Oferta edukacyjna do wystawy „Matejko”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje

Malarstwo biało-czerwone

Wiek XIX to naznaczony zaborami okres naszej historii. By Polacy nie zapomnieli kim są, o tym że mieli kiedyś wolną Ojczyznę i by uwierzyli, że mogą ją odzyskać powstała sztuka „ku pokrzepieniu serc”. Uprawiali ją poeci, pisarze i oczywiście malarze. W sposób wyjątkowy wpisał się w ten nurt Jan Matejko przypominając swoim rodakom o największych tryumfach polskiego oręża, o wielkich dowódcach i bohaterach. Zobaczymy te wydarzenia i postaci oczami Mistrza, poznamy ukazany przez niego wymiar patriotyzmu.

Artysta kolekcjoner

Działalności artystycznej Matejki towarzyszyła pasja badawcza oraz chęć poznawania zabytków przeszłości. Przez całe swoje życie kolekcjonował cenne przedmioty, tkaniny, ubiory oraz zabytkowe sprzęty, które służyły mu jako rekwizyty przy tworzeniu dzieł malarskich oraz szkiców. Podczas lekcji dowiemy się skąd artysta czerpał inspiracje, jakich technik malarskich używał oraz jakie cenne pamiątki historyczne były związane z twórczością malarza.

Jan Matejko – malarz dziejów polskiego narodu

Reprodukcje jego obrazów znajdziemy w szkolnych podręcznikach, książkach beletrystycznych, we wnętrzach naszych domów. Mówiąc o bitwie pod Grunwaldem, Konstytucji 3 maja czy innych wydarzeniach z historii Polski postrzegamy je przez pryzmat płócien Matejki.

Podczas lekcji na wystawie przedstawimy najsłynniejszego polskiego malarza jako reprezentanta historyzmu, ilustratora dziejów Polski, charyzmatycznego artystę wpływającego na naszą zbiorową narodową wyobraźnię, który jest nie tylko obserwatorem historii, ale też jej czynnym komentatorem.

Sztuka nasycona symbolami

Malarstwo Jana Matejki cechuje ogromne bogactwo przedstawionych symboli. Ich ujęcie jest dowodem ogromnej wiedzy malarza, ale jednocześnie wymaga od odbiorcy znajomości historii i zjawisk kulturowych. Podczas zajęć poddamy analizie wybrane prace prezentowane na wystawie i skonfrontujemy je z własną wiedzą i doświadczeniem w odbiorze sztuki.

 

Warsztaty

Rysownik–dokumentalista

Jan Matejko, czołowy przedstawiciel malarstwa historycznego, z ogromną drobiazgowością oddawał każdy szczegół na swoich realistycznych płótnach. Efekty, które dziś oglądamy, są wynikiem wciąż pogłębianej przez niego wiedzy historycznej poprzez studiowanie dawnych kronikarzy oraz pasji rysownika–dokumentalisty. Rysował wizerunki królów, zabytki architektury, rzemiosła artystycznego i rzeźby. Czy we współczesnym świecie taka praca miałaby jeszcze sens?

Podczas zajęć na moment zapomnimy, że żyjemy w dobie aparatów fotograficznych. Wybierzemy się w plener i narysujemy miejsce, które ma dla nas znaczenie historyczne (np. budynek Muzeum, pomnik Jana III Sobieskiego, rozwadowską farę...)

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym) do indywidualnych potrzeb odbiorców.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstaw programowych:

Szkoła podstawowa, klasy VI-VIII: j. polski: I.1, II.1, 2.8, 3.1, 3.2, 11, 12, 13; plastyka; 1.1), 1.2), 1.6), II.1), II.3), III.1), III.2), III.3); historia: 2.1), 2.2), 2.3), 3.1), 3.2), 3.3), 3.13), 5,1), 5.2), 5.3), 5.4); wiedza o społeczeństwie: 8.1), 8.2), 9.1), 10.1), 10.2), 11.1), 11.2).

 

 

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj