Kod architektury - pakiet edukacyjny

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Warsztaty z architektury, urbanistyki i projektowania

  • Drukuj
  • E-mail

„Kod architektury" to program mający na celu edukację przestrzenną i architektoniczną różnych grup odbiorców na przykładzie modernistycznej zabudowy i urbanistyki Stalowej Woli. Dzięki prostym zajęciom rozwijającym kreatywność i twórcze myślenie, uczestnicy w przystępny i ciekawy sposób poznają zasady projektowania przestrzeni, kształtowanie estetyki, wrażliwości na otaczającą nas przestrzeń publiczną.

 

Warsztaty: MIASTO NA MEDAL

Zajęcia z dziedziny architektury i urbanistyki wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu w zakresie edukacji przestrzennej i architektonicznej. Warsztaty przybliżą młodzieży szkół gimnazjalnych i licealnych najistotniejsze pojęcia z zakresu architektury, urbanistyki i kreowania przestrzeni na przykładzie przedwojennej zabudowy Stalowej Woli – modernistycznego miasta powstałego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. W poznawaniu kodu architektury uczestnikom pomaga 12-letnia Hania, której pamiętnik stanowi część kart pracy wykorzystywanych we wszystkich modułach zajęć. Dziewczynka opisuje swoje spostrzeżenia i przygody, których tłem jest powstająca Stalowa Wola i jej architektura. Hania jest także bohaterką książeczki pt. „Miasto na medal", wzbogacającej program edukacyjny i opowiadającej o początkach miasta.

 

Nauczyciele mają do wyboru jeden z czterech modułów tematycznych/warsztatowych:

I. Kod Architektury

Warsztat ukazuje architekturę w kontekście sztuki, matematyki, historii oraz nauki i technologii. Uczestnicy przypomną sobie wiadomości o stylach w sztuce, zaobserwują różnice w proporcji i skali między rozmaitymi obiektami, odkryją, o czym mówią budynki oraz jakie historie są z nimi związane, odnajdą różnorodne związki między organizmem miejskim i ludzkim, poznają materiały, nowoczesne instalacje i technologie stosowane w budownictwie, a także szereg pojęć związanych z architekturą. „Łamiąc" kod architektury, uczniowie uświadamiają sobie, jak ważną rolę odgrywa ona w życiu każdego człowieka.

II. Jeden dzień z życia miasta

Warsztat zwraca uwagę na rolę zmysłów w odbiorze przestrzeni. Uczestnicy uczą się, jak świadomie odbierać przestrzeń, którą wypełnia tysiące dźwięków i obrazów. Wspólnie próbują wskazać, jakie zjawiska definiują miejskie życie oraz próbują określić, w jaki sposób indywidualna wrażliwość i wspomnienia wpływają na odbiór otoczenia. Odbywają także swoistą podróż w czasie, odkrywając, czym żył świat w latach powstawania Stalowej Woli i porównując to z aktualnymi wydarzeniami.

III. Miasto na medal

Warsztat pozwala prześledzić proces powstawania miasta i czynników wpływających na jego rozwój. Uczestnicy zastanowią się, co skłaniało ludzi do osiedlania się w danym miejscu oraz jak powinno wyglądać miasto idealne, dowiedzą się jak wyglądały dawne grody i jak przebiegał proces lokacji miasta, poznają szereg nowych pojęć z dziedziny architektury i urbanistyki, odkryją różne rodzaje miast i oraz ich współczesne problemy. Na zajęciach przyjrzymy się m.in. rzymskim obozom, średniowiecznemu Krakowowi, nowożytnemu Zamościowi, biblijnej Niebiańskiej Jerozolimie oraz powstałej w latach 30. XX wieku Stalowej Woli.

IV. W miejskiej sieci

Zajęcia ćwiczą orientację w terenie, uczą analizy planów, map, zdjęć lotniczych, a także różnych oznakowań spotykanych w terenie, oraz wykorzystują rozmaite narzędzia pomagające odnaleźć się w przestrzeni. W ich trakcie uczestnicy będą mieli okazję m.in. porównać Stalową Wolę sprzed lat z tą współczesną oraz wyjaśnić związek różnych elementów tkanki miejskiej z historią miasta.

Prowadzenie: Dominika Zborowska, Joanna Wójcik

 

SPACERY ARCHITEKTONICZNE

Program spacerów został przygotowany zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z modernizmem i stalowowolską architekturą, jak i tych bardziej wymagających, w tym interesujących się historią architektury międzywojennej spod znaku moderny, wzornictwem (wyposażeniem wnętrz, klatek schodowych), detalem architektonicznym. Warstwa narracji została wzbogacona o historię stalowowolan, pierwszych mieszkańców i budowniczych miasta. Pomocą w łamaniu „kodu architektury" służyła mieszkańcom oraz turystom wydana „Mapa Architektury Modernistycznej w Stalowej Woli (1937-1939)". Mapa zawiera informacje w jakich miejscach miasta funkcjonują dobrze zachowane budynki modernizmu; pokazuje obszar przedwojennej zabudowy Stalowej Woli. Drugą część mapy stanowią krótkie opisy dzielnic oraz zespołów budynków z ogólnym opisem architektonicznym.

Prowadzenie: Marek Wiatrowicz

 

 

Warsztaty - 5zł.

Spacery architektoniczne - bilet ulgowy - 4zł.

 

dla gimnazjów

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj