Wzorowe miasto: Stalowa Wola

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

WZOROWE MIASTO: STALOWA WOLA

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17

10 – 29 listopada 2013

  • Drukuj
  • E-mail

 

Jubileusz 75-lecia Stalowej Woli jest doskonałą okazją do innego niż dotąd zaprezentowania początków miasta. Ekspozycja pokaże w oryginalnej aranżacji, nawiązującej do architektury okrętowej, elementy przedwojennego wyposażenia stalowowolskich wnętrz. Meble i bibeloty nabiorą głębszego wymiaru za sprawą relacji dawnych mieszkańców miasta i ich potomków. Ludzie, którzy korzystali z tych przedmiotów, otaczali się nimi i wiążą z nimi swoje wspomnienia, tworzyli niezwykłą historię miasta, którą twórcy wystawy chcą na nowo opowiedzieć.

Będzie to także jedyna okazja do obejrzenia akwareli Rafała Malczewskiego pt. Stalowa Wola, pochodzącej z prywatnych zbiorów, namalowanej podczas pobytu artysty w naszym mieście w 1938 roku.

Zaprezentujemy również elementy wyposażenia wnętrz reprezentacyjnych i biurowych dawnych Zakładów Południowych. M. in. w sławnej firmie Thonet stalowowolska fabryka zamawiała awangardowe gięte meble ustawiane w holu i biurach.

Dlaczego „wzorowe miasto"?

Stalowa Wola, najmłodsze dziecko II RP, należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku. Młodzi polscy architekci i urbaniści, zainspirowani nowoczesnymi trendami w projektowaniu, mieli tutaj niepowtarzalną okazję, by swoją wizję miasta funkcjonalnego, wygodnego i pięknego nie tylko przelać na papier, ale i zrealizować w całości. Twórcy wystawy postanowili ten właśnie aspekt tworzenia miasta zaakcentować na ekspozycji.

Wystawie towarzyszy animacja dla dzieci pt. Zostań dizajnerem, prezentowana na panelu interaktywnym, która połączy wiedzę o historii Stalowej Woli z pasją i kreatywnością w tworzeniu własnych projektów wnętrz.

Prezentowana ekspozycja to zwieńczenie i podsumowanie wieloletnich badań i spektakularnych odkryć pracowników Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Dodatkowo podejmuje ważny temat niedocenianych wartości architektury lat 30 XX wieku w Stalowej Woli i ich ochrony.

Miejsce eksponowania: Galeria Warsztat, Stalowa Wola, ul. Hutnicza 17

Kurator: Aneta Garanty

Wystawa czynna: pon. 8-15, wt. 8-18, śr., czw., pt. 8-15, niedz. 16-19 (sob. nieczynne)

Bliższe informacje: Aneta Garanty, tel. 15 844 85 56 wew. 11

wystawy czasowe

Prywatna wojna

1.09-27.10.2019, ul. Sandomierska 1, wystawa Prywatna wojna 80. rocznica wybuchu II wojny śwaitowe ...

WMIKSUJ SIĘ!

6.09-3.11.2019, nowa wystawa interaktywna w Centrum Edukacji Dziecięcej przy ul. Rozwadowskiej 12 ...

Okupacja niemiecka nad Sanem

od 1.09.2019, wystawa plenerowa Okupacja niemiecka nad Sanem,1939-1944. 80. rocznica wybuc ...

II wystawa adeptów Szkoły Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński”

18.05-18.09. 2019, ul. Rozwadowska 12, druga wystawa adeptów Szkoły Rysunku i Malarstwa ,,Karpińs ...

80 lat Stalowej Woli - ZAWSZE Z ROZWADOWEM

od 1.04.2018, 80 lat Stalowej Woli - ZAWSZE Z ROZWADOWEM - wystawa plenerowa, Rynek w Stalowej Woli ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj