Oferta edukacyjna do wystawy „Wyspiański”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje, warsztaty dyskusyjne

Czy podróże kształcą?

Tak mówi stare polskie powiedzenie. Znał je też Stanisław Wyspiański, którego wielkim marzeniem była wyprawa do Paryża, Wiednia i innych pięknych europejskich miast. Kiedy tam pojechał? Gdzie się uczył? Czym się zajmował? Co wspólnego miały te podróże z jego twórczością? Odpowiemy na te i wiele innych pytań o wielkim polskim malarzu, dramaturgu, projektancie…
Wybierzemy się „w podróż” jego śladami, przybliżymy jego dzieciństwo i świat końca XIX wieku.

 

Stanisław Wyspiański – niepokorny geniusz

Jego mistrzem i promotorem, który wcześnie zauważył wielki talent, był sam Jan Matejko. Choć młody Wyspiański był nim zafascynowany i cenił jego zdanie, to jednak dążył przede wszystkim do wypracowania własnego stylu. Malarz, dramatopisarz, witrażysta, kostiumolog, typograf… stał się ikoną dla sobie współczesnych i pozostaje nią nadal. Szokował niesztampowym użyciem koloru, zrewolucjonizował teatr, uczył swoją postawą bezkompromisowego patriotyzmu.
Zapraszamy na zajęcia o artyście totalnym, jakim był Wyspiański, o artyście, który nie stosował się do istniejących zasad, ale sam, mimo przeszkód, zmieniał rzeczywistość.

 

Stanisław Wyspiański – artysta wyprzedzający swą epokę

Podczas lekcji na ekspozycji uczestnicy zapoznają się z twórczą różnorodnością mistrza, poznają meandry jego artystycznej drogi, nowatorstwo myśli i form artystycznego wyrazu, a także stosowane techniki malarskie. Odkryją też wiele cennych ciekawych informacji o tym, jaki wpływ wywarł Wyspiański na polską sztukę i przyszłe pokolenia twórców.

 

Krzyk duszy narodu, czyli motywy niepodległościowe w twórczości Stanisława Wyspiańskiego

Urodził się w kilka lat po powstaniu styczniowym. Już w dzieciństwie otaczała go atmosfera walki o niepodległość. Ludzie z jego bliskiego otoczenia walczyli, byli zsyłani, skazywani na więzienie za działania przeciw zaborcy. Nazywa się go czwartym polskim wieszczem, bo
w swoich dramatach mówił o wolności, ale na swój sposób, oceniał polskie społeczeństwo, diagnozował przyczyny powstańczych niepowodzeń, a przede wszystkim wzywał do działania. Lekcja o tym, jaki był patriotyzm Stanisława Wyspiańskiego, jak „polemizował”
o patriotyzmie z romantykami i jak zaświadczał o nim własnym życiem.

 

Warsztaty teatralne

A to Polska właśnie

Zapraszamy do udziału w zajęciach teatralnych inspirowanych tekstem Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Warsztat ten nie jest lekcją teatralną, ale prawdziwym spotkaniem na bazie metod pedagogiki teatru. Zapraszamy młodych odbiorców sztuki do wspólnej zabawy, tworząc sytuację, w której uczestnik stanie się podmiotem działania. Będzie mógł wypowiedzieć swoje zdanie i uwolnić kreatywność. Na warsztat składają się etiudy oraz ćwiczenia teatralne. Nawiązując do jednego z głównych wątków Wesela – przedstawienia chałupy bronowickiej i jego gości jako metafory Polski – spróbujemy w finale naszych warsztatów odpowiedzieć na pytanie, jak dziś postrzegamy Polskę i Polaków. Czy tekst Wyspiańskiego nie stracił na swojej aktualności? Na ile przemawia do współczesnych jego symboliczna wymowa? Spróbujemy uaktualnić definicję Polski jaką znamy, odnieść jej współczesną symbolikę, nazwać relację w stosunku do ojczyzny, w której pozostaje każdy z nas.

A twórczym motorem naszych poszukiwań będzie ponadczasowy świat nazywany przez mistrza Stanisława Wyspiańskiego: Domek mały, chata skąpa, Polska, swoi, własne łzy, własne trwogi, zbrodnie, sny, własne brudy, podłość, kłam, znam, zanadto dobrze znam…

 

Warsztaty plastyczne

Widok z okna pracowni

Wyspiański operował w swoich pracach niewątpliwie niełatwą techniką, jaką jest pastel. Poznamy jej tajniki, a następnie wykonamy pejzaż widziany zza okna naszej pracowni, inspirując się konkretnym dziełem mistrza zatytułowanym – Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki.

Materiały: papier, pastele

 

Portret duszy

Wśród prac Wyspiańskiego na szczególną uwagę zasługują portrety. Jego zainteresowanie ludzką psychiką znalazło odbicie w przewadze przedstawień portretowych w jego twórczości malarskiej. Podczas zajęć poddamy analizie prezentowane na ekspozycji portrety, by następnie spróbować swoich sił w tworzeniu własnych dzieł, eksperymentując w technikach rysunkowych wykorzystywanych przez St. Wyspiańskiego.

Materiały: papier, pastele, węgiel, ołówki

 

Sztuka światła

W dorobku artystycznym Wyspiańskiego znalazły się również projekty znakomitych witraży. Podczas warsztatów na wybranych przykładach z epoki postaramy się przybliżyć tę sztukę. Uczestnicy zajęć podejmą się także projektu własnego witraża.

Materiały: papier kolorowy, bibuła prasowana, karton, farby akrylowe, żelowe, kleje, nożyczki

 

Za kulisami...

We wszechstronnej działalności Wyspiańskiego teatr zajmował ważne miejsce. Na spotkaniach warsztatowych porozmawiamy na temat tego, czym jest teatr, na czym polega projektowanie scenografii teatralnej, strojów. Zainspirowani tą wspaniałą twórczością stworzymy własne projekty.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów: 

klasy VI-VIII: j. polski - I 1.,7), 9), 11), 12), 13), 14), 15), 17), 18), 19), 20); 2., 8), 9), 10), 12)3., 4); plastyka: I., 1), 2), 4), 3), 5), 6); II, 1), 5); historia: XXIV, 1), 2), 3); wiedza o społeczeństwie: VIII, 1), 3), IX, 1)

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie
  pod nr tel. 15 842 00 42 – lekcje; 797 120 229 – warsztaty.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: lekcje na ekspozycji, warsztaty plastyczne: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska; warsztaty teatralne: Maria Bembenek

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł; warsztaty teatralne – 7 zł, przedszkola i kl. I szk. podst. – wstęp wolny

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj