Oferta edukacyjna do wystawy MALARZ I JEGO MODELE Tadeusz Makowski. Obrazy, rysunki, grafiki

lekcje:

Dziecko jako bohater obrazów Tadeusza Makowskiego

Każdy artysta preferuje w swojej twórczości coś, co wyróżnia go z grona innych artystów. Może to być temat, kolorystyka, technika… Jednym z motywów rozpoznawczych u Tadeusza Makowskiego jest dziecko przedstawiane przez niego w szczególnej, kubizującej formie, przepełnionej emocjami, doskonale oddającej wrażliwość twórcy. Zwiedzając wystawę najmłodsi poznają jednego z najsłynniejszych polskich malarzy XX wieku, dowiedzą się co najbardziej lubił malować i w jaki sposób to robił.

Od pomysłu do gotowego dzieła, czyli jak powstaje obraz

Podczas lekcji na wystawie dzieci dowiedzą się, jak pracuje artysta-malarz i skąd czerpie pomysły do swoich obrazów. Porozmawiamy o różnych technikach malarskich, graficznych i o stylach w sztuce początku XX wieku. Odpowiemy na pytanie, co decyduje o wyborze konkretnej techniki i jak wygląda praca na poszczególnych etapach tworzenia.

warsztaty:

Dziecięcy świat

Jednym z kluczowych motywów pojawiających się w malarstwie Makowskiego jest postać dziecka ukazana na tle pejzażu, na drodze, w pracowni artysty, w towarzystwie ptaków i zwierząt domowych. Mali bohaterowie tych obrazów przedstawiani w sposób nierzadko naiwny, w zgeometryzowanej formie, niczym wystrugane z drewna figurki w szpiczastych czapeczkach zaproszą nas do swojego melancholijnego świata.

Proponowany warsztat nie tylko rozwinie manualne, malarskie zdolności uczestników, ale też ich wyobraźnię i myślenie przestrzenne. Punktem wyjścia uczynimy geometryczną kompozycję (ułożoną z klocków lub wydrukowaną), którą zamienimy w realistyczną scenę.

Materiały: farby, pędzle, drewniane klocki

Czas trwania – ok. 1 godz.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Jak umówić się na zajęcia muzealne?
  • Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42.   Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
  • UWAGA!
  • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
  • Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
  • Ceny: Lekcje: 4 zł; Warsztaty: 5/8 zł
  • Przedszkola, klasy I szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny.

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Przedszkola: IV, 1), 5), 9).

dla przedszkoli