Oferta edukacyjna do wystawy „Wyspiański”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje, warsztaty dyskusyjne

Czy podróże kształcą?

Tak mówi stare polskie powiedzenie. Znał je też Stanisław Wyspiański, którego wielkim marzeniem była wyprawa do Paryża, Wiednia i innych pięknych europejskich miast. Kiedy tam pojechał? Gdzie się uczył? Czym się zajmował? Co wspólnego miały te podróże z jego twórczością? Odpowiemy na te i wiele innych pytań o wielkim polskim malarzu, dramaturgu, projektancie…
Wybierzemy się „w podróż” jego śladami, przybliżymy jego dzieciństwo i świat końca XIX wieku.

 

Warsztaty plastyczne

Widok z okna pracowni

Wyspiański operował w swoich pracach niewątpliwie niełatwą techniką, jaką jest pastel. Poznamy jej tajniki, a następnie wykonamy pejzaż widziany zza okna naszej pracowni, inspirując się konkretnym dziełem mistrza zatytułowanym – Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki.

Materiały: papier, pastele

 

Portret duszy

Wśród prac Wyspiańskiego na szczególną uwagę zasługują portrety. Jego zainteresowanie ludzką psychiką znalazło odbicie w przewadze przedstawień portretowych w jego twórczości malarskiej. Podczas zajęć poddamy analizie prezentowane na ekspozycji portrety, by następnie spróbować swoich sił w tworzeniu własnych dzieł, eksperymentując w technikach rysunkowych wykorzystywanych przez St. Wyspiańskiego.

Materiały: papier, pastele, węgiel, ołówki

 

Sztuka światła

W dorobku artystycznym Wyspiańskiego znalazły się również projekty znakomitych witraży. Podczas warsztatów na wybranych przykładach z epoki postaramy się przybliżyć tę sztukę. Uczestnicy zajęć podejmą się także projektu własnego witraża.

Materiały: papier kolorowy, bibuła prasowana, karton, farby akrylowe, żelowe, kleje, nożyczki

 

Za kulisami...

We wszechstronnej działalności Wyspiańskiego teatr zajmował ważne miejsce. Na spotkaniach warsztatowych porozmawiamy na temat tego, czym jest teatr, na czym polega projektowanie scenografii teatralnej, strojów. Zainspirowani tą wspaniałą twórczością stworzymy własne projekty.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów: 

klasy I-III: I edukacja polonistyczna: 1. 1), 2), 5); 2. 2), 4); III edukacja społeczna 1. 1), 2. 6); V. Edukacja plastyczna:1. 1) a), b),d); 2. 1), 3), 6), 8); 3. 1), 2), 3), VI. Edukacja techniczna: 1.1); 2. 2) a)

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie
  pod nr tel. 15 842 00 42 – lekcje; 797 120 229 – warsztaty.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: lekcje na ekspozycji, warsztaty plastyczne: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska; warsztaty teatralne: Maria Bembenek

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł; warsztaty teatralne – 7 zł, przedszkola i kl. I szk. podst. – wstęp wolny

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj