Oferta edukacyjna do wystaw czasowych

  • Drukuj
  • E-mail

Oferta edukacyjna do wystawy „Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach".

 

Jan Matejko, Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie i wielu innych najwybitniejszych malarzy polskich.

Prezentowana wystawa to nie tylko zbiór pięknych dzieł wybitnych indywidualności artystycznych. To żywa historia Polski pędzlem i sercem malowana przez naszych Wielkich Polaków. To ważny element dziedzictwa kulturowego, który stanowi o naszej wartości i tożsamości narodowej. Znakomite portrety, pejzaże i sceny rodzajowe tworzą niezwykłą kolekcję sztuki polskiej.

Udział w zajęciach na wystawie pozwoli zarówno poznać ważne postaci, ale także prądy artystyczne kilku epok polskiego malarstwa i ważne wątki z polskiej i lokalnej historii.

 

Lekcje muzealne

Dostosowane do wszystkich grup wiekowych

Historia pędzlem malowana

W oparciu o wybrane prace prezentowane na wystawie w przystępny sposób przybliżymy niektóre wydarzenia i postaci z polskiej historii.

Wielkie malarstwo – lokalna historia

Wielka sztuka na światowym poziomie może być znakomitym odbiciem lokalnej historii. Przechadzając się po wystawie, opowiemy o odniesieniach do regionu nadsańskiego, wskażemy postaci i wydarzenia namalowane przez znanych polskich malarzy, które ściśle nawiązują do dziejów naszej małej ojczyzny.

W poszukiwaniu malarskich tajemnic

Na wystawie, oglądając obrazy pędzla wspaniałych artystów z różnych epok, poszukujemy autorskich tajemnic, ukrytych symboli, malarskich sztuczek i technicznych nowinek, poznajemy ciekawe fakty związane z twórcami oraz przedstawionymi na płótnach postaciami i sytuacjami… To znakomita edukacyjna zabawa, w przyjemny sposób odkrywająca nieznane przestrzenie, za sprawą beztroskiej przechadzki po labiryntach historii i sztuki, poszerzająca horyzonty i dająca rzetelną wiedzę.

Kolekcje i kolekcjonerzy

Co to jest kolekcja i kto może być kolekcjonerem? Po co tworzymy kolekcje? Czy „życie” kolekcji kończy się wraz z odejściem jej twórcy? Kolekcjonerstwo bierze się z pasji i zamiłowania, jest gromadzeniem przedmiotów, które wzbudzają emocje, a skutkuje niezwykłymi zbiorami, które dają radość i pomagają edukować zarówno młodszych jak i starszych. W przestrzeni wystawy przyjrzymy się bliżej postaci jej autora – Tadeusza Dobrowolskiego – spróbujemy odnaleźć klucz, którym posługiwał się tworząc swoją kolekcję, ale prześledzimy też jej dalsze losy. Odkryjemy też związek kolekcjonerstwa z polskim muzealnictwem.

 

Warsztaty

Hetta wio! Wiśta wio!

(przedszkola i kl. 1-3 szk. podst.)

Inspiracją do zajęć będą dla nas obrazy Kossaków, Chełmońskiego, Matejki, którzy do mistrzostwa doprowadzili warsztat malowania sylwetek koni w ruchu. Podczas zajęć najmłodsi wykonają tradycyjną zabawkę – konia na patyku.

Świat ziaren

(przedszkola, szk. podstawowe)

Zainspirowani obrazem Wyczółkowskiego „Siewca” dzieci tworzą obrazki poznając jednocześnie rodzaje ziaren. Będą mogły wykorzystać ich różnorodną fakturę, wielkość i kolorystykę do skomponowania oryginalnego obrazu.

Konie

(wszystkie grupy wiekowe)

Zainspirowane malarstwem Kossaka, Brandta i Chełmońskiego dzieci stworzą sylwetki koni. Dla młodszych wycinanka 3d, dla starszych np. malowanie na desce i poważniejsze podejście do tematu.

Drzewko czterech pór roku

(szk. podstawowe)

Pejzaże od dawna inspirowały malarzy, przyroda jest ważnym elementem sztuki od wielu wieków. Inspirując się kolorystyką i kompozycją wybranych prac z wystawy, dzieci wykonają wielobarwne drzewo czterech pór roku.

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, OSOBY ZE SPECTRUM AUTYZMU

Historia pędzlem malowana

W oparciu o wybrane prace prezentowane na wystawie w przystępny sposób przybliżymy niektóre wydarzenia i postaci z polskiej historii.

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Bliżej sztuki

Godzinne oprowadzanie z audiodeskrypcją wybranych dzieł prezentowanych na wystawie.

 

Dzieje wędrującej kolekcji

Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Kurator wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar, Muzeum Śląskie w Katowicach

30 sierpnia 2020 – 10 stycznia 2021

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 lub 797 120 229

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Ważne informacje

Zapewniamy uczestnikom najwyższy standard bezpieczeństwa podczas pobytu w Muzeum.

Reżim sanitarny wymusza na nas podział na mniejsze grupy, z których jednak każda weźmie udział w trzech lekcjach muzealnych w ramach jednego biletu. Wykupując lekcję na wystawie „Kolekcja śląska”, w uzupełnieniu otrzymują uczniowie zajęcia na wystawie stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” oraz na wystawie „Megality w Polsce”.

Podczas zajęć wszyscy uczestnicy mają obowiązek zakrycia ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

Warsztaty będą się odbywały przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa: w muzealnym ogrodzie, a w razie niesprzyjającej pogody na wystawie stałej.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć, który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Ceny:

lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: I.5; I.6; II.2; II.9; III.1; III.4; III.5; III.6; III.7; IV.1; IV.5; IV.7; IV.8; IV.9; IV.18.

Szkoły podstawowe klasy I-III: (wym. ogólne): II.1; II.2; II.4; III.1-3; III.5; III.7; IV.6; IV.10; IV.11;

(wym. szczegółowe): ed. polonistyczna: 1.1); 1.2); 1.4); 2.1-4); 3.3); 6.2); ed. społeczna: 1.1); 1.4); 1.7); 1.10); ed. plastyczna: 2.1-6; 2.8; 3.1-3.

Szkoły podstawowe klasy IV-VIII: plastyka (wym. szczegółowe): I.1-6; II.1; II.6; III.1-8;

historia (wym. szczegółowe): XI.6; XXIII.1-4.

 

 

 

 

Oferta edukacyjna do wystawy „Megality w Polsce".

 

Budowle megalityczne są dziś najbardziej spektakularnymi, znanymi pozostałościami kultur istniejących przed tysiącami lat. Przyciągają nie tylko naukowców i miłośników historii oraz archeologii, ale także pasjonatów tajemnic. Megality (z j. greckiego: wielkie kamienie) należą do najbardziej znanych starożytnych zabytków na terenie Europy, a podobne konstrukcje znajdują się także na innych kontynentach.

Na wystawie przybliżymy przede wszystkim aktualną wiedzę o budowniczych polskich megalitów, czyli ludności kultury pucharów lejkowatych, której rozwój przypada na epokę neolitu – czas rolników i hodowców (od końca IV przez całe III tysiąclecie p.n.Ch.). Wśród prezentowanych obiektów znajduje się ceramika, w tym naczynia stanowiące wyposażenie grobowe, krzemienne, kamienne i kościane narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku, ale też kopie zabytków krzemiennych i repliki naczyń. Wyjątkowe prezentowane tu znalezisko to dwa unikatowe pierścienie bursztynowe z grobowca megalitycznego w Łupawie (woj. pomorskie). 

Plansze informacyjne, filmy i animacje komputerowe są cennym uzupełnieniem do eksponowanych zabytków.

 

LEKCJE

Dostosowane do wszystkich grup wiekowych

Od megalitów do piramid

Ludzie od tysięcy lat wznosili budowle sakralno-funeralne, nawet w czasach gdy wymagało to od nich ogromnych nakładów i niezwykłego wysiłku. Jakim celom miały służyć takie budowle? Jaką rolę odgrywał u naszych przodków kult zmarłych? Jakie były różnice pomiędzy pochówkami elit a zwykłych członków społeczności? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie podczas zwiedzania wystawy „Megality w Polsce”.

Dolmeny, menhiry, kromlechy… Tajemnice megalitycznych budowli

Próba wyjaśnienia tajemnic związanych z budowlami i konstrukcjami wykonywanymi przy użyciu ogromnych głazów – czym naprawdę były i jakie przypisywano im przeznaczenie? jakie miały związki z wierzeniami naszych przodków? jakich techniki budowlanych używali ludzie z okresu neolitu, nie dysponujący metalowymi narzędziami, ani zaawansowana technologią, dla stworzenia gigantycznych struktur? Detektywistycznym dywagacjom posłuży wystawa „Megality w Polsce”.

Rewolucja w neolicie?

Czym różni się koczowniczy tryb życia od osiadłego? Kim byli neolityczni rolnicy? Lekcja na wystawie pozwoli poznać i zrozumieć fenomen rewolucji neolitycznej i przybliży jej niebagatelne znaczenie w dziejach ludzkości. Poszukamy odpowiedzi na pytania, co to jest flasza z kryzą, skąd się wzięła nazwa kultura pucharów lejkowatych, co to jest pochówek szkieletowy i w jakim celu wkładano zmarłym do grobów przedmioty codziennego użytku.

Tajemnice kamiennych kręgów

Lekcja skupiona na zrozumieniu tajemnic jakie skrywają kamienne budowle megalityczne.

Wierzenia i kulty wokół budowli megalitycznych

Lekcja przybliżająca duchowość naszych przodków, cel powstawania budowli megalitycznych i rolę kapłana w społecznościach prehistorycznych.

Kamienne pomoce życia codziennego

Lekcja skupiona na znaczeniu przedmiotów codziennego użytku w rozwoju cywilizacyjnym.

 

WARSZTATY

Kamienna biżuteria

Od najdawniejszych czasów biżuteria miała duże znaczenie dla człowieka. Była oznaką statusu społecznego, atrybutem władzy, wyrazem kultu religijnego. Nadal bywa symbolem uczuć  czy ozdobą stroju. Współczesne metody jej wytwarzania różnią się  od tych sprzed setek czy tysięcy lat.

Inspirując się biżuterią neolityczną, wykonamy własne ozdoby z rzemyka, muszli, kamieni i innych naturalnych materiałów.

Domowe przedmioty

Spacer po okolicy, wyszukanie elementów (ewentualne wcześniejsze przygotowanie materiałów [kamienie, sznurek, kawałki drewna itp.]) i stworzenie z nich przedmiotu codziennego użytku podczas warsztatów.

Znaczenie słońca

Warsztat gimnastyczny. Podczas trwania uczestnicy dowiedzą się jakie znaczenie dla naszych przodków miało słońce. Po dyskusji krótkie Powitanie Słońca (joga).

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, OSOBY ZE SPECTRUM AUTYZMU

Historia zaklęta w kamieniach

W oparciu o wybrane zabytki i repliki prezentowane na wystawie w przystępny sposób opowiemy o tym, czym był neolit, jak żyli wówczas ludzie i co zajmowało ich na co dzień.

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Bliżej prahistorii

Oprowadzanie z audiodeskrypcją wybranych zabytków prezentowanych na wystawie. Na ekspozycji znajdują się eksponaty, które będzie można poznawać poprzez dotyk (przy użyciu rękawiczek jednorazowych, zapewnia je Muzeum).

 

Program realizuje założenia podstawy programowej do historii:

Szkoła podstawowa

kl. IV-VIII: wym. ogólne: I.1-5, II.3-5, III.1-3; wym. szczegółowe: III.1-4

kl. V-VIII: wym. szczegółowe: I.1-2, 5.

Szkoły ponadpodstawowe

wym. ogólne: I.1-2, II.1-5, III.1-3; wym. szczegółowe: I.1-3, II.1; zakres rozszerzony: I.1-3, II.1-3.

 

„Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych”

Kurator wystawy: Monika Kuraś

20 września 2020 – 10 stycznia 2021

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Stalowa Wola, ul. Sandomierska 1

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 lub 797 120 229

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Ważne informacje!

Zapewniamy uczestnikom najwyższy standard bezpieczeństwa podczas pobytu w Muzeum.

Reżim sanitarny wymusza na nas podział na mniejsze grupy, z których jednak każda weźmie udział w trzech lekcjach muzealnych w ramach jednego biletu. Wykupując lekcję na wystawie „Megality w Polsce”, w uzupełnieniu otrzymują uczniowie zajęcia na wystawie stałej „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” oraz na wystawie „Kolekcja śląska”.

Podczas zajęć wszyscy uczestnicy mają obowiązek zakrycia ust i nosa oraz dezynfekcji rąk.

Warsztaty będą się odbywały przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa: w muzealnym ogrodzie, a w razie niesprzyjającej pogody na wystawie stałej.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcję i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć, który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Ceny:

lekcja muzealna – 6 zł, warsztat – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej: lekcja bezpłatnie, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

Liceum/technikum: plastyka: (wym. szczegółowe): I.1-6; III.1-6; IV.1-6; historia sztuki

(wym. szczegółowe): I.1e); I.1f); I.4-7; II. 1-8; III.1-5; historia (wym. szczegółowe): XXXVI.1-4.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj