Lubomirscy linii przeworskiej. Arystokraci i kolekcjonerzy

  • data: 10 września – 22 października 2006
  • kurator:
  • inne:

Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, potężny magnacki ród Lubomirskich pozostawił swój trwały ślad w jej historii.

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail
  • Film

Piastując najwyższe godności wpływali na losy ojczyzny, wykazywali się patriotyzmem i męstwem biorąc udział w wielu wojennych kampaniach, zarządzając majątkami własnymi i królewskimi wpływali na rozwój gospodarczy kraju, byli mecenasami nauki i sztuki, wspierali artystów i gromadzili ich dzieła. Ród Lubomirskich dał Polsce polityków, wodzów, żołnierzy, mecenasów, filantropów, literatów, naukowców i artystów.

Muzeum Regionalne mieści się dziś w jednej z dawnych siedzib rodu Lubomirskich

Założeniem wystawy jest przypomnienie roli, jaką odegrali w historii Polski przedstawiciele rodu Lubomirskich, tym razem nie jako wodzowie i politycy, ale arystokratyczni miłośnicy i mecenasi sztuki, wywierający znaczący wpływ na rozwój kulturalny kraju. Skoncentrowano się przy tym na przeworskiej linii rodowej, lecz zostanie ona zaprezentowana na tle znamienitych przedstawicieli rodziny na przestrzeni wieków.

Nie przypadkiem właśnie linia przeworska została wyeksponowana. To bowiem książę Henryk Lubomirski z Przeworska był fundatorem Muzeum im. Książąt Lubomirskich, wchodzącego w skład Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Jego inicjatywę kontynuował syn i kolejni przedstawiciele rodu.

Wielkim walorem niniejszej wystawy jest właśnie fakt, iż pojawią się na niej eksponaty pochodzące wyłącznie ze zbiorów lwowskich (Lwowskie Muzeum Historyczne, Lwowska Galeria Sztuki, Lwowskie Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego). Eksponaty te w większości należały niegdyś do Muzeum im. Książąt Lubomirskich.

Znajdzie się wśród nich galeria kilkunastu portretów Lubomirskich, pędzla m.in. Henryka Rodakowskiego, Józefa Grassiego czy Jana Chrzciciela Lampiego, a także graficzne wizerunki magnackich siedzib.

Zbiór kilkudziesięciu militariów nawiązuje zarówno do rycerskiej tradycji rodu, jak i myśliwskich oraz kolekcjonerskich pasji Lubomirskich.

Oprócz tego na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty, które stanowiły elementy wyposażenia wnętrz arystokratycznych siedzib (tkaniny dekoracyjne, zastawa stołowa, przedmioty użytkowe, ozdoby), a także stroje. Ekspozycja zawiera również fragmenty kolekcji: porcelany, zegarów, wachlarzy, tabakierek, głównie z dawnego Muzeum im. ks. Lubomirskich we Lwowie. Wiele eksponatów prezentuje sztukę Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Ciekawostką jest pasmo włosów Napoleona, przechowane w przeszklonym puzderku, echo romantycznej mody na zbieranie tego rodzaju pamiątek po osobach bliskich lub ważnych. Zabytki pochodzą zarówno z Polski, jak i innych krajów europejskich oraz Azji, z okresu od XVI do początków XX wieku.

Wystawie towarzyszy katalog naukowy pod redakcja drą Kazimierza Kuczmana, w wersji polskiej i ukraińskiej. Opracowane zostały lekcje muzealne, także wersji multimedialnej oraz wycieczkowa edukacja regionalna przybliżająca dzieje rodu Lubomirskich. Wystawa jest jednym z elementów projektu pt. Festiwal Lubomirskich, realizowanego w ramach Narodowego Programu dla Polski - Fundusz Małych Projektów pod patronatem Unii Europejskiej.

Narodziny Stalowej Woli 1938

Ekspozycja wprowadza w klimat czasu powstania Stalowej Woli. Składa się z kilku wnętrz zaaranżow ...

Galeria przez dotyk

Galeria przez Dotyk to stała plenerowa wystawa 24 kamiennych rzeźb, wykonanych przez artystów pol ...

Zasoby naturalne polskiego designu

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, położonej w urokliwej Kotlinie Sandomierskiej, po raz kolejny u ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich

1 października 2010 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się wręczanie nagród zwycięzc ...

Szlakiem architektury art déco. Stalowa Wola

Stalowa Wola jest najważniejszą realizacją urbanistyczną Centralnego Okręgu Przemysłowego, pow ...

COP dla przyszłości

Niezwykła wystawa, przygotowana z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zlo ...

Siemiradzki nieznany

Jedynie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli obejrzeć będzie można niezwykle interesujący zestaw ...

Lubomirscy linii przeworskiej. Arystokraci i kolekcjonerzy

Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, potężny magnacki ród Lubomirsk ...

Kultura Żydów galicyjskich

Na tę niezwykłą wystawę składa się unikatowa kolekcja judaików, pochodząca ze zbiorów Muzeu ...

Sekrety mumii egipskich - czyli stąd do wieczności

Bez konieczności podróżowania w czasie i przestrzeni każdy może pooddychać atmosferą staroży ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj