Oferta edukacyjna do wystawy „Wyspiański”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje, warsztaty dyskusyjne

 Stanisław Wyspiański – niepokorny geniusz

Jego mistrzem i promotorem, który wcześnie zauważył wielki talent, był sam Jan Matejko. Choć młody Wyspiański był nim zafascynowany i cenił jego zdanie, to jednak dążył przede wszystkim do wypracowania własnego stylu. Malarz, dramatopisarz, witrażysta, kostiumolog, typograf… stał się ikoną dla sobie współczesnych i pozostaje nią nadal. Szokował niesztampowym użyciem koloru, zrewolucjonizował teatr, uczył swoją postawą bezkompromisowego patriotyzmu.
Zapraszamy na zajęcia o artyście totalnym, jakim był Wyspiański, o artyście, który nie stosował się do istniejących zasad, ale sam, mimo przeszkód, zmieniał rzeczywistość.

 

Stanisław Wyspiański – artysta wyprzedzający swą epokę

Podczas lekcji na ekspozycji uczestnicy zapoznają się z twórczą różnorodnością mistrza, poznają meandry jego artystycznej drogi, nowatorstwo myśli i form artystycznego wyrazu, a także stosowane techniki malarskie. Odkryją też wiele cennych ciekawych informacji o tym, jaki wpływ wywarł Wyspiański na polską sztukę i przyszłe pokolenia twórców.

 

Krzyk duszy narodu, czyli motywy niepodległościowe w twórczości Stanisława Wyspiańskiego

Urodził się w kilka lat po powstaniu styczniowym. Już w dzieciństwie otaczała go atmosfera walki o niepodległość. Ludzie z jego bliskiego otoczenia walczyli, byli zsyłani, skazywani na więzienie za działania przeciw zaborcy. Nazywa się go czwartym polskim wieszczem, bo
w swoich dramatach mówił o wolności, ale na swój sposób, oceniał polskie społeczeństwo, diagnozował przyczyny powstańczych niepowodzeń, a przede wszystkim wzywał do działania. Lekcja o tym, jaki był patriotyzm Stanisława Wyspiańskiego, jak „polemizował”
o patriotyzmie z romantykami i jak zaświadczał o nim własnym życiem.

 

Wątki historyczne i mistyczne w literackiej i malarskiej twórczości Stanisława Wyspiańskiego – lekcja muzealna i warsztaty dyskusyjne

W oparciu o prace eksponowane na wystawie, przygotowaną prezentację oraz wybrane dzieła literackie (w tym lektury szkolne) uczestnicy poszukują inspiracji i związków z mitologią, religią i historią Polski w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Podsumowanie zajęć stanowią warsztaty dyskusyjne na temat form prezentacji, użytych środków artystycznego wyrazu, preferencji i wyborów artysty oraz jego zapatrywań i interpretacji dziejów.

 

Warsztaty teatralne

A to Polska właśnie

Zapraszamy do udziału w zajęciach teatralnych inspirowanych tekstem Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Warsztat ten nie jest lekcją teatralną, ale prawdziwym spotkaniem na bazie metod pedagogiki teatru. Zapraszamy młodych odbiorców sztuki do wspólnej zabawy, tworząc sytuację, w której uczestnik stanie się podmiotem działania. Będzie mógł wypowiedzieć swoje zdanie i uwolnić kreatywność. Na warsztat składają się etiudy oraz ćwiczenia teatralne. Nawiązując do jednego z głównych wątków Wesela – przedstawienia chałupy bronowickiej i jego gości jako metafory Polski – spróbujemy w finale naszych warsztatów odpowiedzieć na pytanie, jak dziś postrzegamy Polskę i Polaków. Czy tekst Wyspiańskiego nie stracił na swojej aktualności? Na ile przemawia do współczesnych jego symboliczna wymowa? Spróbujemy uaktualnić definicję Polski jaką znamy, odnieść jej współczesną symbolikę, nazwać relację w stosunku do ojczyzny, w której pozostaje każdy z nas.

A twórczym motorem naszych poszukiwań będzie ponadczasowy świat nazywany przez mistrza Stanisława Wyspiańskiego: Domek mały, chata skąpa, Polska, swoi, własne łzy, własne trwogi, zbrodnie, sny, własne brudy, podłość, kłam, znam, zanadto dobrze znam…

 

Warsztaty plastyczne

Sztuka światła

W dorobku artystycznym Wyspiańskiego znalazły się również projekty znakomitych witraży. Podczas warsztatów na wybranych przykładach z epoki postaramy się przybliżyć tę sztukę. Uczestnicy zajęć podejmą się także projektu własnego witraża.

Materiały: papier kolorowy, bibuła prasowana, karton, farby akrylowe, żelowe, kleje, nożyczki

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów: 

klasy VI-VIII: j. polski - I 1.,7), 9), 11), 12), 13), 14), 15), 17), 18), 19), 20); 2., 8), 9), 10), 12)3., 4); plastyka: I., 1), 2), 4), 3), 5), 6); II, 1), 5); historia: XXIV, 1), 2), 3); wiedza o społeczeństwie: VIII, 1), 3), IX, 1)

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie
  pod nr tel. 15 842 00 42 – lekcje; 797 120 229 – warsztaty.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: lekcje na ekspozycji, warsztaty plastyczne: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska; warsztaty teatralne: Maria Bembenek

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł; warsztaty teatralne – 7 zł, przedszkola i kl. I szk. podst. – wstęp wolny

dla gimnazjów

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj