pobierz pliki:

ZMIENIAM MIASTO

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Kreatywna i nowatorska wystawa dla najmłodszych, na której zastanawiamy się wspólnie kim są mieszkańcy miasta, jakie mają potrzeby i co można zrobić by lepiej się im żyło. 

  • Drukuj
  • E-mail

Wystawa była prezentowana podczas III Dni Dizajnu w Stalowej Woli, w październiku 2015. 

Pewna mama, która często chodziła na spacery ze swoim małym synkiem postanowiła zmienić miasto dla swojego niewidomego kolegi. Najpierw zbudowała park linowy, co nie było najlepszym pomysłem, bo jej kolega trochę się bał tam wejść, ale bardzo ucieszyły się starsze dzieci tej pani. Potem wymyśliła fontannę co sprawiło radość staruszkom i ogrodzone miejsce dla psów w parku, żeby jej niewidomy kolega nie potknął się o biegnącego bez smyczy psa i nie trafił na niespodziankę w trawie. A potem rozpędziła się w swoich pomysłach i zbudowała stadion, który ucieszył wszystkich sportowców i fanów sportu w mieście. Oczywiście pamiętała o podjazdach dla wózków, żeby mogła łatwo na stadion przychodzić ze swoim synkiem. Żeby na ulicach nie stało tyle samochodów, które przeszkadzały jej spacerować z wózkiem, kazała zbudować podziemne parkingi. A nad nimi posadziła tysiące drzew, które dawały dużo świeżego powietrza wszystkim mieszkańcom miasta; zamieszkały na nich ptaki, których od tej pory było bardzo dużo w mieście.

Także ty, podobnie jak mama z opowiadania możesz puścić wodze fantazji i zmienić miasto. Pewnie zadasz pytania: po co zmieniać miasto i jak to zrobić? Oczywiście po to, aby mieszkańcom żyło się lepiej: dzieciom i dorosłym, pani z laską i panu na wózku, rowerzystom i kierowcom samochodów... Pewnie zastanawiacie się czy dzieci mogą zmieniać miasto? Każda zmiana zaczyna się od myślenia, a Wy przecież potraficie myśleć. Wiecie co jest dobre dla was i co jest dobre dla innych. Dlatego dzieci powinny brać udział w zmienianiu miasta, zadawać pytania, szukać odpowiedzi i rozwiązań. Na naszej wystawie zastanowimy się wspólnie kim są mieszkańcy miasta, jakie mają potrzeby i co można zrobić by lepiej się im żyło. Zagramy w grę, opowiemy sobie historie i będziemy się dobrze bawić.

Wystawa składa się czterech części. Część pierwsza to tablica ikon, czyli graficznych znaków, które symbolizują: mieszkańców, miejsca w mieście i rozwiązania, które pozwolą zmienić miasto. Druga część to budowanie miasta. Wiecie z czego składa się miasto, a więc możecie ułożyć dobre dla jego mieszkańców miasto. Trzecia część to opowiadanie historii. Czy znacie grę Story Cubes? Jeśli tak to wszystko jest jasne. Jeśli nie podpowiem Wam o co chodzi. Rzucacie 9 kostkami, na kostkach znajdziecie ikony. Teraz musicie ułożyć historię, używając pojęć z kostek. Wasza historia powinna zaczynać się od słów: Zmieniam miasto dla… Możecie też zamiast rzucać kostkami sami wybierać, które ikony przydadzą się w Waszej historii. 

kuratorka
Ewa Solarz

scenografia i opracowanie graficzne
Marta i Lech Rowińscy (beton)

 

Informacje: Anna Szlązak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 15/8448556 w. 15

wystawy objazdowe

TU CZY TAM. WSPÓŁCZESNA POLSKA ILUSTRACJA DLA DZIECI

kuratorki: Ewa Solarz, Magdalena Kłos-Podsiadło Wystawa do tej pory była prezentowana w Narodowe ...

ROUNDABOUT BALTIC

ROUNDABOUT BALTIC 03.05-15.06.2017 – Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Wilnie (Litwa) 12.03 ...

ZMIENIAM MIASTO

Kreatywna i nowatorska wystawa dla najmłodszych, na której zastanawiamy się wspólnie kim są mie ...

MODERNA. PRZEMYSŁ + RZEMIOSŁO

Nowa objazdowa wystawa polskiego designu. ...

Wystawa interaktywna "Poczuj sztukę"

Mobilna wystawa sensoryczna przybliżająca sztukę ludową Lasowiaków przygotowana została przede ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj