Pierścień pamiątkowy, Muzeum Narodowe w Krakowie Pierścień pamiątkowy, Muzeum Narodowe w Krakowie
pobierz pliki:

Oferta edukacyjna do wystawy „Pierścionek z orłem w koronie"

LEKCJE

Na tropach historii

Podróż poprzez wieki w oparciu o eksponaty wystawy pozwalające uczestnikom poznać czasy, miejsca i ludzi. Od pradawnych czasów do współczesności. Od powstań narodowych po Solidarność. Od polskich królów, wodzów i bohaterów narodowych po pisarzy i artystów (Sobieski i Batory, Poniatowski i Piłsudski, Kraszewski i Chopin). Jednocześnie poznajemy różne formy patriotyzmu i różnorodne pod tym względem wymagania, jakie stawiały przed Polakami epoki historyczne.

WARSZTATY PLASTYCZNE

Moda na patriotyzm

W ślad za twórcami przedmiotów użytkowych prezentowanych na wystawie stworzymy własny z motywem patriotycznym. Na warsztatach ozdobimy bawełniane torby wizerunkiem orła lub innym motywem odzwierciedlającym nasze rozumienie patriotyzmu.

Biografie rzeczy

Na wystawie obejrzymy przedmioty użytkowe patriotycznie zaangażowane, w których, jak w lustrze, odbija się historia Polski, a przede wszystkim uczucia i działania Polaków na rzecz swojej ojczyzny. Poznamy ich biografie. W części warsztatowej w ślad za twórcami wspomnianych przedmiotów podejmiemy próbę stworzenia projektu własnej porcelany   z historią.

Wiem, kim jestem i skąd pochodzę...

Patriotyzm to znajomość historii i kultury swojej Dużej i Małej Ojczyzny. Spotkanie będzie okazją, by przyjrzeć się z bliska swoim korzeniom kulturowym, wskazać na odmienności między kulturami z wybranych regionów i miejsc na świecie, ale przede wszystkim zdefiniować pojęcie kultury i tradycji. W części plastycznej uczestnicy wykonają kolaż zgodnie  z powyższą tematyką.

Solniczka Kopernika

Warsztat łączący twórczość plastyczną z poszerzaniem wiedzy dotyczącej polskiej historii i tradycji. Uczestnicy będą mieli  za zadanie zaprojektowanie m.in. pomnika wybranego bohatera, zabawek nawiązujących do kultury ludowej, pamiątek z Polski, a także szeregu przedmiotów użytkowych, inspirowanych naszym dziedzictwem kulturowym. Warsztat odbywa się w oparciu o ścieżki wystawy i towarzyszącą jej książkę Mój pępek świata.

Oblicza patriotyzmu

Powszechnie patriotyzm kojarzy się z walką i poświęceniem. Wystawa uświadamia, iż patriotyzm to również duma z historii, naszych przodków, tradycji, sentyment do ziemi ojczystej. Patriotyzm to również solidarność, wzajemne zaufanie, szacunek, tolerancja, zaangażowanie na rzecz kraju. Spróbujemy określić czym jest dla nas patriotyzm  i przy pomocy środków plastycznych o tym opowiedzieć. Wynikiem naszych przemyśleń będą projekty plakatów.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie  pod nr tel. 797 120 229, 15 842 00 42.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy muzeum.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony, uzależniony jest od rodzaju zajęć: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
  • Istnieje możliwość dostosowania tematyki lekcji np. do wymagań programu szkolnego.
  • Oferta warsztatów plastycznych dostępna od 14 listopada  do 5 grudnia 2016 r. oraz od 2 stycznia do 26 lutego 2017 r. W grudniu zapraszamy na warsztaty przedświąteczne.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

37-464 Stalowa Wola

Ceny: lekcje – 4 zł

warsztaty – 5 zł/8 zł

przedszkola i klasy I - wstęp wolny

Prowadzący:  Dominika Zborowska,  Joanna Wójcik, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej:

Szkoła Podstawowa IV-VI: historia - 1.1, 1.4, 1.8, 2.1, 2.2, 3.3, 24.3, 26.3

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)