Oferta edukacyjna do wystawy ŚWIAT PAJĄKÓW

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

 

  • Drukuj
  • E-mail

lekcje

 

NIE TAKI PAJĄK STRASZNY

W powszechnym mniemaniu pająki budzą strach i obrzydzenie wśród ludzi. Właściwie trudno stwierdzić, dlaczego te małe stworzenia wzbudzają w nas tyle negatywnych emocji. Może wynika to z faktu, że niektóre z nich mogą być dla nas niebezpieczne, może sprawia to ich wygląd. A może to, że tak mało o nich wiemy sprawia, że się ich boimy? Czas przełamać barierę i spojrzeć oczyma pająka na świat, który z nim dzielimy. Pająki żyją wszędzie. Zamieszkują wszystkie kontynenty, różne środowiska – zarówno łąki jak i lasy, miejsca podmokłe oraz suche, niektóre gatunki żyją też w wodzie. Podczas zwiedzania ekspozycji przedstawimy kilkadziesiąt niezwykłych okazów z całego świata. Dzieci między innymi poznają warunki naturalne w jakich występują pajęczaki, poznają wygląd i budowę zaprezentowanych gatunków, ale również ich zwyczaje, rozwój, zdolności kamuflujące oraz wiele innych ciekawostek. Dowiedzą się również czym jest arachnologia oraz co zyskuje człowiek dzięki ich obecności w naszym środowisku.

PAJĄK W KULTURZE

Pająki, choć dziś wywołują negatywne odczucia, nierzadko napawają lękiem, kojarzone ze złą wróżbą, ale obecne w kulturze od najdawniejszych czasów nie zawsze postrzegane były w ten sposób. Według ludowych wierzeń sprowadzały szczęście i dobrobyt dla domu w którym przebywały, a znalezione na ubraniu zapowiadały wzbogacenie się. O bogatej symbolice i różnorodnym postrzeganiu tych zwierząt możemy mówić w wielu kontekstach: mitologii greckiej, tradycji chrześcijańskiej, słowiańskich wierzeń, dawnych kultur, sztuki, kultury popularnej itd. Podczas proponowanych zajęć postaramy się nie tylko zapoznać z ich budową, zachowaniem i zwyczajami, ale też spojrzeć na nie w kontekście ich obecności w szeroko rozumianej kulturze.

 

warsztaty

 

NSPIRACJE NATURĄ

Inspiracje zwierzęce w szeroko pojętym projektowaniu czy rękodziele to zagadnienie proponowanych warsztatów, podczas których przyjrzymy się, w jaki sposób motywy zwierzęce (w tym pająki) są wykorzystywane w pewnych dziedzinach twórczości. Zainspirowani, wykonamy coś oryginalnego, praktycznego i pięknego zarazem, z motywem zaczerpniętym z pajęczego świata. Do wyboru: • futerał na telefon z filcu (6 zł) • broszka lub brelok z koralików i kamieni (7 zł)

Materiały: filc, rzepy, włóczka czesankowa, kordonki, koraliki, kamienie, drut.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

• Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr. tel. 797 120 224.

• Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.00.

• Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

WAŻNE INFORMACJE

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

• W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

• Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: Centrum Edukacji Dziecięcej Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14

Prowadzący: Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Agnieszka Smusz, Beata Trybuła

Ceny: Lekcje: 4 zł Warsztaty: 5 -7 zł, osoby niepełnosprawne – wstęp wolny

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła ponadgimnazjalna: j. polski: 3.1, III.1.1, III.1.5, 1.2, biologia: 1.4, 3.1, 3.4., 3.9, 3.10.


 


 

dla szkół ponadgimnazjalnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj