Oferta edukacyjna do wystawy MALARZ I JEGO MODELE Tadeusz Makowski. Obrazy, rysunki, grafiki

lekcje:

Od pomysłu do gotowego dzieła, czyli jak powstaje obraz

Podczas lekcji na wystawie dzieci dowiedzą się, jak pracuje artysta-malarz i skąd czerpie pomysły do swoich obrazów. Porozmawiamy o różnych technikach malarskich, graficznych i o stylach w sztuce początku XX wieku. Odpowiemy na pytanie, co decyduje o wyborze konkretnej techniki i jak wygląda praca na poszczególnych etapach tworzenia.

Makowski – artysta poszukujący

By móc się rozwijać wyjechał do Paryża, który wcale go nie zachwycił. Podążał w poszukiwaniu własnego stylu, mając po drodze wielu mistrzów, ale jako malarz i człowiek do końca pozostał sobą. Podczas lekcji na wystawie prac Tadeusza Makowskiego porozmawiamy o jego niezwykle ciekawej artystycznej drodze, o malarzach którzy byli jego mistrzami: Stanisławskim, Chavannesie, Coubercie i innych, o motywach, jakie najczęściej malował i sposobach ich przedstawiania.

Artystyczny świat Tadeusza Makowskiego

Podczas lekcji uczestnicy zaznajamiają się z twórczością znakomitego polskiego malarza, wybitnego przedstawiciela „szkoły paryskiej". Oglądając prezentowane na wystawie dzieła poznają specyfikę jego sztuki i jej artystyczne przemiany. Przy okazji poznają różne gatunki, techniki i style malarskie; od pejzażu, przez portret, po martwą naturę; od drzeworytu po obrazy olejne; od realizmu po kubizm...

warsztaty:

Rzeczywistość Makowskiego

Syntetyczne ujęcie formy, geometryzacja, zawężona kolorystyka, tendencje ekspresjonistyczne, groteska, obraz rzeczywistości zdominowany przez maski i rekwizyty – tak moglibyśmy w kilku słowach opisać obrazy Tadeusza Makowskiego. Wykształcił on indywidualny, rozpoznawalny i niepowtarzalny styl malarski na skalę europejską. Czy łatwo go powtórzyć? Przekonamy się podczas zajęć tworząc pastisz na jeden z wybranych tematów: przedstawiciele wybranych zawodów, portret dzieci, martwa natura. Na zajęciach powtórzymy również czym są plastyczne środki wyrazu w obrazie, gama barwna, kompozycja, światłocień itd.

Materiały: farby, papier

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Jak umówić się na zajęcia muzealne?

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42. Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

• UWAGA!

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

• W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

• Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

• Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

• Ceny: Lekcje: 4 zł; Warsztaty: 5/8 zł

• Przedszkola, klasy I szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny.

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Klasy IV–VII: j. polski: I, 1.7), 9), 11–20; 2.8–10, 12), 3.4; plastyka: I 1–6, II 1), 5); historia: XXIV1–3; wiedza o społeczeństwie: VIII 1), 3); IX 1).

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)