Oferta edukacyjna do wystawy „Machiny Leonarda da Vinci”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje

Leonardo - człowiek renesansu 

Leonardo da Vinci był wybitnym malarzem, rzeźbiarzem, wynalazcą, architektem i filozofem. Nie bez powodu określany mianem ,,człowieka renesansu", wszechstronnie uzdolniony, nieustannie dążył do poszerzania swojej wiedzy. Celem zajęć będzie ukazanie dzieła włoskiego artysty w kontekście kulturowym i społecznym. Przyjrzymy się dziedzinom będącym w kręgu jego zainteresowań, takim jak, fizyka (mechanika, hydrotechnika, aerodynamika), architektura, anatomia, malarstwo. Analiza jego twórczości i życia pozwoli stworzyć nam portret „człowieka renesansu”, a dzięki temu przybliżyć filozofię epoki w której przyszło mu żyć i tworzyć.

Spod pędzla mistrza … 

 Istotne miejsce w twórczości Leonarda da Vinci zajmowało malarstwo, ściśle związane z jego postawą życiową i filozofią. Spod pędzla mistrza wyszły dzieła wpisujące się obecnie w kanon arcydzieł światowego malarstwa. Na zajęciach weźmiemy pod lupę tę dziedzinę sztuki i omówimy tematykę, techniki malarskie, jakie stosował artysta, jego nowatorskie poszukiwania i zagadnienia związane z perspektywą oraz światłocieniem, inspiracje, cechy charakterystyczne dla malarstwa włoskiego renesansu oraz wpływ, jaki sztuka Leonarda miała na twórców późniejszych epok. Spotkanie będzie niewątpliwie wspaniałą okazją do spróbowania swoich sił w analizie dzieła sztuki.

 

Warsztaty

Biomimetyka

Otaczająca nas przyroda jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Doskonale wiedział o tym Leonardo da Vinci, projektując swoje maszyny. Czerpiąc pomysły z obserwacji przyrody, mistrz mechaniki przy wykorzystaniu swojej wiedzy o prawach fizyki, stworzył kilka interesujących projektów, które przywołamy podczas zajęć, (jako inspiracja do naszych działań twórczych.) Uczestnicy dowiedzą się czym jest biomimetyka i jakie rozwiązania i projekty posiadamy współcześnie dzięki niej w różnych dziedzinach nauki. Na koniec w ślad za renesansowym twórcą, inspirując się przyrodą, stworzymy swój koncepcyjny projekt (w technice rysunkowej, malarskiej lub model w masie plastycznej - papierowej, glinie).

O postaci ludzkiej 

Tak miał brzmieć tytuł traktatu z anatomii, który planował napisać Leonardo. Zainteresowanie anatomią ludzkiego ciała wiązało się z jego pracą malarską i rysunkową, w której chciał idealnie oddać piękno ludzkiego ciała. Podczas zajęć poznamy podstawy anatomii ludzkiego ciała oraz spróbujemy swoich sił szkicując postać.

 

Oferta adresowana jest również do osób niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo oraz niewidomych (na ekspozycji znajdują się eksponaty interaktywne do dotykania).

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14

Prowadzący:

Lekcje, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Monika Momot, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcja - 4 zł; warsztaty - 5 zł

Przedszkola i klasy I szk. podst. – wstęp bezpłatny.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła ponadgimnazjalna: historia: 4.; geografia: X.; fizyka:  I.10, II.1;7, IX 7; 8; 9.

dla szkół ponadgimnazjalnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj