O wystawie:
Zamknij oczy i poczuj więcej! Zaglądnij do niezwykłego świata dotyku. Rozbudzisz swoją wyobraźnię przestrzenną i zmysły. W labiryncie kształtów i wzorów lasowiackich odkryjesz, ile potrafisz.
Czy twoja skóra jest w stanie odróżniać dźwięki? Potrafisz zobaczyć obraz tylko za pomocą zapachu i faktury? Czy rozpoznasz rysunki, jakie kreśli powietrze? Czy wiesz, jak za pomocą kilku kropek narysować tysiące znaków i z jednego kształtu ułożyć różne cienie? Ciii... nie ruszaj się, by nie zbudzić całej puszczy!
Edukacyjna wystawa interaktywna „Poczuj sztukę” to nowoczesna zabawa sensoryczna dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, w szczególności niewidomych. Każdy może tu brać czynny udział, rozwiązując zagadki, szukając odpowiedzi na pytania etnograficzne, czy doznania tj. zapach, powietrze czy cień. Jej celem jest doświadczanie zmysłowe sztuki inspirowanej kulturą regionu lasowiackiego.
Właścicielem wystawy „Poczuj sztukę” jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Od roku 2007 Muzeum rozpoczęło realizację projektów mających na celu umożliwienie kontaktu ze sztuką osobom niepełnosprawnym. Centrum Edukacji Artystycznej działające w Muzeum realizuje nowatorski program edukacyjny „Dostępne muzeum”. Kreuje nowe rozwiązania edukacyjne w dziedzinie dostępności do kultury dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie popularyzuje dostępność muzeów poprzez organizację szkoleń dla muzealników z zakresu obsługi gości niepełnosprawnych i wykorzystywania stworzonych programów oraz narzędzi.
Efektem podjętych działań jest nie tylko zdobiąca dziedziniec galeria rzeźb, przeznaczonych do percepcji dotykowej, ale też sukcesywna likwidacja barier architektonicznych wewnątrz gmachu i coraz szersza oferta edukacyjna dla gości niepełnosprawnych. W Muzeum odbyły się wystawy sztuki artystów niepełnosprawnych, którym towarzyszyły katalogi, wydany został również pakiet edukacyjny. Przewodnicy muzealni są przeszkoleni do oprowadzania osób niepełnosprawnych intelektualnie, z dysfunkcją wzroku i osób niesłyszących w języku migowym.
Dodatkowym atutem tego przedsięwzięcia jest podniesienie atrakcyjności oferty muzeum dla wszystkich jego gości. Muzeum przełamuje bariery, przeczy utartemu muzealnemu nakazowi: „Nie dotykać”, a architektoniczne ulepszenia czynią Muzeum dostępnym także dla ludzi starszych. Wystawa „Poczuj sztukę” jest kolejnym przedsięwzięciem mającym na celu umożliwienie kontaktu ze sztuką osobom niepełnosprawnym, zaś dzieci mogą dzięki niej poznawać sztukę przez zabawę.