Oferta edukacyjna do wystawy „Świat Zmysłów”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje 

 

Poznaj zmysły

Zmysły to inaczej zdolności odbierania bodźców zewnętrznych. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać otaczający nas świat. To one ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem i dzięki nim odczuwamy przyjemności. Podczas zwiedzania ekspozycji przyjrzymy się bliżej budowie oraz zasadom działania ludzkiego oka, nosa bądź ucha. Dowiemy się również jak poprzez zabawę oraz obserwację można odkryć tajniki funkcjonowania narządów zmysłów.


Mono czy stereo / efekt stereo / oszukać zmysły

Każdy z nas codziennie jest wystawiony na ogromną ilość informacji, które docierają do nas poprzez pięć podstawowych zmysłów. To mózg stara się nad nimi zapanować, część przyjmując część odrzucając. Podczas zwiedzania wystawy dowiemy się, czym jest poczucie równowagi, a także będziemy mieli okazję poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Sprawdzimy czym jest kamuflaż, a dzięki eksperymentom dowiemy się dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku.

 

Warsztaty

 

Zmyślne zmysły

(przedszkola, kl. 1-3 szk. podst.)Zapraszamy do wspólnej zabawy wypełnionej zagadkami oraz twórczą pracą, podczas której dowiemy się czym są i jaką funkcję pełnią nasze zmysły. W części plastycznej wykonamy sensoryczne memory. Natomiast na koniec przetestujemy z zamkniętymi oczami wspólnie wykonaną grę dotykową.

 

Zakręć bączkiem

(przedszkola, kl. 1-3 szk. podst.)Słynny bączek był niegdyś symbolem dzieciństwa naszych rodziców oraz dziadków. To właśnie ten wirujący kawałek plastiku, sprawiał dzieciom tak wiele radości. Podczas warsztatów plastycznych dzieci samodzielnie wykonają bączka z papieru i korka oraz ozdobią go wzorami, które nakręceniu przeniosą nas do świata iluzji.

 

Iluzja ruchu – zabawki optyczne XIX w.

Zanim wynaleziono kinematograf i zaczęto tworzyć filmy animowane ludzie podejmowali różnorodne próby ożywienia nieruchomych obrazów. W wyniku tych działań powstały takie urządzenia jak: fenakistiskop (pierwsze na świecie urządzenie dające iluzję ruchomych obrazków), zoetrop czy taumatrop. Na zajęciach dowiedzą się czym jest animacja, sekwencja, efekt stroboskopowy. Poznamy kilka sposobów na stworzenie iluzji ruchu statycznych pojedynczych obrazów, te proste optyczne zabawki wynalezione w XIX w. spróbujemy wykonać samodzielnie.

 

Op art / sztuka optyczna

Lata 50. i 60. to okres szczytowy kierunku w sztuce nazwanego popularnie op-artem. Polegał on na pewnym oszustwie ludzkiego oka dzięki abstrakcyjnym kombinacjom linii, z których tworzono geometryczne kształty. Celem warsztatów będzie poznanie zasad i przykładów wspomnianego kierunku jak również próba stworzenia własnego obrazka dającego złudzenie optyczne.

 

Niesforne oko czyli tajemnice optyki

Spotkanie będzie okazją by przyjrzeć się zjawiskom związanym z fotografią, zwłaszcza tą sprzed wielu lat, kiedy nie było jeszcze aparatów cyfrowych. Jak wyglądał pierwszy aparat czyli tzw. camera obscura i jaka jest zasada jego działania? Zbudujemy jego model, więc sami się przekonacie.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

Przedszkola, kl. 1 szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła podstawowa: I-III 1.1; 3.5; 4.1; 4.8; 4.11; edukacja polonistyczna 1.1; 1.2; edukacja matematyczna 1.1; edukacja plastyczna 1.1; 2.1; 2.6; edukacja techniczna 1.1; 2.1; 2.2; 2.4; edukacja muzyczna 1.1; 1.3.

 

 


dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj