Dostępne Muzeum – gość niepełnosprawny w Muzeum

   

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza wszystkich do korzystania z oferty edukacyjnej i kulturalnej. Pracownicy Muzeum starają się sprostać oczekiwaniom i wymaganiom, jakie niesie ze sobą obsługa gości niepełnosprawnych.

Ponad barierami, poza uprzedzeniami

Niepełnosprawność, choroba może dotknąć każdego z nas, choćby z racji wieku. Świat coraz mocniej to sobie uświadamia i coraz szerzej otwiera się na ludzi z różnymi dysfunkcjami, zaczyna dostrzegać ich potrzeby i stara się na nie odpowiedzieć. Jedną z tych potrzeb jest uczestnictwo w kulturze. Muzeum pozbawione barier społecznych, intelektualnych i architektonicznych staje się wyjątkowym miejscem, instytucją, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką umożliwia ludziom niepełnosprawnym jej autentycznie przeżywanie. Tylko takie muzeum może w pełni wykorzystać swój potencjał wystawienniczy i edukacyjny. Jak udostępnić ofertę muzeów osobom dotkniętym różnego rodzaju niepełnosprawnością - to przewodni temat niniejszej witryny.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od kilku lat realizuje program Dostępne Muzeum, w którego ramach powstała rzeźbiarska Galeria przez Dotyk, pakiet edukacyjny, przewodnik dla muzealników, cykl warsztatów i lekcji muzealnych. Likwidowane są bariery architektoniczne w zabytkowej siedzibie Muzeum, pokonywane też są bariery mentalne, które zatrzymują nas w bierności wobec Innego. Odbywają się tu szkolenia dla muzealników w zakresie obsługi gości niepełnosprawnych.

Ta witryna ma służyć popularyzacji sprawdzonych przez nas rozwiązań, publikacji ważnych materiałów, wymianie doświadczeń i dyskusji między muzealnikami. Zapraszamy Państwa do jej odwiedzania i współtworzenia

 

Galeria przez dotyk

Galeria przez Dotyk to stała plenerowa wystawa 24 kamiennych rzeźb, wykonanych przez artystów polskich i ukraińskich z przeznaczeniem do percepcji dotykowej.

 

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:

Ekspozycję stałą "Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem" można zwiedzać przy użyciu palmtopów, przystosowanych do potrzeb z dysfunkcjami wzroku lub słuchu.

Palmtopy można wypożyczać w punkcie kasowym Muzeum po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod nr tel. 797 120 229.

 

dostosowanie obiektu dla potrzeb osób z dysfunkcją narządów ruchu

Informacja i rezerwacja:
Dział Edukacji (797 120 229)

dostosowanie muzeum do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących

UWAGA: osoba niewidoma może wejść na ekspozycję z psem przewodnikiem


dostosowanie muzeum do potrzeb osób niesłyszących i słaboszłyszących

 

dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych intelektualnie

 

muzeum objazdowe

Prowadzone są również zajęcia poza siedzibą Muzeum.

 

strona internetowa projektu

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj