkania, uczestnicy poznają rodzaje pejzaży, następnie na specjalnych tablicach malarskich stworzą unikatowe dzieło sztuki.

 

Analiza i interpretacja obrazu – przygotuj się do matury

Galeria malarstwa A. Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12

Zapisy pod numerem tel. 15 842 02 07. Cena – 6 zł od osoby.

 

Serdecznie zapraszamy maturzystów i innych zainteresowanych pogłębieniem wrażliwości i wiedzy na temat świata form malarskich. Lekcje służyć mają rozbudzeniu intuicji i rozwojowi umiejętności rozszyfrowania obrazu malarskiego, w tym wędrówki po symbolach i dostrzeganiu schematów kompozycyjnych, co sprawi, że do matury podejdziecie dużo lepiej przygotowani. Analizę i interpretację będziemy wykonywać w oparciu o prace Alfonsa Karpińskiego znajdujące się na wystawie stałej Galerii malarstwa A. Karpińskiego oraz dzieła z ekspozycji czasowej Z muzealnego skarbca. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (do czerwca).

Linie i plamy nie występują w naturze w takiej postaci w jakiej oglądamy je na obrazie. Interpretacja przestrzeni w malarstwie związana jest bardziej ze sferą pojęć, niż z widzeniem, choć oczywiście wielka cześć doznań przestrzennych powstaje w nas dzięki obrazom odbieranym przez oczy. Stałą funkcją naszego umysłu sprzężonego ze wzrokiem, jest analiza i synteza.

Poszczególne elementy wyznaczające układ kompozycyjny, takie jak: forma zamknięta/otwarta, rytm, perspektywa, światłocień aż po dominantę kompozycyjną są bardzo często nierozerwalnie związane z samym tematem dzieła. Stosunek artysty do przestrzeni wyrażony w obrazie jest zasadniczy.

Drugim najważniejszym etapem analizy jest wskazanie tematu. Zrozumienie zależy od rozpoznania przedstawianych postaci, przedmiotów lub obiektów świata natury. Symbole, alegorie, odniesienia kulturowe – jest to język, którego odcyfrowanie może sprawić kłopoty współczesnemu odbiorcy, z powodu braku wiedzy i nieznajomości pewnych wątków. Ktoś nie znający Biblii przyjmę, że obraz Adama i Ewy przedstawia dwoje nudystów lubiących jabłka, wizerunek Madonny to dostojna matka z dzieckiem, a osoba nie znająca mitologii Greckiej, że Wenus to tylko półnaga kobieta zanurzona w wodzie.

Lekcje służyć mają rozbudzeniu intuicji i rozwojowi umiejętności rozszyfrowania obrazu malarskiego, w tym wędrówki po symbolach i dostrzeganiu schematów kompozycyjnych.

Za przykład służyć będą prace Alfonsa Karpińskiego z wystawy stałej GMAK oraz nowożytnych i nowoczesnych dzieł z kolekcji muzealnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wystawy czasowej eksponowanej w GMAK w okresie luty - czerwiec 2024.

Serdecznie zapraszamy maturzystów i innych zainteresowanych pogłębieniem wrażliwości i wiedzy na temat świata form.

dla szkół ponadpodstawowych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj